تاریخ

تجلی های حکمت آمیز در کندوی «زنبور عسل»

تجلی های حکمت
دمای کندوی زنبور عسل
یکی از شرایط زنده ماندن نوزادان زنبورهای عسل در کندو این است که دمای کندو باید  ٣
۵ درجه باشد. اگر میزان گرما به ٣٠ درجه کاهش یابد همه ی نوزادان می میرند و یا اگر به ۴٠ درجه افزایش یابد مرگ یا فلج شدن در انتظارآنهاست؛ آری، دمای کندو دقیقا بایستی ٣۵ درجه باشد.
حال این سؤال برای ما پیش می آید آیا این دما هیچ وقت افزایش یا کاهش نمی یابد؟
البته که افزایش می یابد؛ اما زنبورهای عسل راه حل آن را هم پیدا کرده اند؛ وقتی دما به  ٣٠ درجه کاهش می یابد با جمع شدن و حرکت بر روی کندو، دما را به ٣
۵ درجه می رسانند و نقش یک بخاری را در کندو ایفا می کنند و هروقت دما به ۴٠ درجه افزایش می یابد این بار هم با به هم زدن بال هایشان کندو را خنک می کنند و همانند یک پنکه عمل می کنند !!

اگر نپذیریم که این عمل حکمت آمیز نتیجه ی الهام الله تعالی به زنبور عسل است در این صورت زنبورهای عسل از کجا می دانند که دمای کندو بایستی ۳۵ درجه باشد؟!

بر فرض که می دانند، اما وقتی دما کاهش می یابد گرم کردن کندو را با حرکت و لرزش بر روی آن را از کجا یاد گرفته اند؟! و یا به هنگام افزایش دما، خنک کردن کندو را با به هم زدن بال هایشان چه کسی به آنها آموخته است؟!
راستی آیا زنبورها برای اندازه گیری دما، دماسنج دارند؟ آیا گرما و حرارت کندو را چگونه اندازه می گیرند؟! چرا زنده ماندن نوزادان (لاروها) این قدر برایشان اهمیت دارد؟! وقتی قرار است دو یا سه هفته ی بعد از دنیا بروند چرا به جای رسیدگی به نوزادان سعی نمی کنند از دنیا لذت ببرند؟ آری! به غیر از الله کیست که زنبور را به کامل ترین صورت تربیت کرده و وظیفه اش را به او یاد داده است؟

وَأَوْحَى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ ﴿۶۸﴾ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلًا یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَهً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿۶۹﴾
و پروردگار تو به زنبور عسل وحى الهام غریزى کرد که از پاره‏اى کوه ها و از برخى درختان و از آنچه داربست و چفته ‏سازى مى ‏کنند خانه ‏هایى براى خود درست کن (۶۸)سپس از همه میوه ‏ها بخور و راه هاى پروردگارت را فرمانبردارانه بپوى آنگاه از درون و شکم آن شهدى که به رنگ هاى گوناگون است بیرون مى ‏آید در آن براى مردم درمانى است راستى در این زندگى زنبوران براى مردمى که تفکر مى ‏کنند نشانه قدرت الهى است (۶۹)

 


منبع: سایت فیّاض
ترجمه: جهان آفتابی

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

ســــۆزی میــــحڕاب

سایت ســــۆزی میــــحڕاب در آذرماه 1392 با همت جمعی از اهل قلم خوشنام و گمنام تاسیس شد ســــۆزی میــــحڕاب بدون جنجال و در اوج عملگرایی به ترویج مبانی میانه روی می پردازد ســــۆزی میــــحڕاب با هیچ جریان و هیچ احدی درگیری ندارد ســــۆزی میــــحڕاب رسالتی جز همزیستی و دگرپذیری ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن