فقه و فتاوی

به تأخیر انداختن حج به دلیل عذر موجّه !!

 

سوال: من از لحاظ مادی استطاعت و توانایی مالی دارم امّا به دلیل اینکه در یک کشور غریب زندگی می‌کنم و همسرم حامله است و نمی‌توانم آن را تنها بگذارم و کسی نیست در آن کشور غریب از او پرستاری نماید؛ آیا می‌توانم انجام مناسک حج را به سالی دیگر موکول نمایم؟ یا اینکه باید حتماً امسال و فی الفور  آن را انجام دهم؟

جواب: سپاس و ستایش برای خداوند و درود و سلام بر رسول خدا(ص) و آل و اصحاب آن حضرت باد .

اما بعد: حج بر کسی که از توانایی برخوردار بوده  و شروط لازم هم محقق باشد واجب می‌شود. خداوند می‌فرماید: ( و لله علی الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلاً) حج بیت الله بر کسانی واجب است که از استطاعت برخوردار باشند.

حاکم و بیهقی از حضرت علی(رض) روایت می‌کنند که پیامبر(ص) فرمود: حجوا قبل الَّا تحجّوا: حج را به جا آورید قبل از اینکه شرایطی پیش آید و نتوانید حج را به جا آورید.

 مردی از پیامبر(ص) سؤال کرد: منظور از سبیل – در من استطاع الیه سبیلا- چیست؟ پیامبر(ص) فرمود: منظور توشه راه و وسیله‌ی سواری است.(رواه الدار قطنی)

سوال کننده عزیز؛ فریضه حج فی الفور واجب است و شاید سال آینده شرایطی پیش آید که اداء حج را ناممکن نموده و در نتیجه انجام آن برایت مقدور نگردد؛ پس اگر توانستی محرمی یا زن مومنی را پیدا کنی که نزد همسرت باشد و از او مواظبت کند ، نباید حج را به تأخیر اندازی ،ولی اگر کسی در آن کشور غریب پیدا نشد که مونس و همدم همسرت باشد، او را تنها نگذار؛ خصوصاً در شرایط کنونی، به نظرم عذر شما موجه بوده و این اجازه را داری که فریضه حج را به سالی دیگر موکول نمایی . والله اعلم

اسلام ویب

ترجمه : خلیل پارسا

برچسب ها

خلیل پارسا

@نویسنده . مترجم . فعال دینی و مدنی @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن