عبادات

روزه ؛ شکنجه است یا آموزش؟


گفت: روزه ، یک شکنجه است ! گفتم : بلکه آموزش است.

نویسنده : دکتر جاسم المطوع 

با ریشخندی توام با مسخره گفت : روزه نوعی شکنجه است برای جسم ؛ زیرا شخص روزه دار خود را از لذت های زندگی محروم می کند !

از او پرسیدم : آیا تابحال روزه رمضان را تجربه کرده ای ؟

پاسخ داد : خیر ؛ من نماز می خوانم ؛ ولی روزه نمی گیرم !

پرسیدم : آیا بر این باوری که تنها انسان های مسلمان در جهان روزه می گیرند ؟

 گفت : آری

گفتم : نه عزیزم ؛ این گونه نیست ؛ به جز مسلمانمان پیرو دیگر ادیان نیز روزه می گیرند ؛ مسحیان و یهودیان روزه می گیرند ؛ البته طبق آیین و دین شان . کما اینکه سه نوع روزه داریم که بیشتر مردم با آن سر و کار دارند ؛ روزه بهداشتی ، روزه سیاسی و روزه زیبایی !

گفت: منظورت از این سه روزه چیست؟

گفتم: روزه سیاسی عبارت است از اعتصاب غذایی که زندانیان سیاسی به منظور اینکه  صدای مظلومیتشان به جهانیان رسیده و با او همدردی کنند ، انجام می دهند .

روزه بهداشتی آن روزه ای است که پزشک به بیمار دستور می دهد به منظور بدست آوردن سلامتی اش تا مدت مشخصی (گاهی یک سال و حتی بیشتر ) از انواع غذاهای لذیذ دوری کند .

روزه زیبایی نیز عبارت است از آن رژیم غذایی که بسیاری از مردم به منظور محافظت از چابکی و زیبایی قیافه و کاهش وزن عملی می کنند.

گفت : ولی این روزه ها منطقی و مفید هستند ؛ روزه سیاسی و بهداشتی و زیبایی برای دست یابی به هدف مشخصی انجام می شود !

گفتم : و همینطور روزه ما در ماه مبارک رمضان منطقی و هدفمند است.

گفت : ولی د ر روزه ، نفس انسان از بامداد تا شامگاه شکنجه می شود !

گفتم : شما آن را شکنجه می نامید ؛ ولی ما آن را آموزش و تزکیه می دانیم و بین آموزش و شکنجه خیلی تفاوت وجود دارد ..

گفت :  منظورت از آموزش و تمرینی که در اثر روزه داری بدست می آید چیست ؟

گفتم: انسان در برابر نیروی سرسخت شهوتش ناتوان است و برای مقابله با آن نیازمند دو عامل است : نخست توانایی ایمان و دوم شکیبایی و قدرت اراده و روزه دار با امتناع از خوردن و آشامیدن و شهوت رانی از بامداد تا مغرب ایمانش را تقویت و اراده اش را در برابر شهوت های دنیایی شکست ناپذیر می کند و در نتیجه از کارهای حرام دوری می کند و اگر چنانچه مرتکب کاری ناروا شد ، ایمان و اراده اش او را به راه راست برگشت خواهد داد ..

رسیدن به این درجه از ایمان و اراده همان آموزشی است که از آن سخن گفتیم ؛ زیرا هدف از روزه نیل به درجه تقوی است «کتب علیکم الصیام کما کتب على الذین من قبلکم لعلکم تتقون» روزه بر شما – ای مومنان – واجب شده است همانگونه که امت های قبل از شما نیز روزه بوده اند ؛ تا به تقوی دست یابید.

ولی شکنجه این است که خودت را برای همیشه از غذا محروم کنی و در واقع این کار ، نوعی خودکشی است نه روزه داری.

گفت: در روزه بهداشتی و زیبایی ، شخص می تواند برخی غذاها را بخورد ؛ ولی در روزه اسلامی ، روزه دار حق ندارد در طول روز به هیچ غذا و نوشیدنی دم بزند !

گفتم:  بلی ؛ راست می فرمایید ؛ ولی در این خودداری و پرهیز روزانه ، حکمت و فایده های زیادی وجود دارد ؛ اگر از آنچه پزشکان در باره فواید بهداشتی روزه گفته اند اطلاع پیدا کنی تعجب خواهی کرد ؛ برای مثال دانشمند آمریکایی «أندریا وایلر» متخصص تغذیه که از قضا سبب مشرف شدنش به اسلام هم تحقیق در باره روزه بوده است می گوید: روزه ماه رمضان آنگونه که در اسلام بدان سفارش شده اسراری را برای من کشف نمود که در غیر آن ندیده ام ؛ از جمله اینکه در ده روز نخست رمضان ده درصد سلول های بدن انسان ترمیم می شود و در ده روز دوم ماه شصت و شش درصد سلول ها تازه می شود و بالاخره در ده روز پایانی رمضان کلیه سلول های بدن تازه می شوند .

این دانشمند آمریکایی در باره آثار روزه همچنین می نویسد : تمرکز در روزهای ماه مبارک رمضان به مراتب بیشتر است از روزهای دیگر و قناعت نزد انسان مسلمان روزه دار در این ماه مبارک ده برابر افزایش پیدا می کند.

گفت: آیا این پژوهش صحت دارد؟

گفتم: اگر از طریق جستجوگر گوگل در باره فواید روزه اسلامی سِرچ کنی به نتایج عجیبی دست خواهی یافت ..

آری ؛  خداوند هیچ تکلیفی را بر بندگانش نمی گذارد مگر اینکه حکمتی دینی و دنیوی در آن نهفته است ؛ من انسان های خلافکار  زیادی را می شناسم که با فرا رسیدن رمضان تغییر رفتار داده اند و پس از روزه گرفتن اراده و شکیبایی اشان تقویت شده و از آن به بعد بر شهواتشان چیره شده و خودشان را مدیریت می کنند ؛ زیرا روزه باعث می شود شخص روزه دار نفس و شهوتش را به کنترل خود درآورد و در واقع روزه تنها عبارت نیست از خوردن و آشامیدن ؛ بلکه پرهیز از شهوت رانی و بکاربردن الفاظ زشت از دستاوردهای مهم روزه است  .

روزه به ما آموزد که خودمدیرتی نماییم.

پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و سلم می فرماید : «الصیام جنه -أی وقایه-، فإذا کان أحدکم صائما فلا یرفث -أی یجامع زوجته أو یتکلم بسوء- ولا یجهل فإن امرؤ قاتله أو شاتمه فلیقل: إنی صائم إنی صائم» روزه بسان یک سپر است ؛ پس اگر یکی از شما روزه بود نباید با همسرش نزدیکی کند ، نباید سخن زشت بر زبان براند و نباید جهالت به خرج دهد ؛ اگر چنانچه شخصی با او درگیر شد و یا به او ناسزا گفت ؛ نباید مقابله به مثل کند بلکه خطاب به او بگوید : من روزه ام ، من روزه ام.  

آری ؛ شخص روزه دار در این گونه مواقع به خودش یادآوری می کند که در حال کنترل خود و اراده اش است و در واقع در مرحله خودمدیرتی و مهار شهوت هایش می باشد .

 به همین خاطر است که فیلسوف آلمانی «گیهاردت» وقتی کتابی را در باره تقویت اراده برشته تحریر در می آورد ، اساس این امر را روزه معرفی می کند .

گفت : سخن شما در باره روزه بسیار منطقی و جالب است و من در باره اینکه روزه آموزش و تمرین است نه شکنجه و آزار به تحقیق و بررسی خواهم پرداخت .

و این گونه دیدار ما به پایان رسید

ترجمه : رسول رسولی کیا

از طريق
رسول رسولی کیا
منبع
sozimihrab
برچسب ها

رسول رسولی کیا

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - مهاباد @ شغل : دبیر آموزش و پرورش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن