اندیشهگوناگون

خاطره ای از استعمار پیر، انگلیس

در دوم ماه ژانویه ( ۱۲ دی ) در چنین روزی و در سال ۱۹۴۷ میلادی ، در هند زیر سایه استعمار انگلیس ، مهاتما گاندی به هدف آشتی دادن مسلمانان و هندوها که نزدیک بود جنگ داخلی میان آنان شعله ور گردد ، یک راهپیمایی راه انداخت !

برای شناخت اینکه چه کسی به دنبال دامن زدن به تنش ها و کینه هاست ، هوشیاری زیادی نمی خواست ، طبیعتا استعمار عامل اصلی و محرک هر نزاعی بود ، گاندی آن را در جمله ای خلاصه نموده که می گوید :

هرگاه ملت هند در برابر استعمار انگلیسی متحد شوند ، گاوی ذبح شده و در وسط راه ، میان هندوها و مسلمانان انداخته می شود ، تا اینکه آنان را درگیر نزاعات داخلی کرده و از توجه به تاراج نمودن سرمایه های هند از جانب استعمار ، منصرف سازند !

ذبح گاوی و قرار دادن آن بر سر راه مردم کافی بود تا اینکه هندوها را به قتل هموطنان مسلمان خود تحریک کند ، همانطور انداختن کیسه ای زباله در محراب مسجدی کافی بود تا مسلمانان را به قتل هموطنان هندوی خود تشویق نماید ، علی رغم اینکه هم ذبح گاو و هم انداختن زباله ، کار کسی جز استعمار نبود !

تاکتیک دیگر استعمار رواج دادن به جهل و خرافات بود ، که یادآوری داستانی برای اثبات این ادعا ما را کفایت می کند :
سفیر انگلیس به همراه سرکنسول آن کشور با ماشین خود در نیودلهی در حال گشت زنی بودند ، مشاهده کردند که جوان دانشجوی هندو گاوی را با لگد می زند ، سفیر به راننده دستور می دهد که هر چه زودتر ماشین را متوقف کند ، از ماشین پیاده شده و جوان را از گاو دور کرده و سر و صورت خود را به گاو می مالید و از وی طلب عفو و بخشش می نمود ، آنگاه در میان عابرین پیاده که از عکس العمل سفیر شگفت زده شده بودند ، با ادرار گاو سر و صورتش را شستشو داده و به گاو سجده کرده و مردم نیز با وی به سجده رفته و سپس جوان را کتک کاری مفصلی کردند !

وقتیکه سفیر به داخل ماشین بازگشت ، سرکنسول پرسید : جناب سفیر ؛ آیا واقعا تو هم گاو پرست هستی؟! چون من از این کارت به حدی شوکه شدم ، چشمان خودم را نیز باور ندارم ؟!

سفیر در حالیکه ادرار از موهایش می چکید ، گفت : لگد زدن گاو از طرف آن جوان ، نوعی بیداری و انهدام باورهای هندوهاست ، که ما آنرا می خواهیم ، اگر اجازه دهیم به گاو لگد زده شود ، دیری نمی پاید که ما را نیز لگد می زنند ، سرکنسول عزیز ؛ نادانی کارسازترین اسلحه ماست ، پس بگذار که این ملت همچنان در جهل و نادانی بمانند !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab.org
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن