تاریخشخصیت ها

استاد محمد غزالی مصری

ایشان در سال ۱۹۹۶ چشم از جهان فروبست ، غزالی دعوتگری سنتی نبود که چیزهایی را حفظ کرده و سپس آنرا روایت کند و یا نوشته هایی را مطالعه کرده و آنگاه بدون اینکه به اندازه سر انگشتی در آن دخل و تصرف داشته باشد آنرا بازگو نماید !

بلکه بر عکس ، کسیکه کتابهایش را مطالعه کند پی می برد که وی اندیشمندی برجسته و عالمی ربانی و دلسوز بوده که اسلام را بدرستی درک کرده و مجدانه تلاش نموده که اصول و مفاهیم شریعت را از متون کتابها بیرون آورده و آنرا در پیچ و خم زندگی مردم جا بیندازد !

همچنین غزالی ( رح ) بر خواندن آثار دیگران بسیار حریص بوده و نهایت ادب و انصاف را نیز در حق آنها مراعات نموده است ، کتابهای گرانبهایش مملو از استشهاد به آثار ادبا و اندیشمندان و روان شناسان و مورخین و …. می باشد ، حتی در مقدمه یکی از کتابهای مشهور خود بنام ( جدد حیاتک ) نوشته است : تصمیم گیری برای تالیف این کتاب وقتی به ذهنم رسید ، که کتاب ( دع القلق و ابدٲ الحیاه ) اثر دیل کارنگی را خواندم !

از ویژگیهای بارز وی انسانیت بالا ، مهربانی با مردم ، دوری گزینی از افراط و پایبندی جدی نسبت به شریعت اسلام بود !

روزی جوانی از وی سؤال می کند : استاد ؛ حکم تارک الصلاه چیست ؟ ایشان پاسخ می دهد : حکم آن اینست که دستش را گرفته و به مسجد ببری !

آری عقلیت و طرز تفکر غزالی ( رح ) اینگونه بوده است !

چند مورد از سخنان نغز و ناب ایشان که در ذهن بنده نقش بسته است :

۱ ــ گاهی اوقات دینداری ناخالص از بی دینی آشکار زیانبارتر خواهد بود !

۲ ــ من به اعتقاد افراد نا آگاه خوش بین نیستم چون ایمان آنان از جهل سرچشمه می گیرد و نیز تقوای اشخاص ناتوان را دوست ندارم ، زیرا تقوای ایشان بر اثر عجز و ناتوانی آنهاست !

۳ ــ نیمی از مسئولیت انتشار کفر و بی دینی در جهان را افراد متدین بر عهده دارند ، زیرا آنان بواسطه سخنان زشت و اعمال ناپسند خود ، الله متعال را نزد مردم مبغوض جلوه داده اند !

۴ ــ وادار کردن مردم به انجام دادن فضایل اخلاقی ، موجب بوجود آمدن انسانهای فاضل نخواهد شد ، همانطور که ایمان اجباری کسی را مؤمن نمی سازد ، بدرستیکه آزادی اساس ارزش هاست !

۵ ــ اسلام پرونده ای موفقیت آمیز و شکست نا پذیر می باشد ، ولی وکلای آن شکست خورده و ناکارآمدند !

۶ ــ وظیفه دین اینست که اگر افتاده ای را دید بلندش کند ، نه اینکه وی را نابود سازد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن