تاریخ

خیانت ناموسی و  بخشش ( داستان)

داستان مردی که به زن شخصی خیانت کرده ولی با سرانجامی بس زشت روبرو می شود

این مطلب در تاریخ ۲۷/۸/۲۰۰۹ در سایت کردستان پوست پخش شده است . داستان واقعی یک خانواده را به نمایش می گذارد.
دیروز مطلب خیلی عجیب و غریبی را خواندم که یک قاضی عربستان سعودی از خودش نقل می کند و می گوید آن اتفاق برای خودش روی داده است.
پسر جوان در دانشگاه ملک عبدالعزیز در بخش قضاوت درس می خواند و در شهر جیزان عربستان زندگی می کرد و همسری داشت ، در یکی از روزها که به خانه بر می گردد حادثه ای دلخراش و پیش بینی نشده برایش روی می دهد .

وی چنین تعریف می کند که مردی را در حال همبستر شدن با زنش در خانه خودش می بیند وقتی که آن حال را مشاهده می کند، ترس و وحشت همه وجودش را فرا می گیرد، مرد خلافکار داد می زند که به خدا قسم زنت مرا فریفته و زنش هم شروع به گریه و زاری می کند و با دست بر سر و روی خود می کوبد و اظهار پشیمانی می کند و می گوید:  این مرد مرا وادار  به زنا نموده است؟!
پسر جوان به مرد می گوید : بلند شو خودت را جمع و جور کن و از اینجا برو ، خداوند گناهت را بپوشاند ، برو از جلوی چشمانم دور شو. جوان خشم و غضب خود را کنترل می کند و مرد را نمی کشد ؛ چون می داند که اگر چهار شاهد برای گفته هایش نداشته باشد در دادگاه ، به قصاص و یا حد اقل شلاق محکوم خواهد شد. برای همین این حق را ندارد و باید دادگاه رأی به این کار بدهد.
مرد خیانتکار می گوید : به خدا قسم تقصیر زنت بود که مرا وادار به این کار نمود و گرنه من این کار را نمی کردم . جوان هم با غم و غصه فراوان می گوید برو، فقط برو و از جلو چشمانم دور شو.

هنگامی که مرد خائن می خواهد از خانه بیرون برود نگاه معنی دار و ریشخندی  موذیانه به همسر زن می کند ، این حرکت مرد آنقدر بر روی دل و روان آن جوان تأثیر می گذارد که بیش از پیش وی را می آزارد چون در دل خود آنطور فکر می کند که مرد خائن به او خندیده و وی را مسخره کرده… مرد جوان دوباره بر خود مسلط می شود و به مرد خائن می گوید: برای انتقام ظلمی که درحق من نموده ای فقط خدا بس است که مرا نگه دارد که او برای من بهترین پشتیبان است«حسبی الله و نعم الوکیل» و سپس پیش همسرش بر می گردد و می گوید : خودت را جمع و جور کن تا تو را به منزل پدرت برگردانم ،  زود باش آماده شو که جلوی در منتظرت می مانم ، زن شروع به گریه و زاری می کند و می گوید : التماست می کنم این کار را نکن من خیلی پشیمانم، آن مرد خائن مرا فریفت و گرنه من هرگز این کار را نمی کردم و ….. .

به هرحال پسر جوان سکوت می کند تا تمام حرف های زنش تمام شود بعد همانجا و فوراً وی را طلاق می دهد.
و به زنش می گوید : خداوند گناهانت را بپوشاند، از خدا بترس که در هر حال شما را می بیند و تقوای خدا را پیشه کن، چون خداوند برای تقوا پیشگان دری باز می گذارد که خودش گناهکار نیز خیال نمی کند”و مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجعَلُ لَهُ مَخرَجَاً   و هر کس از خدا پروا کند [خدا] براى او راه بیرون‏شدنى قرار مى‏دهد   

خطاب به به زنش می گوید : راستی آیا من لایق و شایسته تو نبودم که اینگونه به من خیانت نمودی؟!!

 و آن قدر عصبانی است که با دست بر سر و روی خود می کوبد
بهر حال مرد جوان زنش را به شهر و خانواده اش بر می گرداند و به خانواده اش می گوید : قسمت ما تا همینجا بوده که با هم زندگی کنیم بدون آنکه چیزی به خانواده همسرش از آن جریان بگوید، آنجا را ترک می کند.
روزگار می گذرد و مرد جوان رشته قضاوت را در دانشگاه با درجه ممتازی تمام می کند

و هیچ وقت به این فکر نمی کرد که روزی به شهر«جیزان» برگردد ؛ ولی گذشت زمان زیشخند موذیانه آن مرد خلافکار را از یاد وی نبرده است.
مرد جوان همسری پاک و باتقوی دیگری را برای خود بر می گزیند و به شغل قضاوت در دادگاهی مشغول به کارمی شود . همسر جدیدش زنی فداکار و باناموس و خیلی دلسوز است و دارای چند فرزند می شوند ، زنش مرتب وی را در درس و کارهایش تشویق می کند چون با درجه بالای قبول شده است و وی را تشویق می کند که در دانشگاه به عنوان استاد به تدریس بپردازد و دست آخر ،مرد مدرک دکترای قضاوت را هم می گیرد و به قاضی بالای شهر ((جده)) وی را بر می گزینند.
مردقاضی می گوید : در همه نمازهایم از خدا می خواستم که آن صحنه های بد و مسخره را از جلوی چشمانم دور کند، ولی هر کس را می دیدم که می خندید آن صحنه های دلخراش جلوی چشمم می آمد و مدام آن خنده مسخره مرد زناکار جلوی چشمانم بود و همیشه و در هر حال از شر شیطان لعین به خدا پناه می بردم.
قاضی روزها به دادگاه می رود  و پرونده های روی میزش را مطالعه می کند ، پرونده قتلی را بر میزش مشاهده می کند که باید زود به آن رسیدگی نماید و رای  آن را صادر نماید و از قضا شخص متهم به قتل ، همان مردی است که با همسر قبلی او زنا کرده است.!
جریان قتل آن مرد هم اینگونه بود که وقتی آن مرد به خانه بر می گردد مردی را با همسرش در بستر می بیند ؛ ولی نتوانسته بود خودش را کنترل کند و مرد را می کشد و همسرش هم فرار می کند و فامیل مرد مقتول هم از وی شکایت می کنند و قصاص وی را خواستار شده بودند برای همین با ذلت هر چه تمام جلوی قاضی پرونده زانو می زند!

قاضی می پرسد : چت شده است و به چه جرمی تو را به اینجا آورده اند؟
آن مرد می گوید : قربان؛ اول به خدا پناه برده ام بعد به شما، به فریادم برس و نجاتم بده!
قاضی : من چه کاری می توانم برایت انجام دهم؟! جریان چیست؟!
مرد: جناب قا ضی، یک روز وقتی به خانه بر گشتم، دیدم زنم با مردی در حال زناکردن است، من هم نتوانستم خود را کنترل کنم و وی را در جا کشتم.
قاضی: اگر تا این درجه غیرتی هستی پس چرا زنت را نیز نکشتی؟
مرد : وقتی مرد را کشتم بی هوش شدم و دیگر چیزی نفهمیدم.
قاضی : چرا ولش نکردی و نگفتی : خداوند عیب هایت را بپوشاند؟!
مرد : جناب قاضی آیا شما اگر با زنت زنا کنند به این گفته کفایت می کنی و راضی می شوی که شخص زناکار و خائن را رها کنی؟!
قاضی : بله من راضی می شدم و فقط می گفتم “حسبی الله و نعم الوکیل”

مرد می گوید : ظاهراً من این سخن را پیشتر از زبان شخص دیگری نیز شنیده ام!!
قاضی که مرد قاتل را شناخته بود گفت:  بله این سخن را از من و نه شخص  دیگری شنیده ای، آن وقت که به من خیانت کردی و من در منزل نبودم و از فرصت استفاده کردی و زنم را فریفتی و وی را در باتلاق زنا فرو بردی!!

 آن خنده موذیانه خودت را یادت هست آن وقت که غم و غصه و کینه ، دلم را پاره پاره نمود؟ با این حال به تو گفتم: برو خداوند عیب هایت را بپوشاند ،خداوند برایم بس است و او بهترین پشتیبان من است حسبی الله و نعم الوکیل…؟!
بله … خداوند به شما فرصت زیادی بخشید، ولی شما در گناهان خود فرو رفتی، بنابراین خداوند خواست که حق بندگانش را ازت بگیرد… سوگند به خدا تا وقتی زنده باشی آن صحنه ها را از یاد نخواهی برد..

 قاضی برای مدتی ساکت شد؛ بعد از اندکی دوباره گفت : تو فکر می کنی من چه کاری می توانم برایت انجام دهم؟ اگر اقوام مقتول تو را نبخشند، من هیچ کاری از دستم ساخته نیست و باید حکم خدا و قصاص را بر تو جاری نمایم …!!!۱)«حکم قصاص، در صورت نداشتن ۴ شاهد معتبر از آن جریان»
مرد مجرم که کاملاً شرمنده بود گفت : این را می دانم و  اشکال ندارد بگذار قصاص بشوم و آن تاوان را پس بدهم ؛ ولی من حالا تنها یک چیز از تو می خواهم و التماست می کنم به خواسته ام جواب ردّ ندهید !
قاضی : چه  می خواهی بگو ببینم از دستم ساخته است یا خیر؟
مرد مجرم :  می خواهم تو مرا بابت آن کار زشت و ناپسندی که در حق تو و خانواده ات مرتکب شدم ، ببخشی  و  برایم از خدا طلب بخشش نمایی … چون من گناهکارم  و خدا می داند آن حرف هایی که زن سابقت در مورد من به تو گفت همه راست بودند ؛ من وی را فریفتم و با زور وادارش به زنا کردم ؛ همه راه های شیطان را امتحان کردم تا وی را قانع و فریب دادم ، و  وادار به این گناه کردم، این یک حقیقت و راستی است، ای کاش آنوقت همانجا من را می کشتی و نمی گذاشتی من این روز را ببینم!!!
قاضی که متوجه شد زن سابقش بی گناه بوده و مرد جنایتکار نیز از کرده هایش نادم و پشیمان است خطاب به او گفت : برو ای مرد ، من از حق خود گذشتم، امیدوارم خدا در دنیا و قیامت تو را ببخشد !!

هرچند قاضی از اطرافیان مرد مقتول خواست که قاتل را ببخشایند  ؛ ولی آنها اصرار بر قصاص وی داشتند!

قدر خدا این بود که  این مرد با دستور و قلم آن قاضی پاک دامن که روزی توسط این مردک به او خیانت شده بود فرمان قصاصش صادر و کشته شود و  بدین وسیله به سزای اعمال زشتش برسد! .

 در آخر این ضرب المثل مشهور را یادآور می شوم که هرکس به منظور کار بد از دیوار مردم بالا برود، مردم نیز از دیوارش بالا می روند.

 کسی که در خانه ی دیگران را بزند مردم نیز در خانه ی وی را خواهند زد.

 خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند و آبرویمان را در دنیا و قیامت محفوظ نگه دارد. انشاالله
نویسنده : حسن پنجوینی
ترجمه : سه وزه حیدری

نمایش بیشتر

سه وزه حیدری

@ مترجم وشاعر @ آذزبایجان غربی - مهاباد ☑ دانشجوی روان شناسی

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن