خانواده

رمضان ماه پیکار و جهاد در راه خدا سست نه ….

جهاد درراه خدا از مکانت و منزلت والایی در اسلام برخورداراست طوریکه رسیدن به عزت دنیا و آخرت در گرو آن است .

مسلمانان زمانی که جهاد را ترک کردند وبه دنیاداری روی آوردند ، خوار وذلیل شدند و مورد آز وطمع دشمنان قرار گرفتند ومانند غذای درون کاسه ای شده اند که دیگر ملت ها برای خوردن از آن همدیگر را دعوت می کنند.

 جهاد در این ماه مبارک ، پیشینه ی زرینی دارد که ما بسیار نیازمندیم از آن پند بگیریم تا از بحران سختی که مدتهاست به آن گرفتار شده ایم ، نجات پیدا کنیم.

باید اعتراف کرد که ما اکنون از همه ی ملت ها عقب افتاده ایم و باوجود جمعیت زیادمان مانند کف روی آب شده ایم وخداوند بنای عظیم هیبت و شکوه ما را در دل های دشمنان فروریخته وبنای سست دوست داشتن دنیا و ترس از مرگ را در دل های ما ایجاد کرده است.

 بحث از گذشته شایسته است با پند و عبرت همراه باشد تا منجر به ایجاد شرایط بهتر و ترسیم راهی روشن برای آینده شود.

خداوند عزوجل به جهاد امر فرموده و اعطای جان در این راه را به منزله فروش جان به خودش به شمار آورده و آن را بهترین معامله دانسته است.

 {إن الله اشترى من المؤمنین أنفسهم وأموالهم بأن لهم الجنه یقاتلون فی سبیل الله فیَقْتُلون ویُقْتلون وعدا علیه حقا فی التوراه والإنجیل والقرآن ومن أوفى بعهده من الله فاستبشروا ببیعکم الذی بایعتم به وذلک هو الفوز العظیم} (التوبه:۱۱۱) در حقیقت‏خدا از مؤمنان جان و مالشان را به [بهاى] اینکه بهشت براى آنان باشد خریده است همان کسانى که در راه خدا مى‏جنگند و مى‏کشند و کشته مى‏شوند [این] به عنوان وعده حقى در تورات و انجیل و قرآن بر عهده اوست و چه کسى از خدا به عهد خویش وفادارتر است پس به این معامله‏اى که با او کرده‏اید شادمان باشید و این همان کامیابى بزرگ است (۱۱۱توبه

 خداوند سبحان از جهاد ، با عنوان تجارت نیز یاد کرده است تجارتی که یک طرفش خداوند است و سود آن پول نیست بلکه نصرت و یاری خداوند در دنیا و نیل به بهشت در آخرت است : { یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلَى تِجَارَهٍ تُنجِیکُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ ﴿۱۰﴾ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِکُمْ وَأَنفُسِکُمْ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۱۱﴾  الصف

اى کسانى که ایمان آورده‏اید آیا شما را بر تجارتى راه نمایم که شما را از عذابى دردناک مى‏رهاند (۱۰)

به خدا و فرستاده او بگروید و در راه خدا با مال و جانتان جهاد کنید این [گذشت و فداکارى] اگر بدانید براى شما بهتر است (۱۱)

درفضیلت جهاد احادیث بسیاری آمده است .

روایت شده که از پیامبر ( ص) سوال شد: بهترین عمل کدام است ؟ فرمود : « ایمان به خداوند و جهاد در راه او » ( متفق علیه )

در بهشت صد درجه و امتیاز برای مجاهدان آماده شده است که مابین هردرجه به اندازه بین آسمان وزمین است ». (بخاری )

هدف از جهاد در اسلام ، کشتن انسان ها و ازبین بردن دارایی ها و بیوه کردن زنان نیست بلکه هدف انتشار دین اسلام اسلام است با کنار زدن و از بین بردن موانعی که سد راه رسیدن دعوت خداوند به مردم شده است تا اینکه مردم به آغوش اسلام و سلامتی درآیند و سایه ظلم ظالمان و جنایتکاران از سرشان برود.

ماه مبارک رمضان ماه جهاد است ماهی است که دو غزوه بزرگ پیامبر اکرم(ص) در آن واقع شد :

یکی غزوه بدر که بین حق و باطل جدایی انداخت ومسلمانان بعد از آن صاحب عزت و بزرگی شدند.

دیگری فتح مکه است که با این پیروزی غربت مسلمانان از بین رفت و پرچم بت پرستی از سرزمین حرم سقوط کرد و اسلام در اقصی نقاط شبه جزیره حاکم وعزیز شد.

جایگاه این ماه نزد پیشینیان این امت طوری بوده که بسیاری از فتوحات و وقایع تاثیر گذار که نقش کلیدی در تاریخ مسلمانان داشته در این ماه مبارک به وقوع پیوسته است.

اما امروزه متاسفانه این مفهوم نزد بسیاری از مسلمانان ، دگرگون شده است و بجای اینکه رمضان ماه جهاد ، عمل و فداکاری باشد ، تبدیل شده به ماه کسالت ، تنبلی و افزایش خواب و خوراک.

 واین تغییر و واژگونی مفهوم بسیار خطرناک است که باید تصحیح شود و امت ما رمضان را همانند عصر پیامبر(ص) واصحاب وسلف صالح ، پاس دارد ودر آن به عبادت ، فداکاری ، عمل و جهاد بپردازد.

راست گفت پیامبر رحمت : (إذا تبایعتم بالعینه، وأخذتم أذناب البقر، ورضیتم بالزرع، وترکتم الجهاد، سلط الله علیکم ذلاًّ لا ینـزعه حتى ترجعوا إلى دینکم) زمانی که معامله عنیه (کالا را فردی به دیگری با قیمت معلوم تا وقت مشخص بفروشد سپس آن را از وی با قیمتی کمتر از قیمت فروخته شده بخرد) نمودید و دُم های گاو ها را گرفتید (به دنیاداری روی آوردید ) و راضی به زراعت شدید و جهاد را ترک کردید خداوند بر شما ذلت و خواری را مسلط خواهد ساخت که آن را مادامی که به دینتان بر نگشته اید از شما دور نخواهد ساخت. ( ابو داود)

منبع : اسلام ویب

مترجم : جمال قریشی

نمایش بیشتر

جمال قریشی

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیرآوزش وپورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن