خانواده

آثار ویرانگر شبکه های اجتماعی در خانواده

مشهورترین شبکه اجتماعی در دنیای معاصر ( فیسبوک ) در سال ۲۰۰۴ میلادی راه اندازی شد ، از آن تاریخ به بعد کره زمین به کلی تغییر کرد !

امروزه فیسبوک همانند متنبی در زمان خودش پر آوازه در جهان و شغل شاغل مردم گشتە است !

یک سوم  طلاق هایی که در پنج سال اخیر در آمریکا تفاق افتاده ، در لیست اسباب آن  کلمه فیسبوک نیز درج شده است !

روزنامه ( اندیپندنت ) انگلیسی نقل کرده پیامهای ( واتساپ ) که در ملکیت فیسبوک قرار دارد ، موجب چهل درصد حالتهای طلاق تنها در ایتالیا بوده است !

طی مطالعاتی در شبکه ( دیفورس آن لاین ) بریتانیایی معلوم گردید : که فیسبوک باعث یک سوم حالتهای طلاق در سال ۲۰۱۱ میلادی در بریتانیا شده است !

همچنین چهل هزار حالت طلاق در میان زوجهای مصری به سبب بکارگیری فیسبوک روی داده است !

این آمار و تحقیقات را آوردم نه به هدف تایید بلکه به عنوان دلیل و گواه بر واقعیت موجود آنرا بیان داشتم ، طبیعتا من شکی ندارم که شبکه های اجتماعی به نوعی سبب ویرانی بیشتر خانه ها شده است ، ولی در خصوص آمار ذکر شده نه آنرا تصدیق می کنم و نه رد !

اما قضیه هر چیزی باشد من این طرز تفکر را نمی پذیرم که در اصل فیسبوک خانه های مردم را به ویرانی کشانده باشد ، چه نهایتا شبکه های اجتماعی اعم از فیسبوک و غیر آن تنها یک وسیله هستند ، ولی مشکل آنگاه بوجود می آید که این وسیله ها به گونه ای نادرست بکار گرفته شوند نه اینکه وجود آنها ذاتا موجب بروز این مشکلات گردد !

برای مثال : اگر کسی همسر خودش را با چاقوی آشپزخانه زد ، عاقلانه و منطقی به نظر نمی آید که مسئولیت این جریمه را به وجود چاقو مرتبط سازیم ، بلکه بکار گیری نادرست و طرز تفکر و بینش غلط آن شخص باعث و مسئول وقوع چنین جرم و جنایتی می باشد !

قابل انکار نیست که شبکه های اجتماعی و وابستگی شدید مردم بدانها عامل و محرک از هم پاشیدگی خانواده هاست ، ولی در مقابل هزاران آدم فقیر را می شناسیم که موجبات و توجیهات زیادی برای دزدی دارند و باز دزدی نمی کنند !

اگر منطق وجود محرک و انگیزه برای انجام کارهای ناشایست را معیار قرار دهیم ، اراده و اختیار و تاثیر گذاری انسان را ملغی ساخته و حکم به ناتوانی و دنباله روی همیشگی وی می کنیم و در این صورت هم کلیه جرائم موجود در میان انسانها توجیه بردار خواهند بود ، مثل اینکه کسی بگوید : علت تجاوز به زنان همان وجود خود زنهاست !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن