اندیشه ،دعوت

امام جماعت و فعالیت های اجتماعی

سخنی با امامان مسجد(۲) امام جماعت و فعالیت های اجتماعی
برنامه ای جامع برای ائمه مساجد

امام جماعت و فعالیت های اجتماعی
۱-– امام جماعت شایسته است از بازنشستگان برای خدمت به اهل محله استفاده نماید.
۲- – امام جماعت شایسته است با مردم محله و معتمدان مشورت داشته باشد و هرگز در موضوعاتی چه کوچک و چه بزرگ مستبدانه رأی صادر نکند ؛ چون این یک نوع رفتار با خشونت و زورگویی است که سبب متنفر شدن جماعت از امام می شود و همچنین تک روی امام سبب می شود که مردم از کار نیک دور شده و حتی از مسجد هم متنفر شوند.
۳- – امام جماعت شایسته است رابطه ی محکم و حسنه ای با مسئولین در محله داشته و در کارهای دعوتی و اجتماعی و بویژه در اداره ای که در آن کار می کنند از آن ها کمک بخواهد .
۴-  امام جماعت شایسته است بر احترام و اکرام معتمدان محله حریص باشد و طوری با آنان رفتار نماید که مناسب حالشان باشد به گونه ای که برای محله خیر و منفعت داشته باشد.
۵امام جماعت شایسته است تاجران و مسئولان محله را مشخص نموده و با آن ها ارتباط داشته و اگر ممکن شد آن ها را در دوره ی ماهانه شرکت دهد و از آن ها به نفع دعوت و مسجد استفاده کند،و هم چنین با مدیران مدارس چنین رابطه ای داشته باشد،چون دعوت الهی به امور زیادی نیاز دارد مانند:مال و دارایی و ثروت که  کارهای دعوت را آسان می کند و هم چنین با مسئولان در اداره و محله شان که در خیرو منفعت رساندن به مردم همکاری می کنند رابطه داشته باشد.
۶- امام جماعت شایسته است با خویشان و دوستان ، دوره های ماهانه و هفتگی داشته باشد، این کار تنها در محله کافی نیست ؛ بلکه لازم است گسترده تر برگزار شود .
۷- امام جماعت شایسته است به امور خیریه محله توجهی ویژه داشته باشد و کمک های حاصله را برای خرید کتاب و نوار و جوایز و . . . مصرف کند.
۸- امام جماعت شایسته است برای ایجاد تعاون و همکاری در محله تلاش کند،چه برای اقدام به کارهای مشخص شده یا برای رویارویی با مشکلات محله باشد.
۹- امام جماعت شایسته است از مؤسسه ها و اداره های ذی ربط محله و شهر دیدن کند و این کار هم با همکاری و مشارکت هیات امنا وافراد معتمد دیگر محله صورت پذیرد .

 مهم ترین این موسسات و نهادها عبارتند از:
الف)مراکز ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر ، مخفی و پوشیده نیست که این مراکز چه خیر و خدمات شایانی به مردم ارائه می دهند و از بروز فساد در جامعه و خانواده ها جلوگیری می کنند و همکاری با آنان در لازم و نیاز مبرم است.
ب) مراکز پلیس
ت) جمعیت های خیریه
ج) کارکنان و کارگران شهرداری و مأموران ویژه ی میدان ها و خیابان ها
د) ادارات ،مدارس و دیگر مراکز موجود در سطح شهر
منبع:موقع المسلم
نویسنده:ابراهیم بن عبد المحسن الفلیج
مترجم:احمد ویسی

احمد ویسی

@نویسنده و مترجم و شاعر @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : امام جماعت و خطیب

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن