عباداتفقه

تکبیر یا گفتن الله اکبر درعید

تکبیر مستحب است همزمان با غروب خورشید در دو شب عید فطر و عید قربان، در منازل، راه ها، مساجد و حتی در بازارها، آن هم با صدای بلند، تا زمانی که امام جماعت شروع به نماز عید می کند و الله اکبر ـ تکبیره الاحرام ـ می گوید.

دلیل سنت بودن آن فرمودەی خداوند متعال است که : وَلِتُکْمِلُوا الْعِدَّهَ وَلِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَىٰ مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ
ترجمه: تا تعداد روزهای رمضان را کامل کنید و خدا را بر این کار که شما را هدایت کرده است ، بزرگ دارید ـ تکبیر گوییدـ و از او سپاس گزاری کنید. سورەی بقرە ایە ۱٨۵

علما می گویند: این آیە دلیل سنت بودن تکبیر در عید فطر است و عید قربان هم بر آن قیاس شده است.
اما در عید قربان برای هر یک از حاجی و غیر حاجی مستحب است که بعد از همەی نمازهای فرض پنجگانە، تکبیر بگوید و این کار، از نماز صبح روز عرفه شروع شده و تا بعد از نماز عصر روز سوم ایام التشریق ادامه می یابد
{ایام التشریق به سه روز بعد از روز عید قربان گفتە می شود}.
برای شخص حاجی سنت نیست شب عید قربان تکبیر بگوید؛ بلکه برای او مستحب است بجای تکبیر، تلبیه ـ لبیک اللهم لبیک ـ زمزمە کند؛ البتە او نیز از ظهر روز عید قربان شروع می کند بە تکبیرگفتن.

اما در عید فطر گفتن تکبیر بعد از نمازهای پنجگانە سنت نیست و تنها مستحب آن هنگامی است که امام جماعت شروع به نماز عید می کند و الله اکبر تکبیره الاحرام را می گوید و نماز به پایان می‌رسد.
دلیل همەی این اعمال پیروی از فعل رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می باشد و آن چیزی است که اصحاب -رضی الله عنهم-بر آن مواظبت می کردەاند .
از حضرت علی و عمار-رضی الله عنهما-روایت شده است که: ان النبی-صلی اللە علیە و سلم -کان یکبر یوم عرفه، صلاه الغداه و یقطعها صلاه العصر آخر ایام التشریق )-رواه الحاکم:۲۹۹/۱-ترجمه:(پیامبر اکرم (ص)از نماز صبح روز عرفه تکبیر می گفتند و بعد از نماز عصر روز سوم ایام التشریق آن را قطع می کردند.
و در روایت بخاری: کتاب العیدین، باب التکبیر ایام منی-آمده است که ابن عمر -رضی الله عنهما-در چادر خویش در ایام التشریق در منی تکبیر می گفت و اهل مسجد آن را شنیدند و با او تکبیر گفتند بطوری که از شدت تکبیر صداها در هم پیچید. لازم به ذکر است که ابن عمر هم بعد از نمازها و هم هنگام خواب بر روی رختخواب وهم در حال نشستن در چادر و در حال راه رفتن تکبیر می گفت.
اما تکبیری که ثواب زیادی دارد این گونه است:(الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر ، لا اله الا الله ، الله اکبر ، الله اکبر ، و لله الحمد )

منابع:
۱- مغنی محتاج جلد ۱-ص ۳۱۴ الی۳۱۶
۲- منهاج تک جلدی -ص ۹۶
۳- فقه المنهجی جلد ۱-ص ۲۲۷و۲۲۸-

تهیە و تنظیم : امیر خالدی

از طريق
امیر خالدی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امیر خالدی

آذربایجان غربی- پیرانشهر @ نویسنده و مترجم # مدرس و فعال دینی و اجتماعی @

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن