تاریخ

برنامه ریزی مفید برای ماه مبارک رمضان

۱- برای رمضان به گونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید در پایان ماه – نه در طول ماه – در وضعیتی بهتر از آنچه هم اکنون هستید قرار گیرید.

 

۲- فقط پنج مورد را که می خواهید در آنها بهبود یابید مشخص کنید نه بیشتر و انتظار نداشته باشید که به یکباره در تمام کارها موفقیت کسب کنید.

 

۳- اعمال دست جمعی از جمله عبادت بر انسان آسانتر است؛ به دنبال گروهی باشید که فعالیتهای جمعی پس از رمضان اعم از عبادی و اجتماعی را با آنها دنبال کنید.

 

۴- ثابت شده است که اهداف مکتوب بیشتر ضمانت اجرایی دارد تا آنچه فقط در ذهن می گذرد؛ پس اهدافی را که میخواهید در رمضان به آنها دست یابید یادداشت کنید.

 

۵- هر کس نیت کار خیر داشته باشد و آن را انجام دهد ده حسنه می برد و هر کس نیت کار بد کند و انجام ندهد باز یک حسنه به حساب او نوشته می شود؛ پس آرمانهای خود را در رمضان ترقی دهید چرا که شما در هر حال سود کرده اید.

 

۶- ثابت شده است که اهدافی که قابل مقایسه باشد بیش از اهداف عمومی قابل دستیابی است؛ بنابراین هیچ گاه در لیست اهداف خود ننویسید مثلا: مقدار زیادی از قرآن را خواهم خواند بلکه بنویسید: سه ختم در رمضان خواهم داشت.

 

۷- جدول روزانه ای را تدوین کنید و ساعات بیداری را مشخص کنید و به آن پایبند باشید؛ ساعت خواب را تعیین نکنید بلکه وقتی خواب شما را فرا گرفت به بستر بروید.

 

۸- روزانه وقت مشخصی را برای خلوت به قرآن اختصاص دهید و بدون این که آن را قطع کنید.

 

۹- یک و حداکثر دو برنامه ی تلوزیونی مفید را دنبال کنید و بقیه را رها کنید و چنان-چه برنامه¬ای برایتان اهمیت دارد پس از رمضان تکرارش را مشاهده کنید.

 

۱۰- تراویح را در یک مسجد بخوانید و چه بهتر در مسجدی که قرآن در آن ختم می شود.

 

۱۱- روزانه بخش مشخصی از قرآن را حفظ کنید و بخش مشخصی را هم تلاوت کنید و چه بهتر که برای هر کدام یک مصحف جداگانه داشته باشید.

 

۱۲- با قرآن سه نوع تعامل داشته باشید: بخش معینی برای حفظ، بخش بیشتری برای تلاوت و بخشهایی برای مطالعه ی تفسیر آن.

 

۱۳- پیش از فرا رسیدن رمضان برنامه ای تدوین کنید و برای کیفیت بهتر برنامه چند بار آن را مطالعه کنید و تمرین کنید نیت خود را خالص گردانید.

 

۱۴- برخی گمان می کنند که مهمترین کار تلاوت قرآن است و برخی به فهم و درک معانی آن اهمیت بیشتر

 

ی می دهند؛ پیشنهاد می کنم شما هر دو کار را با هم انجام دهید به طوری که ربع وقت خود را به تفسیر اختصاص دهید.

 

۱۵- تصور کنید اگر بخواهید با شخص بزرگی دیدار کنید حتما پیشتر فکر میکنید از او چه درخواستی داشته باشید؛ برای دیدار با خداوند بسیار دعا کنید و خواسته های خود را مشخص کنید که خداوند بنده ای را که در دعا پافشاری می کند دوست می دارد.

 

۱۶- خواب و تلفزیون دو آفت بزرگ رمضان هستند برای هر کدام ساعاتی مشخص کنید و از آن فراتر نروید؛ رمضان به سرعت می گذرد و کسی که استفاده نکند محروم می ماند.

 

۱۷- عدم تمایل به برنامه ریزی از بزرگترین اسباب شکست است؛ دو ساعت پیش از فرا رسیدن رمضان برنامه ی خود را مکتوب کنید و حتما اهداف قابل مقایسه را در برنامه قرار دهید.

 

۱۸- رمضان در نزد برخی مردم به ماه غذا و تماشای سریال ها و مسابقات گوناگون مشهور است ببینید چگونه می توانید این واقعیت را تغییر دهید.

 

۱۹- عمر فاروق رضی الله عنه می فرماید: “من نگران اجابت نیستم بلکه نگران دعا هستم” پس برای دعا برنامه داشته باشید و برای خود، خانواده، دوستان و امت دعا کنید.

 

خداوند از همه ی ما پذیرا باشد.

دکتر طارق سویدان

ترجمه: وفا حسن پور

 

نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن