دعوت اسلامی

با انسان های چاپلوس چگونه رفتار کنیم؟!

شخصی به یحیی بن خالد برمکی گفت : سوگند به الله که تو از احنف بُردبارتر ، از معاویه داناتر و از عبدالملک جدی تر و از عمربن عبدالعزیز نیز عادل تر می باشی !

یحیی به وی گفت : عمیر خدمتکار احنف از من شکیباتر ، سرحون کاتب معاویه از من داناتر ، ابو زعیزعه کارگزار عبدالملک از من قاطع تر و مزاحم پیشکار عمر بن عبدالعزیز از من دادگرتر می باشد ، کسی هم حقی بالاتر از آنچه شایستگی اش را دارم به من بدهد از نزدیکان من نخواهد بود !


درس اول :

داروین در کتاب خود ( اصل انواع ) می گوید : ماندگاری برای قویتر نیست ، بلکه بقا از آن آنهایی خواهد بود که توانایی سازگاری بیشتری دارند !

صرفنظر از یاوه گوییهای داروین ، ولی این سخن وی صحیح می باشد ، زیرا اگر اینگونه نبود دایناسورها منقرض نشده و موشها باقی نمی ماندند !

همچنین آدمهای چاپلوس و متملق بدین علت است که هرگز نابود نخواهند شد ، زیرا از عقاید و انسانیت خویش بسان ماری که از پوست خود بیرون می آید ، خارج شده و همانند لباس عوض کردن ما تغییر رنگ می دهد !


درس دوم :

تنها به کسانیکه لباس کهنه پوشیده و در مکانهای عمومی دست پهن می کنند گدا گفته نمی شود ، بلکه همواره گداهای خوش منظری نیز وجود دارند !

از قبیل : بعضی از شاعران امثال ابن هانی اندلسی که در بیت شعری خطاب به خلیفه وقت می گوید : ( ما شئت لا ما شاءت الاقدار … فاحکم فانت الواحد القهار ) ” آنچه خواسته تو است واقع خواهد شد نه آنچه مقدر شده است … قدرت و حکومت از آن توست زیرا تو تنهای چیره هستی ” !

همچنین مفتیانی هستند که دین خدا در دستانشان به پارچه ای می ماند که آنرا طبق معیار آنکس که مبلغ بیشتری می پردازد شرح و بسط می دهند !

به همان ترتیب بیشتر کانالهای تلفزیونی ، کانالهای شبکه های مجازی ، کارمندان ادارات و غیره هر کدام به نوبه خود گدایانی خوش سیما هستند که بجای دست دراز کردن آبروی خود را زیر پای دیگران پهن می نمایند !


درس سوم :

آنکس که مکانت دیگران را نزد تو زیر سوءال می برد ، زمانی مکانت تو را نیز پیش دیگران خدشه دار خواهد کرد !

شخصی که از طریق پله قرار دادن دیگران بسوی تو صعود می کند ، روزی خواهد آمد که تو را نیز پله کرده تا اینکه نزد دیگران حضور یابد !

اینان به جانوران و حشراتی می مانند که غذای خوشمزه شان طعامیست ، که از خون دیگران مهیا شده باشد !


درس چهارم :

انسانهای ارجمند را نیازی نیست برای بالا رفتن خود روی شخصیت مردم راه بروند ، پس شرافت داشته باش و اجازه نده که در حضور تو به شخصی والا مقام اهانت شود ، حتی اگر میانه خوشی هم با وی نداشته باشی !
زیرا آدمهای با نجابت فضایل دشمنانشان را نیز اذعان نموده و ارج می نهند !


درس پنجم :

صرف ارتباط با مقامات عالی رتبه در صورتیکه از طریق ترور و تخریب شخصیت دیگران نباشد مایه ننگ و عار نیست !

بلکه آنگاه اشکال پیدا می کند که این ارتباط به قیمت تحقیر و تخریب وجهه افرادی دیگر تحقق یابد !


درس ششم :

هر مکانی که قدرت و سلطه ای هست تقلبکاران و چاپلوسان در آنجا حضور خواهند یافت !

آنان با هر قیمتی که شده می خواهند به مراکز قدرت نزدیک شوند ، ولی در واقع ایشان غالبا آنچه را که تقاضا می کنند حقوقشان نیست ، بلکه قیمت خودشان می باشد ، به تعبیری دیگر دارند خودشان را می فروشند !

ایشان بیشتر به سگهای شکار شباهت دارند که گمان می کنند دوست شکارچیانند ، تنها با این تفاوت که سگهای شکار کاری انجام می دهند که برای آن خلق شده اند ، تکیه آنها بر جهد و تلاش خودشان است نه بر خورد کردن دیگران !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
سوزی میحراب
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن