تربیت فرزندانخانواده

از فرزندانتان غفلت نورزید

امروزه فرزندان از لحاظ جسمی بزرگ می شوند ، ولی از نظر دیانت کوچک و کوچکتر خواهند شد !

می خورند و می آشامند اما آنان بشدت و بیشتر از خوردن و آشامیدن به محبت و دور هم نشستن و همبستگی نیاز دارند !

امروزه مانند گذشته نیست !

در شرایط امروزی اگر مواظب فرزندت نباشی ، هزاران افکار نادرست و پلید بر عقل وی هجوم آورده و هزاران کلیپ مبتذل در جلو چشمانش قرار گرفته و در نتیجه به هر دو بیماری شبهات و شهوات و یا به تعبیری دیگر درد سر و درد دل گرفتار آمده و چیزهای زیادی که مایه شر و بدی هست ، وی را به خود مشغول ساخته و از انجام کارهای خیر باز می دارد !

پس با وجود این شرایط حال و روز فرزندانی که برای ماهها و سالها از نصیحت و تربیت صحیح و راهنمایی بزرگانی ناصح و امین همچون پدر و مادر محروم می مانند ، چگونه خواهد بود ؟ !!!

ای پدران و مادران ؛ اگر شخصیت فرزندان خود را بر محبت و مراقبت الله متعال بنا ننهید و به نکات مثبت و خیر در وجود آنان پی نبرده و برای رشد و ترقی آن صفات تلاش نکنید و به صفات منفی و شر در ذات آنها واقف نبوده و برای انتزاع آن صفات و تزکیه نمودن فرزندانتان نکوشید ، بدانید که نیاز آنان به لباس جدید و مخارج روزانه و ارث بجا مانده از شما در اولویت قرار نداشته و گاها نیازی بدان ندارند !

ای پدران و مادران ؛ هرگز به بهانه ضیق وقت ، خود را معذور ندارید ، صحابه کرام ( رض ) جهان را فتح می کردند و سپس نزد فرزندان خود برگشته و قلب ایشان را نیز فتح کرده و آنان را تربیتی صحیح نموده و دیانت و اخلاق پسندیده را بعد از خود به عنوان ارث برای آنها بجا می گذاشتند !

و ای پدران ؛ خود را معذور ندارید به بهانه اینکه تربیت اولاد بیشتر به مادران مربوط می شود ، زیرا پدر و مادر هر کدام از جهتی بر فرزندانشان تاثیر گذار می باشند ، که فرزندان از هیچکدام از آنها بی نیاز نیستند ، بهانه گیری نکنید که مشغول پیدا کردن روزی برای آنان هستید ، زیرا توجه به اجسام ایشان و اهمال جوانب روحی و روانی و تربیتی آنها ، ستم و تقصیری نا بخشودنی از جانب شما در حق این امانتهای خداوندی در نزد الله متعال خواهد بود !

امروزه هر مکانی مملو از فساد و فتنه ها بوده و وسایل اغوا کننده بی شماری وجود دارد که با گذشته تفاوت زیادی کرده است ، پس به خانه های خود برگشته و فرزندان خود را در آغوش گرفته و فاصله ها را از بین ببرید !

با آنان بازی کنید ، داستانهای آموزنده برایشان تعریف نمایید ، بدانان گوش فرا دهید ، به خاطر آنها زمانی گوشیهایتان را کنار بگذارید و برای جگر گوشه های فرشته صفت خود وقت گذاشته و در حد امکان دنیا را برایشان متوقف سازید !

بدانید که دعای یکی از فرزندان صالحتان پس از وفات ، که شما را از صمیم قلب دعا کرده و بگوید : ( رب اغفر لی و لوالدی ) خداوندا ؛ من و پدر و مادرم را نیز ببخشای ، از تمامی مشغلتهای بی ارزش و یا کم ارزشی که خودتان را بدان مشغول ساخته اید برایتان بهتر و ارزشمندتر خواهد بود !

برگرفته : از کانال اخوان المسلمین
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
سوزی میحراب
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن