اصول

ازدواج مسلمان با زن غیر مسلمان و بالعکس

 

ازامام ابن تیمیه رحمه الله تعالی در مورد فردی که تازه مسلمان می شود سؤال شد که آیا ولایت او برفرزندان غیر مسلمانش باقی خواهد ماند؟

در جواب فرمود: ولایت و سرپرستی او درنکاح فرزندش زایل می شود همانطور که برای او ولایتی در میراث باقی نخواهد ماند.

 شخص مسلمان نمی تواند زن کافررا به ازدواج دیگری در بیاورد یعنی نمی تواند ولیّ او شود ؛ چه آن زن کافر، دختر خودش باشد یا خیر! و البته نه کافر از مسلمان ارث می برد و نه مسلمان از کافر؛ این رای مذاهب اربعه و یاران آنها از سلف و خلف می باشد .

اما اگر مسلمانی مالک جاریه ای باشد به  حکم مالکیت نه خویشاوندی و یا آزاد کردن او می تواند ولیّ او شود و او را به ازدواج دیگری در بیاورد ؛ چون در این مورد اختلاف شاذ و نادری وجود دارد از بعضی اصحاب مالک در مورد فرد مسیحی که دختر خود را به ازدواج دیگری در بیاورد همچنان که از تعدادی علمای سلف روایت شده است که پدر از فرزند مسیحی خود ارث می برد که این دو قول (ازدواج و ارث مسیحی ) شاذ و نادر هستند .

تمام مسلمانان متفق القول هستند که کافر از مسلمان ارث نمی برد و شخص کافر نمی تواند ولیّ و زن مسلمان را به ازدواج دیگری در بیاورد و شخص کافر هم نمی تواند با زن مسلمان ازدواج کند [۱]

 

کافر نباید با زن مسلمان ازدواج کند:

مسلمانان بر این اتفاق نظر دارند که کافر از مسلمان ارث نمی برد و انسان کافر نباید دختر مسلمان خود را به ازدواج کسی در آورد.[۲]

عقد کسی که در آن ادای شهادت با اجازه زن باشد صحیح است و لازم است شهادت دادن با اجازه زن قبل ازعقد باشد به دلیل :

نخست : این عقد چیزی است که از جانب (زوجین) بر صحت آن اتفاق نظر وجود دارد و زمانی که بر صحت امری اتفاق رأی باشد نیازی به عدول و برگشت از آن به سوی موردی که در آن اختلاف وجود دارد نیست حتی اگر مورد اتفاق نسبت به مورد اختلافی مرجوح هم باشد!

مگر اینکه علت یا دلیلی وجود داشته باشد که آن را ترجیح داده باشد [۳] 

[۱] مجموع الفتاوای  ۳۲/۳۶

[۲]مجموع الفتاوی   ۳۲/۳۶

[۳]مجموع الفتاوی   ۳۲/۳۶

 

 أ.د عبدالله بن مبارک آل سیف

مترجم:فایق رسولی سالاره

نمایش بیشتر

فایق رسولی سالاره

استان آذربایجان غربی - سردشت طلبه و دانشجو مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن