عباداتفتاویفقه

حکم حج کسی که نماز نمی خواند !

در محل کارم در لبنان، همکار مسلمانی دارم که اذعان می کند نماز نمی خواند، چون نماز و قرآن یاد نگرفته است و کسی از اعضای خانواده خود و از جمله پدر و مادرش را هرگز ندیده که نماز بخوانند. او می پرسد مادر او می خواهد به حج برود، اما نمی خواهد پس از باز گشت از حج حجاب بپوشد و نماز هم نمی خواند و روزه هم نمی گیرد، آیا حج او قبول است؟

پاسخ

حمد و ستایش برای خداوند متعال و صلوات و سلام خدا بر رسول خدا و خانواده و همراهان و تابعین و پیروانش باد.

قطعاً نماز ستون دین اسلام است و تفاوت بین مسلمان و کافر در خواندن نماز است.

عالمان اسلامی درباره کسی که نمازهایش را به خاطر تنبلی و سستی نمی خواند، اختلاف نظر دارند:

بعضی گفته اند: چنین کسی کافر است (پناه به خدا)

و بعضی دیگر گفته اند: چنین کسی کافر نیست و از دایره اسلام خارج نمی شود؛ ولی باید از وی خواست که نماز بخواند و اگر سرپیچی کرد، به خاطر سستی و تنبلی نسبت به نمازش  کشته می شود.

در هر صورت کسی که تارک نماز است، جرم بزرگی مرتکب شده است ؛  بنابراین همکار خود را به خواندن نماز توصیه و سفارش کنید و اهمیت نماز و احکام آن را برایش بیان کنید. برایش روشن نمایید که به توجیه اینکه خانواده اش اهل نماز و خواندن قرآن نیستند، به هیچ وجه نباید نمازهایش را ترک کند.

اما حج کسی که از روی سهل انگاری و سستی نماز نمی خواند و به وجوب نماز اعتقاد دارد، با توجه به قول اول که تارک نماز کافر است -پناه بر خدا- حج و سایر عبادت هایش مقبول نیست .

و بنا به قول دوم،(کسی که به خاطر سستی و تنبلی نماز نمی خواند، کافر نیست)هرگاه شرایط وجوب حج فراهم شد، حج بر او واجب است و حجش جایز است، هر چند نماز هم نخواند.

اما مسئله حجاب قطعاً قبل از حج و بعد از آن بر هر زن مسلمانی واجب است و آنچه ما به این خانم و امثال او که در خانواده هایی فاسد و دور از احکام اسلامی زندگی می کنند، توصیه و سفارش می کنیم، این است که به حج بروند به امید اینکه خداوند توبه نصیب شان کند و به راه راست هدایت شان فرماید.

ترجمه: عثمان جاسمی

از طريق
عثمان جاسمی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن