جوانان

اینگونه باید با پسر نوجوانمان رفتار کنیم

جوان در اوائل نوجوانی، زمانی که از رسیدن به آرزوهایش ، خود را نا کام می بیند بسیار احساس نا امیدی وشکست می کند ، امری که  باعث می شود به عزلت وگوشه نشینی پناه ببرد ، در این موارد پدر ومادر باید وضعیتی را که فرزندشان در آن قرار گرفته را با کمال وجود درک کرده ، واو را در حلّ این مشکل یاری وکمک نمایند وراه را برای رسیدن فرزندشان به اهداف و آرزوهایش هموار سازند .

در سنّ نوجوانی ، احساس استقلال ، خود نمایی می کند ، والدین ، این موضوع را باید دانسته ، وبا آن به خوبی کنار بیایند .
لازم است پدر ومادر ، انجام بعضی از کارهای مهمّ را به فرزندشان واگذار نمایند تا خود شخصاً از عهده آن بر آید .
جوان در این مرحله حساس ، بسیار زود رنج وعصبانی  است ،ـــ مانند دوران کودکی ــــ با این تفاوت که نوجوان به شکل دیگری این عصبانّیت خود را بروز می دهد .
آری نوجوان بر آشفته وخشمگین می شود به محض این که کسی از او انتقاد کرد، یا او را مسخره نمود ، یا اینکه پدر ومادرش او را از امتیازاتی که به برادرش ، داده اند محروم نمایند .
نوجوان زمانی که به هدفی که برای خود تعیین کرده  و برای رسیدن به آن تلاش می کند دست پیدا  نکند ، از لحاظ روحی وروانی آسیب می بیند .
همچنین اگر هنگامی که مشغول به  انجام کاریست ،شخصی برای او مزاحمت ایجاد کند ،یا درمسائل شخصی او دخالت نماید ،یا بدون کسب اجازه به وسائل شخصی وی دست بزند ، نوجوان ناهنجار می شود و حرکات غیر متعادلی از خود نشان می دهد .
والدین در این شرایط لازم است حالت روحی وروانی فرزندشان را مدّ نظر داشته وبیشتر او را درک نمایند ، وسعی داشته باشند که خود را به وی نزدیکتر کنند ،  واز حدّ معمول بیشتر با او صحبت کرده ، تا اینکه الفت بیشتری میانشان به وجود آید و در حلّ مشکل به وجود آمده یار ویاور فرزندشان باشند.

به امید آنکه فرزندان خوب و سالمی داشته باشیم ، وبا آنان به نحو أحسن رفتار نماییم .
السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
ترجمه از عربی : خلیل پارسا

خلیل پارسا

@نویسنده . مترجم . فعال دینی و مدنی @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن