تاریخ

«درآستانه رمضان»

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»(بقره:۱۸۳)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید روزه بر شما فرض گردانیده شد همانگونه که بر کسانی پیش از شما نیز فرض شده بود، تا اینکه پرهیزگار شوید.
پیش از هرچیزحلول ماه مبارک رمضان،ماه بازگشت به خویشتن وپرداختن به نیازها وکاستی های معنوی،ماه عفو ومهربانی،ماه توبه وپشیمانی رابرخود ویکایک مسلمانان در اقصی نقاط دنیا تبریک وتهنیت عرض میکنم.
خداوندمتعال را بی نهایت شاکریم که از خزانه ی موهبت و الطاف بی کران خود بر ما منت نهاد تا دگرباره بتوانیم این ماه پر برکت و پر فضیلت را درک نماییم؛ ماهی که خداوند متعال در شأن آن می فرماید: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی لناس و بینات من الهدی و الفرقان…»ماه رمضان ماهی است که در آن برای راهنمایی مردم و بیان راه روشن هدایت و، جداساختن حق از باطل ، قرآن نازل شده است پس هر کس که این ماه را دریابد ، باید که در آن روزه بدارد.
ماه رمضان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام است. رمضان ماه میهمانی خدا است ماه قرآن وخوبی واحسان است.ماه دعا وعبادت است. ماه تقرب ونزدیکی هرچه بیشتر به خداست.ماه تضرع وگریه وزاری وآشتی بامحبوب است.ماه دستیابی به فوز ونجات است.

اولش رحمت وسطش مغفرت وآخرش نجات وعتق از آتش جهنم است.ماه تراویح وتهجد واعتکاف وخلوت با معشوق است.

ماه بازگشت کاروان توبه کنندگان به سوی مهربانترین مهربانان با دلی سرشار از ایمان وچشمانی لبریز از سرشک است.

ماهی که الله متعال در میان تمام ماههای سال به بزرگی از آن نام می برد.در این ماه است که شیاطین به زنجیر کشیده می شوند،درهای بهشت گشوده ودرهای جهنم بسته میگردند.
تمام اعمال وکردار انسان برای خود،جز روزه که تنها برای خدا وخودش پاداش آن را خواهد داد.چنانچه در حدیث قدسی می فرماید: «کل عمل ابن آدم له، إلا الصوم، فإنه لی وأنا أجزی به یدع طعامه وشهوته من أجلی» [متفق علیه]. هر عملی که انسان انجام دهد برای اوست مگر روزه که مال من است و من پاداشش را خواهم داد آن‌گاه که بنده‌ام به خاطر من از غذا و شهوتش دست بر می‌دارد.
بنابراین چقدر شایسته است که همه در پیشواز آن بسر بریم وبه نحو احسن خود را برایش آماده ومهیا سازیم وسعی کنیم در آن وتوسط آن خدا را از خود راضی گردانیم وخدای ناکرده از زمره کسانی نباشیم که بخاطر بها ندادن به رمضان مشمول دعای پیامبر واقع شویم که می فرماید:

 “خاب وخسر کل من أدرک رمضان ولم یُغفر له ذنبه “.هرکس که رمضان را گذراند و در آن آمرزیده نشد دچار خسران و نومیدی شود.
اگر ما احوال وسیره ی سلف صالح ویاران رسول اکرم را مورد بررسی قرار دهیم می بینیم که آنها با چشم احترام به این ماه نگریسته اند وچندماهی پیش از فراررسیدن آن خود را برایش آماده میکردند واز خدا می خواستند آنها را به ماه رمضان برساند .در ماه مبارک رمضان حال وهوای ویژه ای داشتند وآنرا فرصتی طلایی برای گرفتن هرچه بیشتر از خرمن خدا می دانستند.

از دنیا وتعلقات آن می بریدندوبه آخرت وخوشیهای آن فکرمی کردند و برانجام هرچه بهتر عبادات وکسب هرچه بیشتر خیرات وبرکات از این خوان خدا میکوشیدند.

چقدر شایسته است که ماهم به تبعیت از سلوک ورفتار این بزرگواران این مهمان خدا را ارج نهیم وبه گرمی به استقبال آن برویم .
لازم است رمضان ایستگاهی برای جمع آوری هرچه بیشتر زاد وتوشه برای روز بازپسین وسپری برای ممانعت درون و اعضایمان ازمعاصی باشدچرا که اگر دل از هوی وهوس وگوش از استماع محرمات وچشم از نگاه حرام وزبان از گفتن منهیات حفظ نشود جز گرسنگی وتشنگی چیزی عائدمان نمی گرددچنانچه رسول الله می فرماید من لم یدع قول الزور والعمل به فلیس لله حاجه فی أن یدع طعامه و شرابه.» (کسی که (در روزه‌داری) سخن دروغ و عمل نمودن به آن را رها نکند، خداوند نیازی ندارد که وی خوردنی و نوشیدنی‌اش را رها کند.)
عزیزان فقط این کافی نیست که ما ایمانی سطحی ونظری داشته باشیم یا طوری از تربیت الهی سخن بگوییم که از گوشها وزبانها تجاوز نکند بلکه برای نجات نفس از زنگارها وزشتیها باید تمرینهای عملی را انجام داد ونفس را در مدارج کمال وترقی هدایت نمود که روزه یکی از بارزترین تمرینای عملی است اراده را قوی،ایمان وتقوی را برجسم ونیازهای آن پیروز میگرداند.به همین جهت پاداش کسی که در یک روز بسیار گرم وطاقت فرسا ازروی ایمان وفقط برای رضای خدا روزه گرفته آن است که خداوند او را از گرمای شدید روز قیامت محفوظ می داردودر روزی که تشنگی همه را فراگرفته او را سیراب می کند چنانچه ابن عباس روایت می کندکه:پیامبر ابوموسی را به فرماندهی یک سریه ی دریایی انتخاب کرد ودر آن هنگام که آنان در یک شب تاریک بادبانها رابرافراشته بودندفریادکننده ای از آسمان ندا داد که:ای اهل کشتی!توقف کنیدتا عهد وپیمانی را که خداوندبا خود بسته است به شما بگویم؛ابو موسی گفت:اگرخبر دهنده هستی؛به ما بگو.گفت:پروردگار با خود عهد بسته است که هر کس دریک روز گرم برای رضای خدا خود را تشنه کند خداوند در روزی که تشنگی همه را فرا میگیرد او را سیراب می کند.
رسول اکرم بیان می دارد که چگونه روزه در روز قیامت برای صاحبش شفاعت می کند ومی فرماید: «الصیـام والقرآن یشفعـان للعبد یوم القیامـه، یقول الصیام: أی ربَّ، منعته الطعـام والشهوات بالنهار؛ فشفَّعنی فیه، ویقول القـرآن: منعتـه النـوم باللیل، فشفعـنی فیه. قال: فیشفعان»
روزه و قرآن برای بنده در روز قیامت شفاعت می‌کنند روزه می‌گوید: پروردگارا در روز او را از خوردن و شهوت منع نمودی پس مرا اجازه شفاعت درباره او بده و قرآن می‌گوید بخاطر من شب‌ها نمی‌خوابیده پس مرا اجازه شفاعت درباره او بده سپس شفاعت می‌کنند.
پس بجا است ما مسلمانان با اسلحه ی روزه به مبارزه ی با نفس برخیزیم زیرا روزه قویترین وسیله برای تزکیه وتصفیه ی نفس است تا بدینوسیله بتوانیم با صلابت وپویایی فراوان راه قیامت را طی کنیم وازآن بعنوان زاد وذخیره ای در این سفر طولانی بهره گیریم که رسول اکرم در قالب سوال روبه ابوذربه آن توشه اشاره می کند ومیرماید: لو أردت سفراً أعددت له عده فکیف بسفر طریق القیامه ألا أنبئک یا أبا ذر بما ینفعک ذلک الیوم قال بلى بأبی وأمی قال صم یوماً شدید الحر لیوم النشور وصل رکعتین فی ظلمه اللیل لوحشه القبور. ای ابوذراگر مسافرتی دنیایی در پیش داشته باشی،آیا خود را برای آن آماده می سازی؟گفت:آری پیامبر(ص) فرمود:برای سفر راه قیامت چطور؟آیا چیزی را به شما بگویم که درآن روزبرایت مفید باشد؟گفت:آری پدر ومادرم به فدایت.پیامبر فرمود:در روز گرم وطاقت فرسا روزه بگیرتا اجر وثواب آن در روز بسیار گرم وسوزان محشر به فریادت برسد..در ظلمت وتاریکی شب دورکعت نماز بخوان تا در وحشت وتنهایی قبر مونس تو گردد.
واز آنجا که این فرصت گرانبها هرسال تنها یک باربرایمان پیش می آید ومرگ هر لحظه در کمین است،شاید این آخرین رمضانی باشد که در قید حیات هستیم بنابر این نیکو وبجا است که فرصت را غنیمت شمرده وبه نحو شایسته از آن مهمان محبوب خدا استفاده نماییم.
اسمعیل ابراهیمیان – حاجی خوش
منابع:
قوارب النجاه فتحی یکن
ریاض الصالحین
تفسیر نور
دەنگی ئیسلام
http://towhidonline.com/
پایگاه اطلاع رسانی اصلاح
http://www.sunnatonline.com/

نمایش بیشتر

اسماعیل ابراهیمیان

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ فعال دینی و دعوتگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن