فتاویفقه

روزه در ماه رجب و شعبان

یکی از کاربران مکرم سایت سوزی میحراب پرسیده است : از قدیم شنیده ایم که سنت است در ماه های رجب و شعبان روزه بگیریم ؛ آیا فضیلت روزه در هر دو ماه برابر است یا خیر ؟ لطفا بفرمایید روزه در چه روزهای مشخصی از این دو ماه ثواب بیشتری دارد؟

پاسخ :


شکی نیست که روزه گرفتن بصورت مطلق از بهترین عبادات است، فلذا بصورت کلی در تمامی ماه های سال روزهای دوشنبه و پنجشنبه ی هر هفته و همچنین روزهای ۱۳، ۱۴ و ۱۵ همه ی ماەهای قمری برای علاقە مندان بە روزە توصیه گردیده است..

اما بطور خاص نه فقط برای ماه رجب و شعبان بلکه درمورد دیگر ماه های سال روایت معتبری که بتوان بدان احتجاج کرد یافت نمی شود و طبق گفته ی محققین علم حدیث تمامی روایاتی که درمورد فضیلت روزه گرفتن در روزهای خاصی از ماه رجب و شعبان وارد گردیده موضوع و یا حداقل ضعیف هستند..

دراینجا با نقل قولی از بزرگ ترین و معتبرترین شارحان حدیث یعنی شارح صحیح بخاری شیخ ابن حجر عسقلانی رحمه الله پاسخ سوال را بصورت خلاصه خدمت سوال کننده عزیز عرض می نمایم:

قال ابن حجر رحمه الله: «لم یرد فی فضل شهر رجب و لا فی صیامه و لا فی صیام شیء منه معین و لا فی قیام لیله مخصوصه فیه حدیث صحیح یصلح للحجه» .

ترجمه و توضیح:

امام ابن حجر رحمه الله در صفحه ی ۹ کتاب ” تبیین العجب فی فضل رجب ” می فرماید: دربارەی فضیلت ماە رجب ، روزەی ماەرجب ، روزەی روز مشخصی از این ماه و همچنین شب زنده داری(قیام اللیل) یکی از شب هایش بطور خاص هیچ حدیث صحیح و صریحی که بتوان بدان استناد نمود ، وجود ندارد..

واین بدان معناست که تمامی روایات وارد شده دراین رابطه موضوع و یا ضعیف هستند و استناد بدانها جایز نیست..

نتیجه می گیریم که هیچ حدیث صحیح و یا صریحی در مورد روزه داری روزهای خاصی از ماه های رجب و شعبان که بتوان آن را حجت قرارداد وجود ندارد و استناد به برخی روایات از جانب برخی افراد در این مورد ناشی از عدم آگاهی از ضوابط علوم الحدیث ، بی اطلاعی از اقوال دانشمندان در این رابطه و یا تساهل بیش از حد می باشد..

تحقیقی مختصر از : عبدالواحد رحمت الله

از طريق
عبدالواحد رحمت الله
منبع
sozimihrab
برچسب ها

عبدالواحد رحمت الله

نویسنده و شاعر و مترجم آذربایجان غربی - مهاباد خطیب و دعوتگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن