تاریخشخصیت ها

برتراندراسل، فیلسوف بریتانیایی

ایشان ( زادهٔ ۱۸ مه ۱۸۷۲ — درگذشتهٔ ۲ فوریه ۱۹۷۰) فیلسوف ، ریاضی دان ، تاریخ دان و منتقد اجتماعی مشهور بریتانیایی می باشد که در سال ۱۹۵۰ میلادی برنده جایزه نوبل ادبیات شد !

راسل مخالف سر سخت جنگ و منادی صلح و آشتی بود ، بدین خاطر هم در اثنای جنگ جهانی اول زندانی گردید ، همینطور بشدت از سیاستهای استعماری و نژاد پرستانه ادولف هیتلر انتقاد کرده و طبیعتا ضد استالین و شیوعیت وی و مخالف جنگ وییتنام نیز بود ، همچنین ایشان یکی از منادیان خلع سلاح اتمی از سراسر جهان به شمار می آمد !

راسل از پدر و مادری مسیحی متولد شده و سپس به الحاد روی آورده و دیدگاهش در مورد دین بسیار منفی بود ، او تصور می کرد که دین مانع شناخت و دانش بشر و ترویج دهنده ترس و بی اعتمادی نسبت به خود بوده و عامل جنگ و خونریزی در جهان می باشد !

ایشان برای نفی وجود خدا دلیلی واهی و نا معقول را دستاویز خود قرار داده و معتقد بود : که اگر خدایی وجود دارد ، می بایست خیر و نیکی را در جهان گسترش داده و مانع هرگونه شری می گردید ، پس همینکه این همه شر و بدی در دنیا هست ، نشانه عدم وجود خداست !

یکی از سخنان معروف راسل در این خصوص این بود که می گفت : هیچکس نمی تواند در کنار نوزادی که در حال جان دادن است بنشیند و آنگاه ایمان به خدا را از دست ندهد !

البته اینکه اعتقاد داشتە کە دین از علم و معرفت جلو گیری می کند به نظر حقیر تا حدی موجه بودە ، زیرا او کل ادیان را بر دین مسیحیت در قرون وسطی قیاس می نمودە ، آنزمان کلیسا خرافات زیادی را به منزله حقایقی خداوندی قرار داده و ایمان بدان را واجب و صِرف اندیشیدن در خصوص رد آن خرافات را ، کفر و بی دینی به شمار می آورد و اروپا پرچم علم و دانش را زمانی به دست گرفت ، که کلیسا را از رهبری جامعه کنار زد !

ولی اشتباه راسل در این بودە کە دین را تنها در مسیحیت و خداوند را فقط در اسقفان و قسّیسان مسیحی منحصر نموده است ، نمی دانم چگونه پی نبرده که چه چیزی ، عربهای حیوان چران و همواره مشغول جنگ را برای چندین قرن ، به بانیان تمدن و رهبران دانش و معرفت بشری تبدیل نمود ؟!!!

عربهایی که کسری و قیصر را شکست دادند ، در سابق و قبل از اینکه به دین اسلام داخل شوند ، همواره مشغول انتقام گیری و شراب خواری و جنگ افروزی و زنده به گور کردن دختران بودند ، اما پس از مشرف شدن به دین اسلام آنچنان تغییر سر سام آوری در میانشان به وجود آمد ، که از تبعیت و دنباله روی امتهای دیگر بیرون آمده و به رهبران تمدن و ترقی کل بشریت مبدل گشتند !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
http://sozimihrab.org
برچسب ها
نمایش بیشتر

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن