زنفتاویفقه

حکم شرعی حضور زنان در نماز جمعه


سوال

همچنانکه شاهدیم بعضی از زنان برای ادای فریضه ی نماز جمعه در مسجد حاضر می شوند ، آیا نماز جمعه بر زنان واجب است به گونه‌ای که اگر آن را در مسجد نخوانند بازخواست خواهند شد؟

پاسخ

نماز جمعه بر زنان واجب نیست و دلیل آن نیز حدیثی است که امام ابو داود وامام حاکم آن را روایت کرده اند که رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید :

الجُمُعَه حقٌّ واجب على کلِّ مسلم فی جماعه إلا أربعه: عبدًامملوکًا أو امرأهً أو صبیًّا أو مریضًا.نماز جمعه بر همه انسان های مسلمان و بالغ واجب است جز چهار نفر ؛ ۱-  مسلمان بالغی  که برده است  ۲- زنان  ۳- نوجوانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده باشد ۴-  انسان مریض .

همچنین ابن خزیمه حدیثی را از ام عطیه روایت می کند که رسول الله صلی الله علیه و سلم  می فرماید : نُهینا عن اتباع الجنائز ولا جمعه علینا .

(ما  زنان از تشییع جنازه و همراهی میت تا گورستان نهی شده ایم وهمچنین فریضه ی  نماز جمعه نیز بر ما واجب نیست ).

 اما به اتفاق اراء فقهاء اگر بانوان مسلمان فریضه ی نماز جمعه را در مسجد بخوانند نماز آنها صحیح است و لازم نیست که دوباه نماز ظهر را اقامه کنند .

آیا اقامه نماز جمعه بر زنان مستحب است ؟

علمای حنفی:

بهتر است که زنان نماز ظهر را در منزل بخوانند و برای ادای فریضه نماز جمعه از رفتن به مسجد خودداری کنند؛ تفاوتی نمی کند آن زن ، پیر و سالخورده  یا جوان باشد.

مذهب امام مالک :

حضور زنان جوان در نماز جمعه حرام یا مکروه است

اگر آن زن پیر و سالخورده باشد به گونه ای که مورد توجه مردان قرار نگیرد و توجه آنان را جلب ننماید حضورش در نماز جمعه جایز است ؛ اما اگر مردها به او توجه کنند حضور او در نماز جمعه مکروه است ؛ ناگفته نماند اگر حضور زن جوان در نماز جمعه توام باشد با فتنه ، حضورش در نماز جمعه حرام است  ولی اگر ترس فتنه وجود نداشته باشد باز حضور او در نماز جمعه مکروه است.

مذهب حنبلی :

زنانی که صاحب جمال و زیبایی هستند ، حضور آنان در فریضه جمعه مکروه است اما زنانی که صاحب جمال و زیبایی نیستند و خوف فتنه وجود ندارد حضور آنان در نماز جمعه بلا اشکال و مباح است .

مذهب شافعی :

زنانی را که میانسال باشند به گونه ای که مردها به آنها میل کنند و جلب توجه نمایند ، حضورشان در نماز جمعه مکروه است ؛ هر چند خود را با پوشش و حجاب کامل  بپوشانند.

 همچنین زنی که از لحاظ جمال و سن به گونه ای باشد که مردان به او میل نکنند اما خود را آراسته و خوشبو نماید حضور او در نماز جمعه مکروه می باشد و این حکم ، زمانی است که بانوی مسلمان برای حضور در نماز جماعت از ولی اجازه گرفته باشد اما اگر برای ادای فریضه ی جمعه اجازه ولی را نداشته باشد همانطور که اگر حضورش توام باشد با فتنه , رفتنش به نماز جمعه حرام است .

البته در هر صورت حضور زنان در نماز جمعه بدون اجازه ولی ،حرام است .

منبع  : نیل الأوطار للشوکانی ج۳ ص ۲۴۱٫

الفقه على المذاهب الأربعه

انظر کتابنا ص، ج للمرأه المسلمه” ص۷۰

تهیه و ترجمه : فایق رسولی سالار

از طريق
فتیق رسولی سالار
منبع
sozimihrab
برچسب ها

فایق رسولی سالاره

استان آذربایجان غربی - سردشت طلبه و دانشجو مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن