تربیت فرزندانخانواده

تربیت فرزندان، مراقبت از کودکان

ما پدران و مادران نیاز مبرم و شدیدی به تربیت فرزندانمان داریم چون آنان مهمترین سرمایه و نعمت الهی هستند؛ که خداوند به ما بخشیده است. لذا بر ما لازم است تا با شیوه ای درست و حسابی برای آگاهی از مشکلات فرزندانمان راه درستی را در پیش بگیریم چون آیندەی هر ملتی بستگی به آینده فرزندانشان دارد و برای اصلاح جامعه نیاز شدید ی به تربیت فرزندانمان داریم .
همانگونه که خداوند در مورد سفارش پدران و مادران می فرماید: { یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَهُ عَلَیْهَا مَلَائِکَهٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ / ای مؤمنان! خود و خانواده خویش را از آتش دوزخی بر کنار دارید که افروزینه‌ی آن انسانها و سنگها است. فرشتگانی بر آن گمارده شده‌اند که خشن و سختگیر، و زورمند و توانا هستند. از خدا در آنچه بدیشان دستور داده است نافرمانی نمی‌کنند، و همان چیزی را انجام می‌دهند که بدان مأمور شده‌اند ـــ سورە تحریم آیە ۶ }

به همین خاطر باید همیشه سعی کنیم تا فرزندان خود را به نحو احسن تربیت نمایم و ادب و اخلاق اسلامی را به آنها بیاموزیم .

حضرت علی رحمه الله می فرماید :
قلب کودک مثل زمین خالی است هر چیزی که داخل آن بیاندازی قبول می کند.
طبق فرمایش حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم فرزندان امانت بسیار بزرگی الهی نزد ما هستند که می فرماید:
(انما سماهم الله ابرارا لانهم بروا الاباء و الابناء، کما ان لوالدک علیک حقا، کذالک لولدک علیک حق)
برای این خداوند آنها را ابرار نام نهاده چون با پدران و فرزندانشان نیکی کرده اند ، همانگونه که پدر و مادر بر فرزندان حقی دارند به همان شیوه فرزندان نیز بر پدر و مادران حقی دارند.
فرزندان نعمت بزرگ الهی هستند که با آنها چشمان ما روشن می گردند همانگونه که خداوند می فرماید: { الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِینَهُ الْحَیَاهِ الدُّنْیَا ۖ وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا / دارائی و فرزندان، زینت زندگی دنیایند (و زوال‌پذیر و گذرایند). و امّا اعمال شایسته‌ای که نتایج آنها جاودانه است، بهترین پاداش را در پیشگاه پروردگارت دارد، و بهترین امید و آرزو است ـــ سورە کهف آیە ۴۶ }.
پروژه پرورش فرزندان از همان روز اول تولد آنها تا آخرین لحظه زندگی شروع می شود ، و دین مبین اسلام اهمیت زیادی به تربیت و اخلاق و رفتار اسلامی و همچنین شناخت عقیده ای صحیح در درون فرزندان داده است ، و مهمترین فلسفه ی ازدواج در اسلام عبارت است از: تربیت نسل صحیح اسلامی و همچنین شناخت عقیده ای صحیح در درون فرزندان ، تا این عقیده در اعمال و رفتار و کردار آنها منعکس شود .

لذا بر پدران و مادران لازم و ضروری است تا به فرزندان خود اخلاق و رفتار اسلامی بیاموزند ، چون آنها به مثل دوربین عکاسی می مانند واز پدران و مادران خود متأثر می‌شوند و رفتار و کردار آنها را در ذهن خود ثبت می کنند ، و لازم است محبت خود را به آنها ابراز دارند تا احساس خوشبختی نمایند .

حالا ۸ راهکار خوب و مفید جهت تربیت صحیح در درون فرزندان تقدم شما عزیزان می کنم:

۱-هنگام صحبت کردن با آنان محبت را به آنها ابراز داریم.

۲-با محبت و علاقه ی مهر آمیز به آنان نگاه کنیم .

۳-لقمه ی دوست داشتنی تقدم آنها کنیم یعنی: با تهیه کردن خوراک مناسب و حلال قلب آنها را شاد کنیم.

۴-با مهر و محبت آنها را در آغوش بگیرم.

۵-با محبت واز ته قلب آنها را ببوسیم.

۶-با شادابی و علاقه ی شدید به خویشاوندان ، آنها را به فرزندانمان معرفی و بشناسانیم.

۷-لباس اسلامی و شرعی را برای آنها تهیه و به آنان تقدیم کنیم.

۸-با مهر و محبت بر سر آنها دست بکشیم تا احساس خوشبختی و آرامش نمایند .

لازم و ضروری است تا پدران و مادران وقتی را برای نشستن و دیدن فرزندان در وقت فراغت ، و یا هنگام خوردن غذا ، یا بیرون رفتن از منزل، و یا هنگام ورزش کردن با آنها انتخاب کنند.
مهم آن است که فرزندان احساس نمایند که پدران و مادران به آنها اهمیت می دهند تا احساس خوشبختی نمایند ، اگر پدر و مادر با چشم حقارت به فرزندان خود بنگرند با دید منفی و گمان بد به خود نگاه می کنند و نمی توانند از استعداد وتوانایی خود استفاده نمایند.
سعی کنیم برای تربیت، سن فرزندانمان را در نظر بگیریم چون هر دورانی شیوه ی خاص خود را دارد ، باید خیلی آرام و با سعه ی صدر فراوان با فرزندانمان تعامل و برخورد داشته باشیم ، تا بتوانیم با آنها همراهی خوب و درستی بر قرار نمایم ، و سعی کنیم برای تربیت و پرورش فرزندانمان از پدران و مادران با تجربه درس بیاموزیم .

این مقاله از سایت چرای روناکی بر گرفته شده است،

مترجم: علی ملازاده
نقده۹۷/۱۱/۵

از طريق
علی ملازاده
منبع
sozimihrab
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن