اندیشهعقاید

تأثیر ایمان بر رفتار و گفتار مسلمانان

تأثیر ایمان

اگر بە دقت بە جامعە اسلامی بنگریم، در واقع بزرگترین مشکل مسلمانان توجە به ظاهر و عدم درک و توجه به اصل مطلب و هدف و تأثیرگذاری و فهم قرآن در زندگی است. این در حالی است که قرآن تأکید می‌کند امت اسلام، برترین امت هاست و مؤمنان را تشویق می کند که به ابعاد اخلاقی و رفتاری و گفتاری بیشتر توجه کنند و اهمیت گماشتن به عبادات و فرایض و شعارهای دینی باید تأثیر به سزایی در اخلاقیات آنان داشته باشد و در عمل خود را جلوه دهد و چراغ روشنی در رفتارها و منش و برخوردهایش با اطرافیان باشد.

 این همان موضوع مهمی بود که پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و سلم) در آخرین خطبه خویش بر آن پا فشاری نمودند که این، آینده نگری پبغمبر را نشان می دهد او در همان حال اصحاب و یارانش را به چالش فرا خواند و پرسید امروز چه روزی است؟ این ماه چه ماهی است؟ این مکان کجاست؟ یاران جواب دادند خدا و رسولش بهتر می دانند. این‌ها را وی فرمودند و برای مهم گماشتن موضوع این جمله دستوری را بیان نمودند‌. خون و مال و شرف و عزت  شما برای همدیگر حرام است، همانند این خورشید و آن هم در این روز. پس قاطعاً بر این امر تأکید نمودند که در هر زمان و مکانی این معصیت بر مسلمانان حرام است.

پیامبر اعظم(صلی‌الله علیه و سلم) در چندین حدیث و روایت صحیح می فرمایند: مسلمان واقعی کسی است که مردم از دست و زبان وی آسوده باشند و مهاجر واقعی کسی است به خاطر رضای خداوند کوچ کرده باشد.

مردی از پیامبر(صلی‌الله علیه و سلم) سوال کرد: چگونه اسلامی را می پسندید؟
پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و سلم) فرمودند: مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان وی در امان باشند، ایماندار نیز کسی است که مؤمنان از مال و جان و ناموس خویش نسبت به وی اطمینان خاطر داشته باشند.

اسلام بر پنج پایه و اساس بنا نهاده شده است، اما بدون باور و اعتقاد قلبی معنا پیدا نخواهند کرد، پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و سلم) ما را توصیه نموده اند که ایمان ما باید بر اخلاق و رفتار ما تأثیر بگذارد و در آن جلوه پیدا کند، آنگونه باید به کمال برسیم که مسلمان از ناموس و شرف و جان و عیب و نقص خود اطمینان داشته باشد.

چون ایمان تنها با تلفظ ظاهری میسر نمی شود و کامل نمی‌شود، بلکه این اخلاق و رفتار ماست که شاهد و نمایانگر ایمان قلبی ما هستند. پس مسلمان نه تنها باید به همه انسان‌ها مهر بورزد و آسیب نزند، بلکه حیوانات و طبیعت نیز باید از دست وی در امان باشند، این است دستور خدا و پیامبر و دین اسلام که اگر مسلمان به حقیقت از آن درک کاملی داشته باشد جز این نیست.

«انما المومنون إخوه»: مؤمنان با همدیگر برادرند و این تنها یک شعار نیست، بلکه یک دستور دینی است. پیامبر در یکی از احادیث می فرمایند: مسلمان برادر مسلمان است، پس به وی ستم نمی کند، نسبت به وی کینه ندارد، وی را سرافکنده و شرمسار نمی کند و به وی خیانت نمی کند و دشمنی و کینه برای برادر مسلمان کافیست که همه زندگی وی را به خطر می اندازد.

 موضوع بحث ما این است که متأسفانه مسلمانان امروز به محتوا و درون برنامه اسلام اهمیت چندانی نمی دهند، هر مسلمانی نماینده ای از اسلام است و مسئول پیروی از حقانیت آن، پس باید به بهترین روش دستورات آن را اجرا کند و نقش مثبتی در جامعه ایفا کند، نه اینکه تفسیر غلط داشته باشد و تأثیر منفی بر دیگران بگذارد، در واقع چنین افرادی به ظاهر مسلمانند.

بیشتر مسلمانان حامل حقانیت و محتوای واقعی اسلام نیستند، چون در رفتار و برخوردهای روزمره و ارتباطات آنان دیده نمی شود یا بسیار کم رنگ است، گرچه اسلام آیین همزیستی مسالمت آمیز و مهر و ازخود گذشتگی و احترام است و خداوند عزوجل تظاهر نمودن به مسلمانی و حفظ ظاهر و خودنمایی را اصلا نمی پسندد، بلکه آنچه ارزشمند است همان حق الناس و حق االله است که باید به آن اهمیت بیشتری داد و این مهم نیز برای تمام اقشار جامعه و ملل دنیا یکسان است. رنگ و نژاد و مرفه و مستمند نزد الله متعال یکسانند و آنچه آنها را متمایز می سازد، تقوا است و این نیز میسر نمی شود تا اینکه این حدیث شریف عملی نگردد.
«آنچه برای خود می پسندی، برای دیگران نیز بپسند و آنچه برای خود نمی پسندی و دوست نداری، برای همنوع و برادر دینی خود مپسند»

 هرگاه این وصایای گهربار عملی شد، جامعه ای عاری از تنش و کدورت و دشمنی خواهیم داشت. متأسفانه امروزه شاهد این هستیم که مسلمانانی به نام اسلام دچار کج روی و تندروی و خرافه و بسیاری از اعمال ناشایست شده اند و شعائر ناب آیین عدل پرور اسلام را زیر گام های جهالت و تفاسیر بی اساس و پایه خویش لگد مال نموده و باعث و بانی انحراف فکری و دینی جامعه علی الاخصوص جوانان بی تجربه شده اند و در این راه آتش دشمنان اسلام را روز به روز گرم تر و فروزان تر نموده‌اند، این عقب ماندگی جهان اسلام است که عالمان نیز در این جریانات بی تأثیر نیستند.

نویسنده: دکتر علی قرداغی
مترجم: شیدا محمودی

برچسب ها

شیدا محمودی

@ استان آذربایجان غربی - اشنویه @@ نویسنده ، شاعر و مترجم @ فعال مدنی و اجتماعی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن