فتاویفقه

حجِّ رایگان و اهدایی از طرف دولت

پاسخ از دکتر یوسف القرضاوی

سؤال: در کشور ما معمولاً ، دولت  هر سال از هر شهر یا استانی ۱۰ نفر را به صورت رایگان روانه حج می کند ؛ برخی از این اشخاص مقروض و بدهکارند ، آیا برای این گونه اشخاص جایز است حج اهدایی از دولت را پذیرفته و راهی سرزمین وحی شوند ؟

پاسخ :
بسم الله والصلاه والسلام على رسول الله ..

اگر این این حج اهدایی کاملا رایگان و مجانی است و اشخاص مقروض بابت ادای آن پولی پرداخت نمی کنند ،  حج آنان فاقد هرگونه اشکال شرعی می باشد .

آری ما گفته و می گوییم : شخص بدهکار به جای انجام فریضه حج  باید به تسویه بدهی هایش مبادرت بورزد ؛ ولی مادامی که او به صورت رایگان راهی حج می شود ، این لطفی از طرف خداوند جل جلاله در حق او محسوب شده و شایسته نیست آن را رد کند ..

آنچه برای شخص بدهکار – و تحت تعقیب طلبکاران – ممنوع است این که با هزینه خودش به زیارت بیت الله برود ؛ چرا که پرداخت بدهی از حقوق آدم به شمار می آید و حج از حقوق خداوند متعال محسوب می شود ؛ ناگفته پیداست که حقوق خدا بر نیازمندی طرف و تسویه بدون بدون تعلل استوار است ولی حقوق الله تعالی بر چشمپوشی و غنا. 

بنا براین باید پرداخت و تسویه حقوق بندگان – از جمله بدهی ها- بر حقوق خداوند سخاوتمند نیکوکار بخشنده کریم – از جمله حج که بار مالی دارد – مقدم داشته شود .

ترجمه : یوسف ساجدی

از طريق
یوسف ساجدی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

یوسف ساجدی

💠💠💠💠نویسنده و مترجم و مدرس💠💠💠💠 💠فعال مدنی و کارشناس ارشد الهیات 💠

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن