تربیت فرزندانسیره نبوی

رفتار پیامبربا کودکان

رفتارمعلم بشریت با کودکان

خداوند مهربان، دوست داشتنی را با پیام آسمانی برگزید و به پیغمبری رساند و آن پیام آسمانی همان پیام مشهورِ، دین اسلام است.

 پیامبر رحمت (ص) فرستاده ای به سوی تمام انسانها و معلم تمام بشریت است و تاریخ نیز این تاثیر گسترده و نیک را بر تمام جامعه بشری تایید و تثبیت کرده است.
یکی از پیام های مهمّ رسول اکرم در مورد برخورد و تربیت کودکان است که چگونه با آنها رفتار کنیم و چطور بچه ها را طبق برنامه ای اساسی و تنظیم شده و سالم تربیت کنیم؛ تا نسلی نیک و شایسته و به دور از هرگونه انحراف و نگرانی و بدون هیچ دغدغه ای تحویل جامعه بشری دهیم.

– پیامبر گرامی اسلام خیلی خوب این مطلب را که کودکان ریشه و اساس و بنیه و خشت اوّل مجتمع انسانی هستند درک نموده بود. و این وظیفه و مسئولیت الان بر دوش والدین و مربّیان و معلّمان و کُلّ جامعه بشری است که کودکان را با بهترین شیوه اخلاقی و دینی پرورش دهند، تا نشأ و نمو پیدا کنند و در آینده بهره ای نیک از اولاد های خویش برداشت نمایند.
– به همین‌خاطر انس بن مالک رضای خدا بر آن باد، می گوید: هیچ کس را در طول حیات خویش مهربان تر و نیک رفتار تر از رسول اکرم (ص) با کودکان ندیده ام.

– رفتار پیامبر مهربانی صلی الله تعالی علیه و سلم با کودکان :
۱-بوسیدن آنان
۲- دست کشیدن بر سر آنان
۳- بازی کردن با آنان
۴- سواری دادن آنها با شتران و اسب ها
۵- سواری دادن آنان بر پشت خویش

– روزی از روزها رسول الله صلی الله علیه و سلم حسن بن علی را که کودکی بیش نبود، خیلی بوسید پیش چشم یکی از صحابه ها به نام اقرع بن حابس که آن صحابه تعجب کرد و گفت: یا رسول الله صلی الله تعالی علیه و سلم من هیچ گاه بچه‌هایم را نبوسید ام! که رسول اکرم صلی الله این اقدام و حرکت وی را به سنگ دلی تعبیر کرد و فرمود: این نمادی از نبود مهربانی و رحم در قلب شماست.

– برای رفتار با کودکان و تربیت صحیح کودکان،باید پیامبر رحمت صلی الله تعالی علیه و سلم را الگو قرار دهیم.
باید با کودکان با مهربانی و صبوری و نرمی و محبّت رفتار کنیم.
– نمونه این الگو پذیری، آن زمان امام حسن و حسین [سروران جوانان در بهشت] موقعی رسول الله صلی الله علیه و سلم در نماز برای سجده می‌رفت آنان بر سر و کول و پشت رسول اکرم صلی الله علیه و سلم سوار می‌شدند، رسول خدا صلی الله و علیه و سلم با مهربانی و آرامی آنها را پایین می آورد؛ و هرگاه دوباره به رکوع و سجده می رفت امام حسن و حسین حرکت خودشان را تکرار می‌کردند؛ و بعد از نماز هیچگاه رسول اکرم صلی الله علیه و سلم با آنها به خشونت و عبوسی رفتار نمی‌کرد.؛ چون معلم بشریت به خوبی می‌دانست و نیک درک کرده بود که بچه‌ها از افراد خشن و ترشروی فراری هستند، و کودکان همیشه عاشق افراد شاد و بشاش و خوش روی هستند.

– پیامبر رحمت صلی الله علیه و سلم همه پدران و مادران را از دروغگویی با بچه‌ها نهی نموده است و این نوع رفتار زننده را تعبیر می‌فرماید به برخورد ناهنجار و بی رحمانه بچه ها در سنین بالا با پدر و مادر خویش؛ چون پدر و مادر در زمان پیری احتیاج به احترام و کمک کودکان خویش در زمان پیری دارند، و اگر خدای ناکرده خوب بچّه ها را با اخلاقِ حسنه پرورده نکنند، ضرر و زیانش برای والدین است. رسول اکرم صلی الله همیشه با کودکان به نحو احسن رفتار می نمود و آنها را هر گاه می‌دید سوار بر شتران و اسب ها می‌کرد، و بهترین احادیث خویش را که در کتاب های صحیح احادیث آمده اند به نوجوانان آموخته است؛ بهترین نمونه در این مورد عبدالله بن عباس [عموزاده نوجوان] رسول اکرم (ص) است، که در مجالس بزرگان باسن اندکی که داشت،می‌نشست تا حکمتها بیاموزد و شیوه مبارزه با سختی ها و مشکلات زندگی را در دیدار و نشست با بزرگان دینی را یاد بگیرد.

چون این دیدار ها و نشست ها برای کودکان و نوجوانان در رُشد تسریع می بخشد تا از افراد نیک و خوب الگو پذیری کنند و شجاعت، مردانگی و نیک نفسی بیاموزند.
– لازم و ضروری است که والدین در بازی‌ها و مشکلات و نگرانی‌های بچه ها شرکت کنند و راه درست فکر کردن و حلّ مشکلات و رفع نگرانی‌ها را چه در خانه و بیرون از خانه را به آنها یاد دهند؛ و با آنها به مهربانی رفتار کنند و در راه سخت زندگی همراه و همیار و پشتیبان شان باشند؛ همانگونه که پیامبر اسلام صلی الله تعالی علیه وسلم با بچه‌هایش همچون حسن و حسین رفتار نمود، و آنها را با بهترین شیوه پروراند و این دو رادمرد جزو برترین جوانان دنیا شدند.

– باید والدین از تنبیه بدنی بخصوص بر زدن سر و صورت دوری گزینند، این خواست و دستور رسول اکرم است.
– حتماً باید از خواسته های کودکان پرسیده شود؛ کاری کنیم و بستری فراهم نماییم که به راحتی مشکلات و دردها و خواسته هایشان را با ما در میان بگذارند.
– اصلاً نباید مادران و پدران بی‌توجه و بی‌اهمیت نسبت به گفته ها و خواسته های بچه هایشان باشند، چون عواقب بدی در آینده گریبانگیر بچه ها و والدین خواهد شد.

– والدین باید از اشتباهات و ندانم کاری‌های بچه ها در هنگام بازی گوشی هایشان چشم پوشی کنند، چون این شلوغ کاری‌ها چیزی فطری است که کودکان بر آن خلقت یافته اند.

به امید اینکه کودکان و نوجوانانی سالم و نافع تحویل جامعه دهیم.

بدرود و صد بدرود

والسلام علی من اتبع الهدی

https://mawdoo3.com :منبع

از طريق
ابراهیم مهرابیان
منبع
sozimihrab
برچسب ها

ابراهیم مهرابیان

مترجم. نویسنده. دعوتگر دینی آذربایجان غربی - پیرانشهر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن