اصولعبادات

ای پدر! خوشبختی در نماز صبح است

پدر بزرگوارم! بدون شک خواب دوست داشتنی و شیرین است. اما ای پدر! آیا می­دانی که نماز صبح لذت عجیبی دارد و راحتی و سعادتی در آن نهفته است که  آن را احساس نمی­کند جز کسی که آن را چشیده باشد؟!

ای خدا! آنگاه که صدای اذان صبح را می­شنوی که مؤذن می­گوید: ” اَلصَّلاهُ خَیرٌ مِنَ النَّومِ ”   نماز از خواب بهتر است، سپس با نفست به مبارزه می­پردازی ، بعد از آن بر می­خیزی و وضو می­گیری و در حالی به سوی مسجد می­روی که سکونت و آرامش همه جا را فرا گرفته است  و بعد از پایان نماز و بازگشت به خانه، احساس شادی و خوشحالی و خوشبختی می­کنی به خاطر اینکه نمازت را به جماعت ادا کرده­ای.

قسم به خدا  ای پدر بزرگوارم! نماز صبح دارای تأثیر زیادی بر سعادت و خوشبختی و راحتی­ات در روزی دارد که آن را ادا می­کنی. آنگاه که روزت را با نماز  و مناجات با خداوند مهربان و بخشنده شروع می­نمایی که در این خصوص می­فرماید: الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ  [رعد:۲۸]؛ کسانی که ایمان آورده و دلهایشان با ذکر و یاد خداوند به سکون و آرامش می­رسد.

پدر بزرگوارم! امیدوارم که با نفست مبارزه کنی و اراده­ات را برای خواندن نماز صبح قوی نمایی؛ چرا که شیطان تلاش می­کند تا تو را از قیام برای نماز صبح باز دارد؛ زیرا شیطان جز گمرامی را برای ما نمی­خواهد. خداوند می­فرماید: إِنَّ الشَّیْطَانَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا یَدْعُوا حِزْبَهُ لِیَکُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِیرِ»[فاطر:۶] ‏ بی‌گمان اهریمن دشمن شما است ، پس شما هم او را دشمن بدانید. او پیروان خود را فرا می‌خواند تا از ساکنان آتش سوزان جهنّم شوند. ‏

پدر بزرگوارم! تو همه وظایفت را به جا می­آوری و هیچ وقت یکی از آن­ها را به تأخیر نمی­اندازی، پس چرا برای نماز صبح این­گونه حریص نمی­باشی و بر آن مواظبت نمی­نمایی؟

بی گمان بهشت با ارزش و گران­قیمت است و راه آن واضح و روشن می­باشد و نماز بزرگترین راهی است که تو را به بهشت می­رساند.

پدر بزرگوارم! نماز راه سعادت، آرامش و راحتی است. نماز علاج غم و ناراحتی­هاست. قسم به خدا! رفتنت به سوی مسجد بر نیکی­هایت می­افزاید و بدی­هایت را پاک می­کند و درجاتت را بالا می­برد. پس ای پدر! مژده­ات باد به پاداش بزرگ.

پدر عزیزم! فلانی در حالی مرد که در نمازهایش کوتاهی می­کرد، پس بر پایانی بد از دنیا رفت. سبب آن این بود که در نمازهایش سستی و کوتاهی می­کرد پس برحذر باش که مثل او باشی. لَقَدْ کَانَ فِی قَصَصِهِمْ عِبْرَهٌ لِأُوْلِی الأَلْبَابِ [یوسف:۱۱۱]؛ به حقیقت در سرگذشت آنان ،  عبرتی برای همه‌ی اندیشمندان است.

در آرامش شب در حالی که مردم همه بی سر و صدا در حال خواب هستند و تو نیز غرق خواب شیرین ساعت­های آخر شب می­باشی، ناگهان صدای اذان را می­شنوی که به گوشت می­رسد تا اعلان کند که وقت نماز صبح است، آنگاه تو اگر بیدار شده، وضو بگیری و زیباترین لباس­هایت را بپوشی و با پاهایت به سوی مسجد بروی تا دعوت حق را لبیک گفته باشی، بعد از پایان نماز صبح، احساس می­کنی که سعادت و خوشبختی قلبت را فرا گرفته و شادمانی و خوشحالی بر چهره­ات نمایان شده است؛ چرا که تو در مقابل پروردگارت در حالت نماز، به رکوع و سجده افتاده­ای.

بی­گمان سعادت و خوشبختی در محافظت بر نماز است که خداوند می­فرماید: أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ آگاه باشید که با ذکر و یاد خد اوند دلها به سکون و آرامش می­رسند.

اما کسی که در هنگام نماز در خواب شیرین بسر می­برد، در حالی صبح می­کند که نفسی خبیث دارد، سست و بی­حال است و در غم و اندوه بسر می­برد؛ چرا که از لذت نماز صبح برخوردار نشده و شیرینی مناجات با پروردگارش را نچشیده است. آگاه باشید که گناهان با صاحبان خود چنین می­کنند. راست می­گوید خداوند آنجا که می­فرماید: وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنکًا [طه:۱۲۴]؛ و هرکه از یاد من روی بگرداند ، زندگی تنگ و سخت و گرفته‌ای خواهد داشت‌.

پی ای کسی که غم و اندوه فراوان او را در برگرفته است، بدان که علاجت در نماز صبح است.

پدرم! آرزو دارم  که خداوند همه­ی ما را مشمول رحمت خویش قرار دهد و همه­ی ما را با هم در جنت الفردوس گرد آورد و از نعمتهای آن برخوردار نماید.

منبع: سایت سلطان بن عبدالله العمری

ترجمه: خالد ایوبی نیا

از طريق
خالد ایوبی نیا
برچسب ها

خالد ایوبی نیا

استان آذربایجان غربی - ارومیه مترجم - نویسنده فعال دینی و حافظ قرآن

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن