تاریخشخصیت ها

استاد عبدالرحمن حبنکه ی میدانی

عبدالرحمن حبنکه ی میدانی یکی از دانشمندان و صاحب نظران بزرگ سوری است که به مدت سی سال ریاست دانشگاه ام القری در مکه ی مکرمه را به عهده داشته و بسیاری از عمر گرانبهای خود را به معرفی نمودن چهره ی ناپاک یهود تخصیص داده و جزو مهاجمان به داعیان غرب زده بوده است.

رشد و تولد وی

عبدالرحمن پسر حسن پسر مرزوق حبنکه ی میدانی در سال ۱۹۲۷ در شهر حی میدان از نواحی دمشق در خانواده ای اهل علم دیده به جهان گشوده و پدرش جزو عالمان برجسته ی دمشق و یکی از مبارزان و معارضان استعمار فرانسه در مقابل اشغال سوریه بوده است.
عبدالرحمن در حی میدان تحت نظر و حمایت پدری بزرگ شد که وی را برای جانشینی خود در دو زمینه ی علم و دعوت پرورش داده و امکانات لازم را برایش فراهم کرده بود.

تحصیلات و شکل گیری شخصیت علمی وی

ایشان در (معهد التوجیه الاسلامی) مبادی دین و عربی و حفظ چند جزء از قران کریم را در خدمت پدر بزرگوارش خواند و این سه مرحله را در نهایت تفوق و با پیروزی به پایان رساند.و سپس به قصد مصر عزیمت نموده و در دانشگاه الازهر پذیرفته شد وبه تحصیلات عالی ادامه داد.

وظیفه و مسئو لیات وی

ایشان مدیریت اداره ی آموزش شرعی زیر نظر اوقاف سوریه را به عهده داشته و یکی از اعضای سازمان پژوهش در وزارت آموزش و پرورش بوده است.
در سال ۱۹۶۷ به عربستان سعودی نقل مکان کرده و جزو استادان دانشگاه امام محمد بن سعود در ریاض بوده و پس از آن قریب سی سال سمت استادی دانشگاه ام القری در مکه ی مکرمه را داشته است.

تجارب علمی وی

به خاطر توجه شایانی که پدرش در ابتدا به وی داشت ، زمینه ی رشد و نمو و تبدیل عبدالرحمن به نابغه ای مشهور و متفکری بزرگ و دانشمندی بی بدیل مهیا شده و ایشان کسی بود که بر ساختار شخصیتی بسیاری از دانشمندان بارز سوریه اشراف داشته است.
زمانیکه به دانشگاه الازهر رفت عبدالرحمن میدانی با بسیاری از مردان سیاسی و فکری و علمی مصر دیدار کرده و زمانیکه به سوریه بازگشته لیاقت سهیم شدن در میادین علمی را از آن خود کرد.
در خلال سرپرستی اداره ی آموزش شرعی زیر نظر وزارت اوقاف ، چندین مدرسه ی آموزش های شرعی را در نقاط مختلف سوریه تاسیس کرد.
و بعد از آنکه عازم عربستان شد به عنوان عضوی از مجلس موسسان ارتباطات جهان اسلام در مکه ی مکرمه و یکی از اعضای سازمان جهانی امداد اسلامی انتخاب شد.
ایشان در بسیاری از مذاکرات و کنگره های علمی و اقتصادی و دعوی شرکت کرده و به همین خاطر در درون و بیرون دانشگاه ام القری به شخصیتی فرهنگی شناخته شده بود. و در رادیو و تلویزیون و روزنامه ها هم گفتگوهایی در این زمینه ها دارد.
منابع علمی اذعان دارند که آثار عبدالرحمن میدانی از جهت عمق و شمول منحصر به فرد بوده و این ویژگی ها در کتابهایش کاملا برجسته و در مکتوبات خود قدیم و جدید ، تخصص شرعی و علوم عصری را با هم در آمیخته است.
حبنکه ی میدانی دربین مفاهیم دینی و لغوی و …. ، توجه خود را بیشتر بر روی مسائل فکری و سیاسی معطوف و متمرکز کرده و در این راستا کتابهای بسیاری را در مورد صهیونیسم ، آسیب شناسی عوامل ضعف و رکود امت اسلامی و تشویق مسلمانان بر قیام عملی و پیوستن به کاروان پیشرفت و ترقی نوشته است.
واز ایشان تشویق مسلمانان بر اجتماع و عدم تفرق و پرهیز از غلو کردن در ولای حزبی و مذهبی نقل شده است.
عبدالرحمن میدانی بخش بزرگی از محصولات علمی خود را در رد ملحدان و خدا ناباوران و داعیان غرب زده به رشته ی تحریر در آورده و در مقابل برخی از مفاهیم سیاسی متعلق به دموکراسی از جمله مبدا مساوات در بین زن و مرد ، مواضع تندی را اتخاذ نموده است.

تالیفات وی :

برخی از تالیفات ایشان عبارتند از: الاخلاق الاسلامیه و اسسها ، التدبر الامثل لکتاب الله عزوجل ، مکاید یهودیه عبر التاریخ ، والکید الاحمر ، ضوابط المعرفه و اصول الاستدلال والمناظره ، مبادی فی الادب والادعوه ، والبلاعه العربیه اسسهاو علومها و فنونها و صورمن تطبیقاتها ، بصائر المسلم المعاصر ،
و ایشان دارای دو دیوان شعر به نامهای ترنیمات اسلامیه و آمنت بالله می باشد.

وفات وی :
عاقبت ایشان در ۱۱ اغسطس ، آب ۲۰۰۴ مطابق با ۲۵ جمادی الاخره ۱۴۲۴ هجری ، چهارشنبه شب در دمشق جان به جان آفرین تسلیم کرده و در قبرستان حی میدان به خاک سپرده شد.
روحش شاد و یادش گرامی باد.


 برگرفته از سایت اینترنتی الجزیره
مترجم : عبدالرحمن رسولیان بانه

برچسب ها

عبدالرحمان رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن