تاریخسیره نبوی

درس ها و پیام های غزوه اُحُد

” غزوه احد و درسهایی که از آن برگرفته می شود “

هفت روز از ماه شوال سال سوم هجری گذشته بود که غزوه احد اتفاق افتاد !

چند روز قبل از واقع شدن آن پیامبر اکرم ( ص ) در خواب دیده بود که قسمتی از شمشیرش شکسته است ، رسول خدا ( ص ) آن خواب را به کشته شدن یکی از نزدیکان خود تعبیر کرده بود ، همانگونه هم شد که شیر خدا حمزه ابن عبدالمطلب ( رض ) در غزوه احد به شهادت رسید !

غزوه احد پایان یافت ، اما بایستی همواره پند و اندرزهای آنرا آویز گوش خود قرار دهیم ، من جمله :

۱ ــ گاهی اوقات حق ، معرکه را می بازد و زمانی هم پیروز می گردد ، تا اینکه سرانجام ، پیروزی و غلبه از آن حق خواهد بود ، بر ما لازم است بیش از اینکه به پیروزی و شکست فکر کنیم ، سعی داشته باشیم که همواره بر حق استوار بوده و از باطل دوری گزینیم !

۲ ــ سرپیچی از دستورات رسول خدا ( ص ) بود که به شکست در غزوه احد منجر گردید ، پس هرگز نباید امت اسلامی این حقیقت را فراموش کند : زمانی می تواند به پیروزی امیدوار شده و از شکست در امان باشد ، که کاملا از اوامر خدا و رسولش ( ص ) پیروی نماید !

۳ ــ پیروزی و شکست به شرایط آب و هوایی در حال حاضر شباهت دارد ، اما ایمان و عقیده انسان ، به اقلیم می ماند که در آن مشخصه های دراز مدت آب و هوایی و غیره مد نظر قرار می گیرد ، پس تغییر آب و هوا شما را در مورد اصل موقعیت جغرافیایی به شک و گمان نیندازد !

۴ ــ شکستی که تو را بسوی الله باز گرداند ، بسی بهتر از موفقیتی است که موجب طغیانت گردد ، پاکی و منزهی خدایی راست که بندگان خود را بواسطه چیزهایی که خوشایند آنها نیست ادب می آموزد تا آنگونه شوند که خود می خواهد !

۵ ــ کشته شدن برای همگی یکی و اما سرانجام امور متفاوت می باشد ، کشته شدگان ما به درجه شهادت نایل آمده و بهشتی اند و کشته شدگان کفار خسر الدنیا و الاخره گشته و به دوزخ خواهند رفت !

۶ ــ ماهیت افراد در شداید و سختیها بیشتر مشخص خواهد شد ، در چنین موقعیتی بود که ماهیت ابن سلول بیش از پیش برای مسلمانان آشکار شد و نیز در همچنین شرایطی بود که انس بن نضر ( رض ) صداقت خود را نسبت به عهد و پیمانی که با خدا بسته بود به اثبات رساند و این آیه شریفه در خصوص ایشان نازل گشت که می فرماید : ” من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه … ” !

۷ ــ شکست و پیروزی هیچکدام بی حکمت نیستند ، بعضی وقتها حق شکست می خورد تا اینکه صف آن از افراد منافق پاک گردد و گاهی هم پیروز می شود تا اینکه اهل آن در مورد حقانیت و درستی راهی که در پیش گرفته اند به گمان نیفتند !

٨ ــ از گماشتن تیر اندازان بر کوه از جانب رسول الله ( ص ) پی می بریم که ایشان تا چه اندازه اسباب و راههای پیروزی را اتخاذ نموده اند ، هرگز نگفته که چون من پیامبر خدا هستم بالاخره پیروز خواهم شد ، وی برای هر کاری در حد امکان اسباب را بکار گرفته و اما همواره اعتماد و تکیه او بر رب الاسباب بوده نه بر خود اسباب !

۹ ــ فرمانده ای که با سربازان خود صادق و وفادار است هرگز بدانان دستور پیشروی نمی دهد در حالیکه خود را در جایی امن قایم ساخته است ، بلکه خود شخصا پیشقدم خواهد شد ، آنگاه که اصحاب کرام (رض ) دچار اضطراب شدند ، پیامبر خدا ( ص ) همچنان در میدان نبرد ثابت قدم بوده و در آن هنگام بود که ( ابی بن خلف ) را با نیزه زد که تا جان داد همانند یک گاو نعره می کشید !

۱۰ ــ آنچه که در روز احد بیش از هر چیز دیگری سخت و درد آور بود ، علی رغم سنگینی آنها پایین آمدن تیر اندازان و یا به شهادت رسیدن حمزه ( رض ) نبود ، بلکه آن خونی بود که بخاطر شکستن سر و صورت و دندانهای مبارک رسول اکرم ( ص ) بر زمین جاری شد ، ایشان در حالیکه داشت خون را از سر و صورت خود پاک می کرد ، می فرمود : ” کیف یفلح قوم شجوا رٲس نبیهم و کسروا رباعیته ” ــ قومی که هم سر و هم دندانهای پیامبر خود را شکسته اند چگونه رستگار خواهند شد ؟!

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن