دعوت اسلامیقرآن

خانه‌ای در بهشت

یکی از آرزوهای انسان‌های صابر و برگزیده‌ی تاریخ بشر ـ که خداوند آنان را به عنوان نمونه‌ی اعلای بشری ذکر می‌کند ـ این بوده که خداوند نزد خودش در بهشت برای آنان خانه‌ای بسازد. از جمله آسیه بنت مزاحم همسر فرعون، که خداوند او را به عنوان الگو و سرمشق معرّفی می‌کند و می‌فرماید:

«وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَکَ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ وَنَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِی مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ[التحریم: ۱۱ و خداوند برای مؤمنان، به همسر فرعون مثل زده است؛ در آن هنگام که گفت: «پروردگارا، خانه‏ای برای من نزد خودت در بهشت، بساز، و مرا از فرعون و کار او نجات ده و مرا از گروه ستمگران، رهایی بخش.

در احادیث نبوی راه‌هایی بیان شده که سبب ساختن خانه‌ای در بهشت خواهند شد؛ به عنوان نمونه:

۱ـ ساختن مسجد
عثمان بن عفان( رضی الله عنه) می‌خواست که مسجد النَّبی را تعمیر و بازسازی کند. مردم این کار را نمی‌پسندیدن و دوست داشتن که مسجد با همان شکل و هیئت قبلی باقی بماند، عثمان گفت: از رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ سَلَّمَ شنیدم که می‌فرمود: « مَنْ بَنَى مَسْجِدًا لِلَّهِ بَنَى اللَّهُ لَهُ فِی الْجَنَّهِ مِثْلَهُ» هر کس مسجدی را بسازد، خداوند در بهشت خانه‌ای مانند آن را برای او می‌سازد. صحیح مسلم (۱۴/ ۲۵۰).

۲ـ صبر بر مصیبت مرگ اولاد
ابو سنان می‌گوید: پسرم سنان را دفن کردم. ابوطلحه‌ی خولانی کنار قبر نشسته بود. وقتی که خواستم از قبر بیرون آیم، دستم را گرفت و پرسید: آیا خبر خوشی به تو بدهم؟ گفتم: بله، گفت: ضحاک پسر عبدالرحمن بن عَرزَب از ابو موسی اشعری نقل کرد که پیامبر(ص) فرمود: «إِذَا مَاتَ وَلَدُ الْعَبْدِ قَالَ اللَّهُ لِمَلَائِکَتِهِ قَبَضْتُمْ وَلَدَ عَبْدِی فَیَقُولُونَ نَعَمْ فَیَقُولُ قَبَضْتُمْ ثَمَرَهَ فُؤَادِهِ فَیَقُولُونَ نَعَمْ فَیَقُولُ مَاذَا قَالَ عَبْدِی فَیَقُولُونَ حَمِدَکَ وَاسْتَرْجَعَ فَیَقُولُ اللَّهُ ابْنُوا لِعَبْدِی بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ وَسَمُّوهُ بَیْتَ الْحَمْدِ» هرگاه فرزند یک بنده خدا فوت می‌کند، خداوند از ملائکه می‌پرسد: فرزند بنده‌ام را قبض روح کردید؟ می‌گویند: بله می‌پرسد: میوه و ثمره‌ی دل او را چیدید؟ می‌گویند: بله، می‌پرسد: بنده‌ی من چه گفت؟(چه واکنشی نشان داد)؟ می‌گویند: حمد و ستایش تو را به جا آورد و دعای استرجاع (انا لله و انا الیه راجعون) خواند. خداوند می‌فرماید: در بهشت خانه‌ای برای بنده‌ام بسازید و آن را خانه‌ی حمد بنامید. سنن الترمذی (۴/ ۱۵۴).
قَالَ أَبُو عِیسَى هَذَا حَدِیثٌ حَسَنٌ غَرِیبٌ. ابوعیسی ترمذی می‌گوید: این حدیث حَسَن غریب است.

۳ـ ادای دوازده رکعت نماز سنت در شبانه روز
نُعمان بن سالم از عَمرو بن اَوس نقل می‌کند، او نیز از عَنبَسَهَ پسر ابو سفیان و او نیز از امّ حبیبه همسر پیامبر نقل می‌کند که گفت از پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ شنیدم که فرمود:« مَا مِنْ عَبْدٍ مُسْلِمٍ یُصَلِّی لِلَّهِ کُلَّ یَوْمٍ ثِنْتَیْ عَشْرَهَ رَکْعَهً تَطَوُّعًا غَیْرَ فَرِیضَهٍ إِلَّا بَنَى اللَّهُ لَهُ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ أَوْ إِلَّا بُنِیَ لَهُ بَیْتٌ فِی الْجَنَّهِ» هر مسلمانی که در شبانه‌روز به غیز از نمازهای فرض، دوازده رکعت نماز سنت بجا آورد، قطعاً خداوند خانه‌ای در بهشت برای او می‌سازد یا اینکه در بهشت خانه‌ای برای او ساخته خواهد شد.
« قَالَتْ أَمُّ حَبِیبَهَ فَمَا بَرِحْتُ أُصَلِّیهِنَّ بَعْدُ و قَالَ عَمْرٌو مَا بَرِحْتُ أُصَلِّیهِنَّ بَعْدُ و قَالَ النُّعْمَانُ مِثْلَ ذَلِکَ» امّ‌حبیبه می‌گوید: از آن موقع به بعد همیشه آن دوازده رکعت را بجا آورده‌ام و عمرو می‌گوید: بعد از آن من آن دوازده رکعت را همیشه بجا آورده‌ام و نعمان نیز چنین می‌گوید. صحیح مسلم (۴/ ۶۷).

عَطَاء ( پسر ابو رباح) از عَائِشَهَ رضی الله عنها نقل می‌کند که گفت: رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ سَلَّمَ فرمود: «مَنْ ثَابَرَ عَلَى ثِنْتَیْ عَشْرَهَ رَکْعَهً مِنْ السُّنَّهِ بَنَى اللَّهُ لَهُ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ أَرْبَعِ رَکَعَاتٍ قَبْلَ الظُّهْرِ وَرَکْعَتَیْنِ بَعْدَهَا وَرَکْعَتَیْنِ بَعْدَ الْمَغْرِبِ وَرَکْعَتَیْنِ بَعْدَ الْعِشَاءِ وَرَکْعَتَیْنِ قَبْلَ الْفَجْرِ». هر کس بر دوازده رکعت نماز سنت مواظبت کند، خداوند خانه‌ای در بهشت برای او می‌سازد. چهار رکعت قبل از ظهر و دو رکعت بعد از آن، دو رکعت بعد از مغرب، دو رکعت بعد از عشاء و دو رکعت قبل از صبح. سنن الترمذی (۲/ ۱۹۱).

ابْنُ جُرَیْج می‌گوید از عطاء بن ابی رباح پرسیدم: خبر به من رسیده که تو قبل از نماز جمعه دوازده رکعت نماز بجا می‌آوری، چیزی در این مورد به تو رسیده( یعنی در این مورد حدیثی شنیده‌ای)؟ عطاء گفت: خبر دار شده‌ام که امّ حبیبه رضی الله عنها به عنبسه پسر ابو سفیان خبر داده که پیامبر صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود: «مَنْ رَکَعَ اثْنَتَیْ عَشْرَهَ رَکْعَهً فِی الْیَوْمِ وَاللَّیْلَهِ سِوَى الْمَکْتُوبَهِ بَنَى اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ لَهُ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ». هر کس دوازده رکعت نماز به غیر از نمازهای واجب، در شبانه روز ادا کند، خداوند خانه‌ای در بهشت برای او می‌سازد. سنن النسائی (۶/ ۳۲۲).

۴ـ ذکر توحید در بازار
سَالِم بْنِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ از پدرش از جدّش عمر بن خطاب نقل می‌کند که گفت: رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود: «مَنْ قَالَ فِی السُّوقِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ یُحْیِی وَیُمِیتُ وَهُوَ حَیٌّ لَا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ أَلْفَ أَلْفِ حَسَنَهٍ وَمَحَا عَنْهُ أَلْفَ أَلْفِ سَیِّئَهٍ وَبَنَى لَهُ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ» هر کس در بازار بگوید: هیچ فرمانروا و فریاد رسی نیست بجز خدا، یگانه است و هیچ شریکی برای او نیست، مُلک و حمد از آنِ او است، زنده می‌گرداند و می‌میراند و او زنده است و هرگز نمی‌میرد، خیر و نیکی به دست او است و او بر هر چیزی توانا است؛ خداوند برای او هزار هزار نیکی می‌نویسد و هزار هزار گناه از او پاک می‌کند و خانه‌ای در بهشت برای او می‌سازد. سنن الترمذی (۱۱/ ۳۱۲).

با توجّه به موارد فوق و حدیثی که هم اینک نقل خواهم کرد، چنین برداشت می‌شود که مصالح و ابزار ساختن و آباد کردن خانه در بهشت، در این دنیا باید فراهم و آماده شود. هم چنان که پیامبر صلّی الله علیه و سلّم می‌فرماید: «لَقِیتُ إِبْرَاهِیمَ لَیْلَهَ أُسْرِیَ بِی فَقَالَ یَا مُحَمَّدُ أَقْرِئْ أُمَّتَکَ مِنِّی السَّلَامَ وَأَخْبِرْهُمْ أَنَّ الْجَنَّهَ طَیِّبَهُ التُّرْبَهِ عَذْبَهُ الْمَاءِ وَأَنَّهَا قِیعَانٌ وَأَنَّ غِرَاسَهَا سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَاللَّهُ أَکْبَرُ » شب اسراء ابراهیم علیه الصلاه و السّلام را ملاقات کردم، گفت: ای محمد سلام من را به امتت برسان و به آنان خبر بده که خاک بهشت پاک و حاصلخیز و آب آن شیرین و گوارا است و به درستی که بهشت دشت و صحرا است و کاشت و درخت‌کاری آن از طریق اذکار (سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ) است. سنن الترمذی (۱۱/ ۳۶۵) به روایت ابن مسعود.
و آخر دعوانا أنِ الحمدُ للهِ ربِّ العالَمین.

تهیه و تنظیم: عبدالرحمن جعفری

از طريق
رحمان جعفری
منبع
sozimihrab
برچسب ها
نمایش بیشتر

رحمان جعفری

@استان کردستان - سقز @نویسنده و مترجم @دعوتگر و فعال دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن