اصولفقه

حکم شرعیِ مصافحه با زنان مُسن نامحرم..

مصافحه با زنان مُسن نامحرم

حکم دست دادن و مصافحه با زنان مُسن نامحرم..

سوال: آیا جایز است با خاله ها و عمه هایم که مُسن هستند مصافحه کنم?اگر یکی از آنان به منظور مصافحه دستش را دراز کند آیا جایز است با او دست بدهم ?
پاسخ:
دست دادن و مصافحه مردان محرم با عمه و خاله و کلیه ی زنان محرم اشکال شرعی ندارد، هر یک از زنانی که ازدواج با آنان حرام است , آن هم به دلایل نسبی مانند عمه و خاله و یا شیرخوارگی مانند خواهر و مادر رضاعی و یا به دلیل قرابت ازدواجی مانند نامادری – برای پسر- و همسر فرزند- برای پدر- دست دادن با آنها و بوسیدن سر و پیشانی و گونه اشان از روی مهربانی و احترام و بدون شهوت جایز است , مصافحه با غیر این موارد حرام است . این رای جمهور فقهاست.
بعضی از فقهای حنفی و حنبلی دست دادن با پیر زنان نامحرم را جایز دانسته اند , زیرا علت حرام بودن در این گونه موارد منتفی است, البته به آن شرط که مصافحه از روی شهوت نبوده و احتمال فتنه نیز وجود نداشته باشد , بویژه اگر آن پیر زن نامحرم از نزدیکان باشد , مانند دختر عمو و مادر بزرگ و امثال آن , البته در این گونه موارد هم ترک مصافحه بهتر است .
از پیامبر صلی الله علیه و سلم نقل شده است که آن حضرت فرموند: “انی لا اصافح النساء”من با زنان دست نمی دهم. عایشه رضی الله عنها می گوید:(ما مست ید رسول الله امراه قط) هیچ وقت دست رسول خدا به دست هیچ خانم -نامحرمی- نخورده است .
به این خاطر است که می بینیم وقتی پیامبر صلی الله علیه و سلم با زنان بیعت می کرد , این کار را به صورت شفاهی انجام می داد و با آنان مصافحه نمی کرد. بلکه آن زنان از دور به منظور اشاره به بیعت با رسول الله دست هایشان را بالا می بردند, برعکس مردان که از نزدیک و با دست دادن با آن حضرت بیعت می کردند

منبع: صفحه شخصی دکترحاکم المطیری در سایت آسک
ترجمه :رحمان مامه رش – پیرانشهر

برچسب ها

رحمان مام رش

@ استان آذربایجان غربی- پیرانسهر @@ دبیر - نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن