اندیشهدل نوشته

ای رسول خدا؛ با تولدت، رحمت و هدایت به دنیا آمد

ای رسول الله

 لازم بود که بیایی ، تمامی برادران پیامبرت ( ع ) مژده آمدنت را داده بودند ، آخرین مژده دهندگان به آمدنت عیسی بن مریم ( ع ) بود ، اما هم اکنون تمام دنیا برای آمدنت چشم به انتظار است !

قافله پیامبران ( ع ) رو به اتمام می باشد ، تنها چیزی مانده و آن اینکه مسک ختامش نیز از راه برسد .

در صورتیکه مسک ختام قافله شکل بشر داشته باشد ، غیر از تو چه کسی خواهد بود ای رسول خدا ( ص ) ؟!

مادرت در خواب دید که نوری از وی خارج شد و تمام دنیا را روشن نمود ، اما ما در حالت بیداری نور و روشنی رسالتت را مشاهده کردیم ، سلام خدا بر تو باد ای سرور و سردار بشر !

سلام خدا بر تو باد آنگاه که بچه ای یتیم بودی و سپس پدران دنیا را آموختی که چگونه فرزندانشان را تربیت نمایند !

سلام خدا بر تو باد زمانیکه شیش سال بیش نداشتی که بر قبر مادرت ایستادی و بعدها فرزندان عالم را یاد دادی وقتیکه که شخصی جویا شد بیشترین حق را چه کسانی بر او دارند ؟ فرمودی : مادرت ، سپس مادرت ، سپس مادرت ، آنگاه پدرت !

سلام خدا برتو باد تنها دوازده سال داشتی که گوسفندان را به چرا گاه می بردی تا بر عمویت بار گرانی نداشته باشی ، در بچگی هم برای خودت مردی بودی و در بزرگی نیز مردانگیت را حفظ نمودی !

سلام خدا بر تو باد هنگامیکه به قصد تجارت به شام سفر کردی ، نه دروغی می گفتی ، نه کلکی در کارَت بود و نه به وسیله سوگند دروغ کالاهایت را به فروش می رساندی ، ای راستگو ی أمانتدار ؛ حتی کسانیکه به پیامبریت ایمان نداشتند ، هرگز تو را از لحاظ اخلاقی متهم ننمودند و گواهی خداوند تو را کافیست آنجا که می فرماید : ” إنک لعلی خلق عظیم ” به درستی که از اخلاق عظیمی بر خوردار هستی ای محمد ( ص ) !

سلام خدا بر تو باد آنگاه که در سن بیست و پنج‌ سالگی با خدیجه ( رض ) ازدواج کردی ، آن خانمی که پناهگاه ، جبهه داخلی و شجاعترین اسب سواران برای زندگی تو بود ای رسول خدا ( ص )، کسیکه تا آخرین رمق حیاتت درباره او می فرمودی : ” ما أبدلنی الله خیرا من خدیجه ” هرگز خداوند همسری بهتر از خدیجه ( رض ) را نصیب من نفرموده است !

سلام خدا بر تو باد که به سن چهل سالگی رسیدی و از هر جهتی به کمال انسانی نایل آمدی تا تحمل برداشتن مسئولیت سنگین رسالت را داشته باشی .ای درس ناخوانده بخوان ، ای کسیکه تا کنون حرفی را ننوشته ای این کتاب را محکم‌ بگیر ، از این پس هرگز جهان همانند قبل نخواهد بود ، و این امت که قبلا به خاطر کمی آب و یا علف با همدیگر به جنگ و دعوا می پر داختند ، با امپرا توریها دست به گریبان شده ودولتهای ستمکار را به نابودی می کشانند ، این چه عظمتی است ای رسول خدا ( ص)!

سلام خدا بر تو باد ، که در روز بدر ما را آگاه ساختی وطن مؤمن عقیده او و قبیله واقعیش دین اوست !

سلام خدا بر تو باد که در روز احد برای دوست و دشمن روشن ساختی که فرمانده لشکر اسلام تحت هر شرایطی باید ثابت قدم و استوار باشد ، سرَت را زخمی کردند و دندان مبارکت را شکستند و تو خون را از سر و صورتت پاک می کردی و با تحسّر می فرمودی : قومی که سر پیامبرشان را زخمی کنند چگونه به خوشبختی خواهند رسید ؟ !

سلام خدا بر تو باد که در روز فتح مکه برای قریشیان ثابت نمودی تو شبیه آنها نمی باشی ، تو را تکذیب نمودند ، اذیتت کردند ، برای به شهادت رساندنت توطئه چیدند ، از شهر و دیارت بیرونت کردند ، با تو به مبارزه پرداختند ، یارانت را به شهادت رساندند ، باز از آنان انتقام نگرفتی و به ایشان گفتی : بروید که شما از جانب من آزاد هستید ، آی چه قلب بزرگی داشتی !

سلام خدا بر تو باد بدرستی که در حجه الوداع ، نقاط را بر حروف گذاشتی ، که فرمودی : همه شما از آدم و آدم نیز از خاک می باشد ، این دین ، دین عقیده است نه طایفه گری ، آیین قلوب است نه رنگ و نژاد ، طبق آموزه های این دین ، بلال حبشی ، صهیب رومی و سلمان فارسی در بهشت خواهند بود ، اما ابو لهب هاشمی و أمیه بن خلف قریشی در جهنم جای می گیرند ، در این دین نسبت خویشاوندی در میان خدا و بندگانش وجود ندارد !

سلام خدا بر تو باد آنروز که در بین دو گزینه ، یکی : ماندگاری در دنیا و دیگری : رفیقان بهشتی مخیر گشتی ، تو آنچه را که نزد خداست اختیار نمودی .

گواهی می دهیم که رسالت را رساندی ، امانت را ادا نمودی ، امت را پند و اندرز دادی و به طور مختصر ، هیچ راه خیری نیست مگر اینکه ما را بدان رهنمون شدی و هیچ شر و بدی نیست مگر اینکه ما را از آن برحذر داشتی .

تأسف می خوریم که در دنیا شرف حضور در خدمتت را نیافتیم و چشمانمان را با نور رخسارت سرمه نزدیم ، ولی همینکه به امید لقای شما در کنار حوضت هستیم ما را تسلی خاطر می دهد ، که خودت فرمودی :
” موعدکم معی عند الحوض ” قرار ملاقاتم با شما ، در کنار حوضم می باشد !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی _ بانه

برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن