تاریختاریخ جهان

اندلس دوران اسلام و اسپانیای کنونی

در سال ۱۵۰۲ میلادی و پس از سقوط حکومت اسلام در غرناطه ، اسپانیا فعالیت خود را برای مسیحی کردن مسلمانان در آنجا آغاز نمود !

در طول صدها سال ، مسلمانان حتی یک کلیسا را در اندلس تخریب نکرده و شخصی مسیحی را مجبور به اسلام آوردن ننمودند ، خاور شناس آلمانی ( سیگرید هونکه ) مؤلف کتاب ( شمس العرب تشرق الی الغرب ، اثر الحضاره العربیه فی اوروبا ) می گوید : هرگز تاریخ همچون تسامح دینی موجود در زمان حکومت اسلام در اندلس را به خود ندیده است ، زمانیکه کلیساها تنها نماد باقیمانده از مسیحیت در آنجا بودند ، آزادانه زنگهای خود را به صدا در می آوردند !

تفاوت ما با آنها این بود : که ما با آیه ( لا اکراه فی الدین ) ” اجباری در دین وجود ندارد ” ، میان ایشان رفته ولی آنان بین ما آمده و مرا در میان دوگزینه که شیرنترینشان تلخ بود مخیر نمودند : یا پذیرش مسیحیت و یا خروج از اندلس ، این مضاف بر دمکراسیت نفرت انگیزشان که با هزارتا پیمانه اندازه گیری می کرد !

تهاجم مسیحی کردن که اسپانیا آنرا در اندلس آغاز نمود ، مناظراتی فکری و گفتگوهایی فرهنگی نبود ، بلکه دادگاه تفتیش عقاید و نفرت انگیزترین سازمان شکنجه گر در طول تاریخ به گواهی خود اروپاییها بوده است ، که تاکنون ابزار و وسایل شکنجه آنها همچنان در موزه ها به نمایش گذاشته می شود ، در واقع فیلمهای وحشتناکی که در تلفزیونها مشاهده می کنیم ، قسمت ناچیزی از شکنجه هایی است که مسلمانان در اندلس بدان گرفتار آمدند !

تقریبا هشتصد سال قبل از آن دادگاههای تفتیش عقاید ولید بن عبدالملک قسمتی از کلیسای یوحنی را تخریب کرده تا اینکه مسجد اموی را در دمشق بنا نهد ، ولی آنگاه که عمر بن عبدالعزیز خلافت را بدست گرفت ، مسیحیان شام دادخواستی را در این خصوص به وی تحویل دادند ، عمر دستور داد : باید آن قسمت از مسجد را منهدم کرده و به مسیحیان برگردانید !

علمای شام هیئتی را به نمایندگی خود نزد خلیفه فرستادند تا وی را از این تصمیم منصرف ساخته و بجای آن دستور دهد که خسارت مادی به مسیحیان پرداخت گردد ، ولی ایشان این درخواست را رد کرده و گفت : قطعه زمین مذکور بدانان تعلق دارد و بر شماست که آنها را راضی کرده و یا اینکه زمین را به وضعیت سابق برگردانید !

مسلمانان عملا با آنها به توافق رسیدند که : زمینی به مساحت و ارزشی بیشتر از آن زمین را بدانان اختصاص دهند و مسجد به حال خود باقی بماند ، آنگاه عمر رضایت داده و گفت : در صورتیکه با هم به توافق رسیده باشید ، اشکالی ندارد !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن