عقایدوعباداتمناسبت ها

رمضان؛ خجسته ترین ماه سال

 

نویسنده: کلثوم حسن زاده:
«شَهرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیهِ القُرآنُ هُدًی لِّلنَّاسِ وَ بَیِّنَاتٍ مِّنَ الهُدَی وَ الفُرقَانِ» (بقره/۱۸۵)
«ماه رمضان که قرآن در آن فرو فرستاده شده است، تا مردم را راهنمایی کند و نشانه ها و آیات روشنی را از ارشاد (به حق و حقیقت) باشد و (میان حق و باطل در همه ادوار) جدائی افکند.»
ماه رمضان که خجسته ترین ماه سال می باشد، ماه قرآن و نیکی و احسان است، ماه دعا و نیایش، ذکر و عبادت و پرستش خدای یکتاست. ماه نزدیک شدن به پروردگار عالمیان، ماه اشک ریختن برای معبود و خوف خداست، ماه پشیمانی و بازنگری و محاسبه نفس، ماه آرامش، مهربانی و خوشبختی هر دو سراست.

اولش رحمت است و میانش بخشش و آخرش نیز رستگاریست. ماه کسب بهشت و دوری از دوزخ است، ماه تقویت ایمان و غذای روح، ماه آشتی و برادری، ماه دلسوزی و وفاداری است، ماه کسب رضایت الهی، ماه امر به معروف و نهی از منکر و ماه صلح و وحدت است.

ماه شب زنده داری و تراویح و تهجد، ماه جماعت و رفتن به مسجد، ماه اعتکاف و خلوت، ماه پیروزی و آزادی، ماه بخشش و کمک کردن است، ماه چشم پوشی و تواضع، ماه صبر و استقامت و ماه درس و نیکی گفتن است، ماه تلاوت و ختم قرآن است، ماه سکوت و کمتر گفتن، ماه توبه و پاک شدن و ماه خنده و دلخوشی است، ماه مهر و محبت و ماه عزت و جوانمردیست.
ماه رمضان ماه رویدادهای بزرگ و تأثیر گذار بر حیات بشری است. ماه رمضان ماهی است که در آن شیطان به بند کشیده می شود، زمینه انحراف و گناه محدود و تنگ شده و راه برای نیکی و نیکی کردن باز و هموار می گردد. ماه رمضان ماه تضعیف نفس امارّه و به قدرت رسیدن نفس لوامّه و مطمئنّه است.
رمضان ماه نزول قرآن، ماه نزول خیر و سعادت و نجات انسان از کفر و سیه روزی، به سوی ایمان و خوشبختی است. ماهی که شب زیبا و پر خیر قدر را در خود جای داده است. شب درود و سلام و تحیت فرشتگان بر اهالی شب زنده داران زمینی، همان کسانی که چشم به رحمت الهی دوخته و عاجزانه و خاشعانه درخواست عفو و بخشش را از خدای رحمان و رحیم دارند. کسانی که نجوای «اللَّهُمَّ إِنَّکَ عَفواٌ کَرِیم وَ تُحِبُّ العَفوَ فَعفُوا عَنَّا» را سر داده و دعا و نیایش خود را به سوی خداوند منان بلند می کنند. ماه رمضان ماه قبولی دعا و مناجات است. پس ای خواهران و برادران مؤمن؛ بشتابید به سوی عفو و بخشش، به سوی توبه و پشیمانی، به سوی عبادت و بندگی؛ بشتابید به سوی رستگاری به سوی خدای هر دو عالم.
رمضان ماهی است که درهای بهشت در آن باز شده و درهای جهنم بسته می شود. ماهی است که غزوه بزرگ بدر در آن رخ داد و پیروزی بزرگی را برای مسلمانان به ارمغان آورده و شکوه و عزت را به اسلام و مسلمانان بخشید. ماه رمضان ماهی که مکه در آن فتح شد و رؤیای پیامبر(صل الله و علیه و سلم) به حقیقت پیوست، آنجا که خدای بزرگ می فرماید:
«لَّقَد صَدَقَ اللهُ رَسُولَهُ الرُّءیَا بِالحَقِّ لَتَدخُلُنَّ المَسجِدَ الحَرَامَ إِن شَآءَ اللهُ ءَامِنینَ …» (الفتح/۲۷)
«خداوند خواب را راست و درست به پیغمبر (صل الله و علیه و سلم) نشان داده است. به خواست خدا همه ی شما حتماً در امن و امان و…. داخل مسجد الحرام خواهید شد.»
و ده ها رخداد با ارزش و مهم دیگر که در ماه رمضان به وقوع پیوستند.
رمضان ماهی ساده و معمولی نیست، به همین خاطر ماه جنگ و جدال و خونریزی نیست، ماه خسیسی و دست بستن نیست. ماه خشمگین شدن و مناقشه، ماه دل شکستن و دل بریدن نیست، ماه وقت هدر دادن و به تأخیر انداختن، ماه مسخره کردن و در شوخی و لعب و لهو به سر بردن نیست. ماه خود بزرگ بینی و غرور، ماه ناسزا گویی و داد و فریاد نیست، ماه زیاد خوردن و شکم سیر کردن نیست، ماه لاابالی و ریاکاری، ماه شهوت و هوسرانی نیست، ماه سستی و تنبلی و غفلت، ماه سرگرمی و فیس بوک و چت های بیهوده نیست، ماه بازی و عیش و نوش نیست، ماه ناشکیبایی و خودکشی و از دنیا بریدن نیست. ماه بیزاری و خسته شدن، ماه تنبلی و اهمال، ماه تنها خوابیدن و نشستن نیست، رمضان ماه افسرگی و ناامیدی، ماه پریشانی و اضطراب نیست.
رمضان است؛ عجله کنید و به سوی رحمت پروردگار بشتابید، وعده خودش می باشد که شما را خواهد بخشید تنها باید بخواهید التماس کنید و گوش به فرمان باشید و خداوند در وعده اش، خلاف نمی کند. رمضان فرصتی است غنی؛ سرشار از ویتامین های آرامش و آسودگی، دوستی و محبت، همدردی و همدلی، آشتی و آسایش، خوشبختی و سعادت. آن را از دست ندهید و با تمام نیرو و قدرت از آن استفاده نمایید، خود را خسته کنید و از نعمات نهفته در آن بهره مند شوید. تنها با پرهیز از خوردن و آشامیدن به قله سعادت نخواهید رسید. بگذارید تمام اندامهای بدنتان روزه باشند. چشم از ناروا دیدن، زبان از هجو و زشتی و بیهوده گفتن، گوش از شنیدن حرام و قلب از یاد غیر خدا و خانه ی غیر خدا شدن و… بگذارید تنها ساکن قلبتان خداوند بزرگ و مهربان باشد و با عشق خدا، تمام بنده های خدا را در آن جای دهید. قلبی که روزه دار است در آن نفرت، زشتی، کینه، حسادت و … جای ندارد.
کلام آخر اینکه از خدای ظفرمند قدرتمند خواهانم که در این ماه که ماه خیر و برکت است، مسلمانان را که در هر کجای این جهان پهناور ساکن هستند، پیروز و موفق و سرافراز گرداند. از خدای بزرگ می خواهم که مسلمانانی که بی گناه در زندان به سر می برند را آزاد نموده و به خانواده و بستگان و خویشان خود شاد گرداند. بیماران را شفای عاجل دهد، جوانانمان را به راه سعادت و خوشبختی رهنمون گرداند و پدران و مادرانمان را عفو نماید و رحمت بیکران خود را شامل حال آنها گرداند. خداوندا رحمت و برکت ماه پر فیض رمضان را شامل حال ما و همه مسلمانان جهان بگردان. «آمین»
منبع: ده نگی ئیسلام

برچسب ها

کلثوم حسن زاده

@@نویسنده و مترجم و شاعر ایران - آذربایجان غربی - سردشت

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن