اندیشهدعوت اسلامی

رهنمودهایی برای دعوتگران جوان

نکاتی برای دعوتگران در مورد ‌‌‌آداب معاشرت با مردم

معاشرت با مردم به توانایی‌ها و مهارت‌هایی احتیاج دارد که باید هر کس آن توانایی‌ها و مهارت‌ها را داشته باشد، بخصوص برای دعوتگران و مبلغان دینی لازم است که در زمان آموزش و معاشرت و رفت و آمد با دیگران، نکات زیر را در نظر بگیرند:

۱- نباید تمام مطالب و چیزهایی که دعوتگر می‌داند، در اولین دیدار به طرف مقابل گفته شود، بلکه باید به اندازه لازم و طبق زمان از قبل تعیین شده  این امر صورت گیرد.

۲- به هیچ وجه نباید عیب و ایرادهای طرف مقابل را به رُخش کشید، بلکه باید واقعیت امر را به او بفهماند تا خودش به کم و کاستی‌هایش پی ببرد.

۳- مواظب باشد که خودش را از او داناتر و بهتر و بالاتر نشان ندهد، چون اگر این گونه باشد، مغز و قلبش را تعطیل می‌کند و به گفته‌هایش توجهی نمی‌کند و چیزی را از او قبول نمی‌کند.

۴- اگر خواست او را نصیحت کند، ابتدا از خوبی هایش تعریف کند و از ایرادهایش چشم پوشی کند.

۵- اگر حرف های بی هوده و بی معنی زد، نباید به عنوان انسان گیج و منگی به او نگاه شود، بلکه باید به حرف هایش گوش داده و به او بگوید که این نظر توست و من هم نظر خودم را می‌گویم، ببین چگونه است؟

۶- با خنده و روی خوش مقابلش بایستد، نباید دعوتگر خودش را طوری خشمگین نشان دهد که در برابر حرف هایش موضع بگیرد و از خود واکنش نشان دهد.

۷- مقابل دیگران او را نصیحت نکند، بلکه باید به تنهایی این کار را انجام دهد، با زبان نرم و خوش خُلقی و برای قبولاندن گفته‌هایش به او فشار نیاورد.

۸- اگر عیب و ایرادی هم در طرف  وجود داشت، نباید آن را به کسی بگوید و کافی است به او بگوید که بیشتر ما از این عیب ها  داریم و خداوند از ما درگذرد.

۹- اگر به بدی با ایشان رفتار کرد، به همان شیوه با او رفتار نشود ؛ بلکه بگوید خداوند ما را ببخشاید.

۱۰- با صدای آرام با او گفتگو کند، صدایش را به هیچ عنوان بر او بالا نبرد و اگر او این کار را کرد، باز هم دعوتگر باید خونسردیش را حفظ کند و صدایش را بالا نبرد.

۱۱- اگر کسی به تنهای مرتکب گناهی شد و بار دیگر این اشتباه را تکرار کرد، بطور غیر مستقیم و در زمان دیگری طوری که او نفهمد، سر از کارش در آورد، سپس او را متوجه اشتباهش کند و گناهش را به او یادآوری کند.

۱۲- از فحش و ناسزا نسبت به کسی که اشتباهی کرده است پرهیز کند. به آرامی و با زبان خوش اشتباهش را برایش توضیح دهد.

۱۳- خود را اینگونه معرفی نکند که او فرشته است و طرف مقابل یک شیطان است، بلکه خودش را بنده گناهکار و معمولی نشان بدهد.

۱۴- اگر در هنگام گفتگو مرتکب اشتباهی شد، خیلی زود و آشکارا معذرتخواهی نموده و پشیمان شود، تا مبادا خودش را بزرگ و متکبر بپندارد، با این کار در نظر طرف مقابل انسان بزرگی بشمار می‌آید و با این کار طوری ه فکر نکند که باخته است.

۱۵- همیشه بدون اطلاع او برایش دعای هدایت کرده و از خداوند بزرگ برایش مغفرت طلب نماید، نه اینکه وقتی به او پشت کرد، به بدی از او یاد کند.

تهیه و تنظیم: طاهر عثمان وه رتی
ترجمه: ناهید ایران
ویراستار: سوزی میحراب

از طريق
ناهید ایران
منبع
sozimihrab
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن