دعوت اسلامی

توصیه ای از سفیان ثوری

در محضر سفیان ثـوری ( رح )

امام سفیان ثوری رحمه الله یکی از دوستانش را این گونه اندرز می دهد :

– برادر عزیزم ؛ هم تو و هم خودم را به تقوای خدا سفارش می کنم ، تو را بر حذر می دارم از اینکه : پس از بدست آوردن دانش جاهل گردی و بعد از هدایت یافتن گمراه شوی !

– هرگز فریب کسانی را نخور که حرص شدیدی نسبت به دنیا دارند و همواره در پی جمع آوری آنند ، چرا که وحشت آخرت ، شدید و خطر آن عظیم و به وقوع پیوستن آن نزدیک می باشد !

-آخرت را مد نظر قرار بده قبل از اینکه بار و بنه سفر را بسوی آن ببندی .

-از فرستادگان پروردگارت استقبال کرده و کمر همت را بالا بزن قبل از اینکه قضا و قدر فرا رسیده و مانع دست یافتن به خواسته هایت گردد !

– تمام سفارشاتم به تو را به خودم نیز نموده ام ، توفیق در این راه در دست خداست و کلید گشایش موفقیت هم دعا و تضرع و زاری و اظهار پشیمانی از کم و کاستی هاست !

– سپس مواظب ریا و خود پسندی باش زیرا که ریا و خود پسندی اعمالت را باطل می گرداند ، پس هرگز خودت را از برادر مسلمانت برتر به شمار نیاور ، چرا که شاید اعمال او از اعمال تو خدا پسندانه تر بوده و در خصوص دوری جستن از محرمات نیز ، ورع و تقوای او نسبت به تو بیشتر باشد !

-اگر از این آفات هم نجات پیدا کردی نکند که برای کارهایت علاقمند سپاسگزاری و تعریف و تمجید مردم بوده و یا اینکه توقع داشته باشی که به خاطر اعمالت ، شرافت و مکانتی برای خودت در دل مردم به دست آورده و از این راه به خواسته های شخصی ات برسی !

-هدف همیشگی تو در انجام دادن اعمالت تنها کسب نمودن دنیای آخرت باشد ، بهترین وسیله ای هم که تو را یاری می دهد تا از دنیا روی گردان و علاقمند آخرت گردی یادآوری مرگ است !

-در صورتیکه خوف از الله در دل تو کم رنگ گردد ، آرزوهایت طولانی گشته و جسارتت بر انجام دادن گناه بیشتر خواهد شد ، بدون شک عالمان بی عمل در روز قیامت ، انگشت ندامت را به دندان می گزند !

از طريق
امید سلیمانی ـــ بانه
منبع
حلیه الاولیاء ـ الاصبهانی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن