شخصیت ها

اقبال لاهوری

اقبال لاهوری

محمد اقبال لاهوری شاعر و فیلسوف جهان اسلام در سال ۱۸۷۳ میلادی به دنیا آمد !

ایشان در یکی از خانواده های معتبر که اصالتا برهمایی بودند چشم به جهان گشود ، ولی جد بزرگتر وی سیصد سال قبل از اینکه او متولد شود آیین اسلام را پذیرفته است ، پس اقبال بر دین اسلام تولد یافته و بر دین اسلام نیز از دنیا رفت !

او یکی از اندرزهای تاثیر گذار پدرش را اینگونه بازگو می نماید : بچه ای کوچک بودم و قرآن را با عجله تلاوت می کردم تا اینکه روزی پدرم دستم را گرفته و گفت : فرزند دلبندم ؛ بایستی قرآن را بگونه ای بخوانی که احساس کنی بر خودت نازل گردیده است !

وی روشنفکری به تمام معنی و فردی آکادمی از طراز اول بود ، فلسفه و اقتصاد را در دانشگاه کمبریج خوانده و دکترای فلسفه را از دانشگاه میونیخ گرفت ، سپس به لندن برگشته و به مدرک لیسانس در رشته حقوق نایل آمد ، ولی او ترجیح داد ، بجای فلسفه و حقوق و اقتصاد ، زبان عربی را در دانشگاه تدریس نماید !

به ادبیات عربی و هر آنچه به اسلام و پیامبر اکرم ( ص ) در ارتباط بود ، علاقه شدیدی داشته و همواره می گفت : عقل عربی برای فهم اسلام و حمل امانت آن ، نسبت به عقول دیگر ملتها از شایستگی بیشتری برخوردار بوده است !

محمد اقبال از آن دسته شاعرانی بود که اشعار خود را برای خدمت به اسلام به کار می گرفت ، مضمون اشعارش غالبا حول محور قرآن کریم و سنت رسول اکرم ( ص ) دور زده و در ژرفای مجد و عظمت از دست رفته اسلام فرو رفته و تلاش می کرد که مسلمانان را از خفایای اشتباهات گذشته و اسباب سقوط در آن خطایا آگاه ساخته و آنان را به راه برگرداندن عظمت از دست رفته اسلام راستین رهنمون سازد !

اقبال هر فرصتی را برای دعوت به سوی الله غنیمت می شمرد ، آنزمان که اطلاع یافت که لینین یکی از کتابهایش را خوانده است ، نامه مشهور خود را برای وی فرستاد که در آن نوشته بود : ای لینین تقوای خدا را پیشه کن ، اینکه سرمایداری را در هم شکستی جای تحسین دارد ، ولی این کار نیک خود را با لا اله الا الله ادامه بده !

برخی از سخنان بسیار زیبای اقبال :

ــ بزرگان در مورد سروری و سیادت خود بر نوکرانشان معتقدند : که اگر آنان نبودند ، هرگز به چنین سیادتی دست نمی یافتند !

ــ گفتم : خدایا ؛ این جهان برایم زیاد جالب نیست ، ندا آمد : پس آنرا منهدم کن و جهان بهتری بساز !

ــ بردگی برای خود قربانیانی دارد پس چگونه آزادگی بدون قربانی دادن بدست خواهد آمد ؟!

ــ تا کی باید سکوت اختیار کنم در حالیکه دور و برم امتی هست که از طرف سلطان و درویش به بازیچه گرفته شده است یکی با شمشیر و دیگری بوسیله تسبیح !

ــ خداوندا ؛ مرا توانایی گفتن ( نا ) ده و به من عقلی عطا بفرما ، که بدانم چگونه آنرا بگویم و دانایی ده ، تا زمان گفتن آنرا تشخیص دهم !

ــ پروردگارا ؛ اگر موفقیتی نصیبم کردی تواضع را ازم نگیر ، در صورتی هم به من تواضع دادی ، عزت و کرامتم را محفوظ دار !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن