تاریخشخصیت ها

برتراندراسل، فیلسوف بریتانیایی

ایشان ( زادهٔ ۱۸ مه ۱۸۷۲ — درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۷۰) فیلسوف ، ریاضی دان ، تاریخ دان و منتقد اجتماعی مشهور بریتانیایی می باشد که در سال ۱۹۵۰ میلادی برنده جایزه نوبل ادبیات شد !

راسل مخالف سر سخت جنگ و منادی صلح و آشتی بود ، بدین خاطر هم در اثنای جنگ جهانی اول زندانی گردید ، همینطور بشدت از سیاستهای استعماری و نژاد پرستانه ادولف هیتلر انتقاد کرده و طبیعتا ضد استالین و شیوعیت وی و مخالف جنگ وییتنام نیز بود ، همچنین ایشان یکی از منادیان خلع سلاح اتمی از سراسر جهان به شمار می آمد !

راسل از پدر و مادری مسیحی متولد شده و سپس به الحاد روی آورده و دیدگاهش در مورد دین بسیار منفی بود ، او تصور می کرد که دین مانع شناخت و دانش بشر و ترویج دهنده ترس و بی اعتمادی نسبت به خود بوده و عامل جنگ و خونریزی در جهان می باشد !

ایشان برای نفی وجود خدا دلیلی واهی و نا معقول را دستاویز خود قرار داده و معتقد بود : که اگر خدایی وجود دارد ، می بایست خیر و نیکی را در جهان گسترش داده و مانع هرگونه شری می گردید ، پس همینکه این همه شر و بدی در دنیا هست ، نشانه عدم وجود خداست !

یکی از سخنان معروف راسل در این خصوص این بود که می گفت : هیچکس نمی تواند در کنار نوزادی که در حال جان دادن است بنشیند و آنگاه ایمان به خدا را از دست ندهد !

البته اینکه اعتقاد داشتە کە دین از علم و معرفت جلو گیری می کند به نظر حقیر تا حدی موجه بودە ، زیرا او کل ادیان را بر دین مسیحیت در قرون وسطی قیاس می نمودە ، آنزمان کلیسا خرافات زیادی را به منزله حقایقی خداوندی قرار داده و ایمان بدان را واجب و صِرف اندیشیدن در خصوص رد آن خرافات را ، کفر و بی دینی به شمار می آورد و اروپا پرچم علم و دانش را زمانی به دست گرفت ، که کلیسا را از رهبری جامعه کنار زد !

ولی اشتباه راسل در این بودە کە دین را تنها در مسیحیت و خداوند را فقط در اسقفان و قسّیسان مسیحی منحصر نموده است ، نمی دانم چگونه پی نبرده که چه چیزی ، عربهای حیوان چران و همواره مشغول جنگ را برای چندین قرن ، به بانیان تمدن و رهبران دانش و معرفت بشری تبدیل نمود ؟!!!

عربهایی که کسری و قیصر را شکست دادند ، در سابق و قبل از اینکه به دین اسلام داخل شوند ، همواره مشغول انتقام گیری و شراب خواری و جنگ افروزی و زنده به گور کردن دختران بودند ، اما پس از مشرف شدن به دین اسلام آنچنان تغییر سر سام آوری در میانشان به وجود آمد ، که از تبعیت و دنباله روی امتهای دیگر بیرون آمده و به رهبران تمدن و ترقی کل بشریت مبدل گشتند !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
http://sozimihrab.org
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن