عقایدقرآن

خصوصیات بهشت و جهنم از دیدگاه قرآن و حدیث(۲-۱)

بهشت در قرآن

نویسنده: محمد حامدی

انسان جزو آن دسته از موجوداتی است که قبل از انجام هر کاری به این امر می‌پردازد که آیا از طریق آن به سودی اعم از مادی یا معنوی خواهد رسید یا نه؟ از جهتی دیگر به دنبال این است که آیا از این طریق ضرری اعم از مادی یا معنوی را دفع خواهد نمود یا نه؟ گرچه گاهی ممکن است در اثر گذشت زمان و شناخت ضعیف، نسبت به پاداش و اجر کارها تا حدودی مشکوک شود و آن را جدی نگیرد. و یا حتی شاید در هنگام تشویق نسبت به دریافت آنها کاملاً بی‌اعتماد شده و آن را خرافه و شوخی بپندارد.

موضوع بهشت و جهنم نیز در میان مسلمانان در اثر ناتوان معرفی کردن دین خدا از جانب تعدادی از مبلغین دینی و ایجاد شبهات و تحریف از جانب بدخواهان و بی‌باوران، در نزد تعدادی از مسلمانان، دچار چنین وضعیتی شده و در هنگام تبیین آنها غالباً جدی گرفته نشده و حتی گاهی در قالب مزاح‌ و امور فکاهی در مجالس‌شان به عنوان وسیله‌ای برای خندیدن به کار گرفته می‌شوند. البته یکی از دلایل جدی نگرفتن خصوصیات بهشت و جهنم این است که تحقق چنین وعده‌های بزرگی در مقایسه با توان بشر، ناممکن جلوه می‌کنند و این امر یکی مشکلات بزرگ بشر بوده که همیشه اخبار و وعده‌ها را با توان خویش می‌سنجد و در نهایت، اموری را که با توان خویش هم‌خوانی نداشته، خرافی می‌پندارد.

در حالی که وعده‌های موجود، از جانب خداوند توانا صادر شده‌اند نه بشر ناتوان. که قطعاً در این مورد جایز نیست چنین مقیاس نادرستی را بکار گرفت. با این وصف چنین کاری را انجام می‌دهد. که این امر باعث تأسف بسیار است؛  خصوصاً از این جهت نارواست که خصوصیات بهشت و جهنم از جانب خداوندی بیان شده که تواناترین و صادق‌ترین گویندگان بوده و دلیلی برای بیان وعده‌های دروغین و خرافی از جانب ایشان وجود ندارد، زیرا ایشان دارای جمیع صفات کمال در حد بی‌نهایت بوده و غنی و بی‌نیاز است و نیازی به انسان و سایر مخلوقات ندارد، تا برای نیل به اهدافش دچار خلاف وعده شود. به عبارت دیگر موضوع بهشت و جهنم در طی گذشت زمان لوث و بی‌خاصیت شده‌اند. و برای اینکه مجدداً جدی گرفته شوند، نیازمند گذشت زمان و معرفی توانمند دین خدا هستیم تا از این طریق، صحابه‌وار آنها را جدی گرفته و به خاطر نیل به بهشت، جان و مال خویش را تقدیم خداوند کنیم. و از این طریق در زندگی دنیا به حیات طیبه و خوشبختی مادی و معنوی نایل شده و در آخرت نیز در بهشت جاودان داخل شویم و در صدد تأمین نیازهای مادی و معنوی بی‌نهایت خویش به بهره‌برداری از آنها مشغول شویم.

ما در این نوشته‌ی کوتاه بر‌ آنیم که بر اساس مندرجات قرآن و سنت نبوی در حد توان به بعضی از خصوصیات بهشت و جهنم به تفکیک اشاره نماییم، تا شاید برای مؤمنین حقیقی، مفید واقع شود. و برای بی‌باوران نیز اتمام حجت صورت گیرد. در ابتدا به بیان خصوصیات بهشت می‌پردازیم و در ادامه خصوصیات جهنم را نیز بیان خواهیم نمود.

خصوصیات بهشت بر اساس قرآن و سنت

۱. بهشت جایگاهی است که همه‌ی امور خوشایند مادی و معنوی انسان در حد بی‌نهایت در آن وجود دارد. و هیچ گونه امور ناخوشایند ی در آن وجود ندارد.

لَهُمْ فِیهَا مَا یَشَاءُونَ خَالِدِینَ ۚ کَانَ عَلَىٰ رَبِّکَ وَعْدًا مَسْئُولًا [سوره الفرقان: آیه ۱۶]که در آن بهشت هر چه خواهند و آرزو کنند بر آنها حاضر است و آن مقام همیشگی آنهاست، وعده‌ای است بر خدا که مؤمنان از او درخواست کرده‌اند و او اجابت فرموده است.

۲. زمان ماندگاری انسان در بهشت، جاودان و ابدی است.

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَنُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا ۖ وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا ۚ وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِیلًا [سوره النساء: آیه ۱۲۲]
و آنان که به خدا گرویدند و کارهای شایسته کردند به زودی آنها را به بهشتی درآوریم که زیر درختانش نهرها جاری است و همیشه برای ابد در آن باشند. وعده خدا حق است، و کیست در گفتار راستگوتر از خدا؟!

۳. جنس زمین و خاک بهشت، از طلا و نقره‌ی خالص است.

حدیث از پیامبر اسلام:
«اَلجَنَّهُ بَناؤُها لَبِنَهٌ مِن فِضَّهٍ وَلَبِنَهٌ مِن ذَهَبٍ وَمِلاطُهَا المِسکُ الأَذفَرُ وَحَصباؤُهَا اللُّؤلُؤُ وَالیاقوتُ وَتُربَتُهَا الزَّعفرانُ»
ساختمان بهشت خشتى از نقره و خشتى از طلاست، گِل آن مُشک بسیار خوشبو و سنگریزه آن لؤلؤ و یاقوت و خاک آن زغفران است.

۴. دیوار و خشت قصرهای بهشتی نیز از طلای خالص است.

حدیث از پیامبر اسلام:
«اَلجَنَّهُ بَناؤُها لَبِنَهٌ مِن فِضَّهٍ وَلَبِنَهٌ مِن ذَهَبٍ وَمِلاطُهَا المِسکُ الأَذفَرُ وَحَصباؤُهَا اللُّؤلُؤُ وَالیاقوتُ وَتُربَتُهَا الزَّعفرانُ»
ساختمان بهشت خشتى از نقره و خشتى از طلاست، گِل آن مُشک بسیار خوشبو و سنگریزه آن لؤلؤ و یاقوت و خاک آن زغفران است.

۵. در بهشت، آفتاب سوزان و سرما وجود ندارد، بلکه نوری ملایم و خوشایند در آن وجود دارد.

مُتَّکِئِینَ فِیهَا عَلَى الْأَرَائِکِ ۖ لَا یَرَوْنَ فِیهَا شَمْسًا وَلَا زَمْهَرِیرًا [سوره الأنسان: آیه ۱۳] که در آن بهشت بر تختها (ی عزت) تکیه زنند و آنجا نه آفتابی سوزان بینند و نه سرمای ز مهریر (بلکه در هوایی بسیار خوش و باغی وسیع و دلکش تفرج کنند).

۶. در بهشت، امراض جسمی و روحی، مرگ، فقر، ظلم، غم، ترس، کار و وظیفه، رقابت، خصومت، حسادت، افسردگی، خستگی، پیری، زشتی قیافه، کوتاهی قد، تبعیض، پارتی بازی، محرومیت، بد اخلاقی، مردم آزاری و … وجود ندارد.

لَهُمْ فِیهَا مَا یَشَاءُونَ خَالِدِینَ ۚ کَانَ عَلَىٰ رَبِّکَ وَعْدًا مَسْئُولًا [سوره الفرقان: آیه ۱۶] که در آن بهشت هر چه خواهند و آرزو کنند بر آنها حاضر است و آن مقام همیشگی آنهاست، وعده‌ای است بر خدا که مؤمنان از او درخواست کرده‌اند و او اجابت فرموده است.

۷. باغ‌های بهشتی دارای سایه‌ای ممتد بوده و درختانش در هم تنیده است.

وَظِلٍّ مَمْدُودٍ [سوره الواقعه: آیه ۳۰]و در سایه بلند درختان.

۸. زیبایی حوریان بهشتی و همسرانشان (یعنی مردان) وصف ناپذیر است.

إِنَّا أَنْشَأْنَاهُنَّ إِنْشَاءً [سوره الواقعه: آیه ۳۵]
که آنها را ما در کمال حسن و زیبایی بیافریده‌ایم.

۹. سن بهشتیان حدوداً میان ۱۵ تا ۳۳ سال می‌باشد.

فَجَعَلْنَاهُنَّ أَبْکَارًا ⭐️ عُرُبًا أَتْرَابًا [سوره الواقعه: آیات ۳۶ و ۳۷] و همیشه آن زنان را با کره گردانیده‌ایم. ⭐️ و شوهر دوست و با غنج و ناز و جوان و همسالان دلنواز.

۱۰. جایگاه پایین‌ترین درجات اهل بهشت به حدی بزرگ است که می‌تواند همه‌ی اهل زمین را برای صرف غذا دعوت کند. با این وصف از هیچ جهتی دچار کمبود نمی‌شود.

وَإِذَا رَأَیْتَ ثَمَّ رَأَیْتَ نَعِیمًا وَمُلْکًا کَبِیرًا [سوره الأنسان: آیه ۲۰]و چون آن جایگاه نیکو را مشاهده کنی عالمی پر نعمت و کشوری بی نهایت بزرگ خواهی یافت.

۱۱. برای هر کدام از بهشتیان حدود ۸۰۰۰ خدمتکار از زیباترین نوجوانان بهشتی وجود دارد.

۞ وَیَطُوفُ عَلَیْهِمْ غِلْمَانٌ لَهُمْ کَأَنَّهُمْ لُؤْلُؤٌ مَکْنُونٌ [سوره الطور: آیه ۲۴]و پسرانی مانند لؤلؤ مکنون گردشان (بر انجام خدمت) می‌گردند.

۱۲. در بهشت، برای تأمین خواسته‌های انسان، سنت تدریج جاری نمی‌شود. بلکه به محض خواستن هر چیزی، فوراً آماده می‌شود.

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَنُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدًا ۖ وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا ۚ وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِیلًا [سوره النساء: آیه ۱۲۲]
و آنان که به خدا گرویدند و کارهای شایسته کردند به زودی آنها را به بهشتی درآوریم که زیر درختانش نهرها جاری است و همیشه برای ابد در آن باشند. وعده خدا حق است، و کیست در گفتار راستگوتر از خدا؟!

۱۳. انسان در بهشت دارای صفتی عاریتی از صفات خداوند می‌شود. یعنی اینکه هر چه را اراده کند، فورا انجام می‌شود.

مَا کَانَ لِلَّهِ أَنْ یَتَّخِذَ مِنْ وَلَدٍ ۖ سُبْحَانَهُ ۚ إِذَا قَضَىٰ أَمْرًا فَإِنَّمَا یَقُولُ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ [سوره مریم: آیه ۳۵]خدا را هرگز نشاید که فرزندی اتخاذ کند، که وی منزه از آن است، (او قادری است که) چون حکم نافذش به ایجاد چیزی تعلق گیرد همین که گوید: «موجود باش» بی‌درنگ آن چیز موجود می‌شود.

لَهُمْ فِیهَا مَا یَشَاءُونَ خَالِدِینَ ۚ کَانَ عَلَىٰ رَبِّکَ وَعْدًا مَسْئُولًا [سوره الفرقان: آیه ۱۶]که در آن بهشت هر چه خواهند و آرزو کنند بر آنها حاضر است و آن مقام همیشگی آنهاست، وعده‌ای است بر خدا که مؤمنان از او درخواست کرده‌اند و او اجابت فرموده است.

۱۴. تنوع گوشت‌ها و میوه‌های بهشتی در حد بی‌نهایت است.

وَلَحْمِ طَیْرٍ مِمَّا یَشْتَهُونَ [سوره الواقعه: آیه: ۲۱]و گوشت مرغان و هر غذا که مایل باشند.

۱۵. میوه‌های بهشتی کاملاً در دسترس هستند.

وَفَاکِهَهٍ کَثِیرَهٍ [سوره الواقعه: آیه ۳۲]و میوه‌های بسیار.

وَدَانِیَهً عَلَیْهِمْ ظِلَالُهَا وَذُلِّلَتْ قُطُوفُهَا تَذْلِیلًا [سوره الأنسان: آیه ۱۴] و سایه درختان بهشتی بر سر آنها و میوه‌هایش در دسترس و به اختیار آنهاست.

۱۶. جلسات عمومی بهشتیان در بلندترین جاهای بهشت بر تخت‌های بلند برگزار می‌شود.

أُولَٰئِکَ لَهُمْ جَنَّاتُ عَدْنٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهِمُ الْأَنْهَارُ یُحَلَّوْنَ فِیهَا مِنْ أَسَاوِرَ مِنْ ذَهَبٍ وَیَلْبَسُونَ ثِیَابًا خُضْرًا مِنْ سُنْدُسٍ وَإِسْتَبْرَقٍ مُتَّکِئِینَ فِیهَا عَلَى الْأَرَائِکِ ۚ نِعْمَ الثَّوَابُ وَحَسُنَتْ مُرْتَفَقًا [سوره الکهف: آیه ۳۱]
آنهایند که بهشتهای عدن که نهرها زیر درختانش جاری است خاص آنهاست در حالی که آنان را در آن بهشت به دستبندها و زیورهای زرین بیارایند و لباس‌های سبز حریر و دیبا درپوشند و بر تخت‌ها تکیه زنند، که آن بهشت نیکو اجری و خوش آرامگاهی است.

۱۷. خداوند، در بهشت شخصاً از بهشتیان پذیرایی می‌کند.

عَالِیَهُمْ ثِیَابُ سُنْدُسٍ خُضْرٌ وَإِسْتَبْرَقٌ ۖ وَحُلُّوا أَسَاوِرَ مِنْ فِضَّهٍ وَسَقَاهُمْ رَبُّهُمْ شَرَابًا طَهُورًا [سوره الأنسان: آیه ۲۱]
بر بالای بهشتیان، لطیف دیبای سبز و حریر ستبر است و بر دستهاشان دستبند نقره خام، و خدایشان شرابی پاک (و گوارا از کوثر عنایت) بنوشاند.

۱۸. مناظر و خوردنی‌های بهشت هر لحظه در جهت زیباتر شدن و لذیذتر شدن بوده و در حال تغییر هستند. تا بهشتیان دچار خستگی و ملال نشوند.

لَهُمْ مَا یَشَاءُونَ فِیهَا وَلَدَیْنَا مَزِیدٌ [سوره ق: آیه ۳۵]
بر آن بندگان در آنجا هر چه بخواهند مهیّاست و باز افزون‌تر از آن نزد ما خواهد بود.

۱۹. پهنای بهشت، به اندازه‌ی آسمان‌ها و زمین است. و طول آن را فقط خداوند می‌داند.

سَابِقُوا إِلَىٰ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَجَنَّهٍ عَرْضُهَا کَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ أُعِدَّتْ لِلَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ ۚ ذَٰلِکَ فَضْلُ اللَّهِ یُؤْتِیهِ مَنْ یَشَاءُ ۚ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ [سوره الحدید: ۲۱]
به سوی آمرزش پروردگارتان بشتابید و به راه بهشتی که عرضش به قدر پهنای آسمان و زمین است و برای اهل ایمان به خدا و پیمبرانش مهیّا گردیده. این فضل خداست که به هر کس خواهد عطا می‌کند و خدا دارای فضل و کرم بسیار عظیم است.

۲۰. تنوع تفریحات و بازی های بهشتی به حدی است که بهشتیان همیشه احساس تنوع و شادابی می‌کنند.

فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَیَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ [سوره آل‌عمران: آیه ۱۷۰]
آنان به فضل و رحمتی که خدا نصیبشان گردانیده شادمانند، و دلشادند به حال آن مؤمنان که هنوز به آنها نپیوسته‌اند و بعداً در پی آنها به سرای آخرت خواهند شتافت که بیمی بر آنان نیست و غمی نخواهند داشت.

۲۱. در بهشت، همه‌ی خانواده‌ها به شرط وجود ایمان، به همدیگر ملحق می‌شوند.

وَالَّذِینَ آمَنُوا وَاتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمَانٍ أَلْحَقْنَا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ وَمَا أَلَتْنَاهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ مِنْ شَیْءٍ ۚ کُلُّ امْرِئٍ بِمَا کَسَبَ رَهِینٌ [سوره الطور: آیه ۲۱]
و آنان که ایمان آوردند و فرزندانشان هم در ایمان پیرو ایشان شدند ما آن فرزندان را به آنها برسانیم و از پاداش عمل آنان هیچ نکاهیم. هر نفسی در گرو عملی است که اندوخته است.

۲۲. اهل بهشت از پیامبران، صدیقین، شهدا و صالحین دیدار می‌کنند.

وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ ۚ وَحَسُنَ أُولَٰئِکَ رَفِیقًا [سوره النساء: آیه ۶۹]
و آنان که اطاعت خدا و رسول کنند البته با کسانی که خدا به آن‌ها لطف فرموده یعنی با پیغمبران و صدّیقان و شهیدان و نیکوکاران محشور خواهند شد، و اینان نیکو رفیقانی هستند.

۲۳. در بهشت، به تمام سوالات و اعتراضات انسان، پاسخی یقین بخش داده می‌شود.

أَلَا لِلَّهِ الدِّینُ الْخَالِصُ ۚ وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِیَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَىٰ إِنَّ اللَّهَ یَحْکُمُ بَیْنَهُمْ فِی مَا هُمْ فِیهِ یَخْتَلِفُونَ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ [سوره الزمر: آیه ۳]
آگاه باشید که دین خالص (بی هیچ شرک و ریا) برای خداست، و آنان که غیر خدا را (چون بتان و فرعونان) به دوستی و پرستش برگرفتند (گفتند) ما آن بتان را نمی‌پرستیم مگر برای اینکه ما را به درگاه خدا نیک مقرب گردانند. خدا البته (این عذر نپذیرد و) میان آنها در آنچه اختلاف می‌کنند حکم خواهد کرد، که خدا هرگز آن کس را که بسیار دروغگو و کافر نعمت است هدایت نخواهد کرد.

۲۴. در بهشت، لذات معنوی انسان نیز به شیوه‌ی دائمی افزایش می‌یابند.

لَهُمْ مَا یَشَاءُونَ فِیهَا وَلَدَیْنَا مَزِیدٌ [سوره ق: آیه ۳۵]
بر آن بندگان در آنجا هر چه بخواهند مهیّاست و باز افزون‌تر از آن نزد ما خواهد بود.

۲۵. بهشتیان، به دیدار جمال بی‌مانند خداوند جمیل، مشرف می‌شوند.

وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ نَاضِرَهٌ ⭐️ إِلَىٰ رَبِّهَا نَاظِرَهٌ [سوره القیامه: آیات ۲۲ تا ۲۳]
آن روز رخسار طایفه‌ای (از شادی) بر افروخته و نورانی است.به سوی پروردگارشان می نگرند. ⭐️ و به چشم قلب جمال حق را مشاهده می‌کنند.

۲۶. در بهشت، حمد و تسبیح انسان‌ها در قالب تنعم و تلذذ ادامه می‌یابد.

دَعْوَاهُمْ فِیهَا سُبْحَانَکَ اللَّهُمَّ وَتَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلَامٌ ۚ وَآخِرُ دَعْوَاهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ [سوره یونس: آیه ۱۰]
و در آن بهشت زبان شوق به تقدیس خدا گشایند که بار الها تو از هر نقص و آلایش پاک و منزهی و درود آنها در بهشت «سلام» است و آخرین سخنشان حمد پروردگار عالمیان است.

۲۷. در بهشت، اعضای پیش ساخته در انواع بسیار متنوع و زیبا وجود دارد. تا بهشتیان برابر خواسته‌ی خود، آنها را در جای اعضای قبلی خویش بگذارند. تا از این طریق از یکنواختی زندگی خارج شوند.

 ۲۸. در بهشت، انواع شراب‌های لذیذ و رودها از نوشیدنی‌های مختلف وجود دارند که به فرمان انسان و به همراه او حرکت خواهند کرد.

فِیهَا عَیْنٌ جَارِیَهٌ [سوره الغاشیه: آیه ۱۲]در آن بهشت چشمه‌ها (ی آب زلال و گوارا) جاری است.

مَثَلُ الْجَنَّهِ الَّتِی وُعِدَ الْمُتَّقُونَ ۖ فِیهَا أَنْهَارٌ مِنْ مَاءٍ غَیْرِ آسِنٍ وَأَنْهَارٌ مِنْ لَبَنٍ لَمْ یَتَغَیَّرْ طَعْمُهُ وَأَنْهَارٌ مِنْ خَمْرٍ لَذَّهٍ لِلشَّارِبِینَ وَأَنْهَارٌ مِنْ عَسَلٍ مُصَفًّى ۖ وَلَهُمْ فِیهَا مِنْ کُلِّ الثَّمَرَاتِ وَمَغْفِرَهٌ مِنْ رَبِّهِمْ ۖ کَمَنْ هُوَ خَالِدٌ فِی النَّارِ وَسُقُوا مَاءً حَمِیمًا فَقَطَّعَ أَمْعَاءَهُمْ [سوره محمد: آیه ۱۵]
داستان بهشتی که به متقیان وعده دادند این است که در آن باغ بهشت نهرهایی از آب زلال دگرگون ناشدنی است و نهرها از شیر بی آنکه هرگز طعمش تغییر کند و نهرها از شراب ناب که نوشندگان را به حد کمال لذّت بخشد و نهرها از عسل مصفّی و تمام انواع میوه‌ها بر آنان مهیّاست و (فوق همه لذّات) مغفرت و لطف پروردگارشان، (آیا حال آن که در این بهشت ابد است) مانند کسی است که در آتش مخلّد است و آب جوشنده حمیم به خوردشان دهند تا اندرونشان را پاره پاره گرداند؟

۲۹. بهشتیان، دارای ملک، پادشاهی و نعمت وصف‌ناپذیری خواهند شد.

وَإِذَا رَأَیْتَ ثَمَّ رَأَیْتَ نَعِیمًا وَمُلْکًا کَبِیرًا [سوره الأنسان: آیه ۲۰]
و چون آن جایگاه نیکو را مشاهده کنی عالمی پر نعمت و کشوری بی نهایت بزرگ خواهی یافت.

۳۰. ظرف‌های بهشتی از طلاست و لیوان‌های مملو از شراب‌های بهشتی از بهترین نوع شیشه‌ها تهیه شده است.

وَیُطَافُ عَلَیْهِمْ بِآنِیَهٍ مِنْ فِضَّهٍ وَأَکْوَابٍ کَانَتْ قَوَارِیرَا ⭐️ قَوَارِیرَ مِنْ فِضَّهٍ قَدَّرُوهَا تَقْدِیرًا [سوره الأنسان: آیات ۱۵ و ۱۶]
و (ساقیان زیبای حور و غلمان) با جامهای سیمین و کوزه‌های بلورین بر آنها دور زنند. ⭐️ که آن بلورین کوزه‌ها به رنگ نقره خام و به اندازه و تناسب (اهلش) مقدر کرده‌اند.

۳۱. بهشت، دارای هشت طبقه است و طبقه‌ی هشتم مخصوص پیامبران، صدیقین، شهدا و صالحین می‌باشد. پس بایستی برای رسیدن به این مقام والا تلاش نماییم.

جَنَّاتِ عَدْنٍ مُفَتَّحَهً لَهُمُ الْأَبْوَابُ [سوره ص: آیه ۵۰]باغهای بهشت ابد که درهایش به روی آنان باز است.

وَمَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِینَ ۚ وَحَسُنَ أُولَٰئِکَ رَفِیقًا [سوره النساء: آیه ۶۹]
و آنان که اطاعت خدا و رسول کنند البته با کسانی که خدا به آن‌ها لطف فرموده یعنی با پیغمبران و صدّیقان و شهیدان و نیکوکاران محشور خواهند شد، و اینان نیکو رفیقانی هستند.

« … إِلاَّ فُتِحَتْ لَهُ أَبْوَابُ الْجَنَّهِ الثَّمَانِیَهُ، یَدْخُلُ مِنْ أَیِّهَا شَاءَ»
مگر اینکه دروازه‌های هشتگانه‌ی بهشت برای او باز می‌شوند تا از هر کدام بخواهد وارد شود.

۳۲. مهمترین نعمت خداوند در بهشت، رضوان خداوند است که تنها ایشان حقیقت آن را می‌داند.

وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَمَسَاکِنَ طَیِّبَهً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ ۚ وَرِضْوَانٌ مِنَ اللَّهِ أَکْبَرُ ۚ ذَٰلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ [سورە التوبه: آیه ۷۲]
خدا اهل ایمان را از مرد و زن وعده فرموده که در بهشت خلد ابدی که زیر درختانش نهرها جاری است درآورد و در عمارات نیکو و پاکیزه بهشت عدن منزل دهد و برتر و بزرگتر از هر نعمت، مقام رضا و خشنودی خداست و آن به حقیقت فیروزی بزرگ است.

ادامه دارد

از طريق
محمد حامدی
منبع
http://sozimihrab.org/
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن