خانوادهزن

زنا یا ازدواج ؛ کدام را انتخاب می کنی؟!

نویسنده : دکتر جاسم المطوع

جوانی از من پرسید : زنا و ازدواج چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در یک گردهمایی جوانان با تعدادی از آنان هم سخن شدم ..  در باره روابط عاطفی سخن می گفتیم که ناگهان جوانی لب به سخن گشود و گفت : مایلم از شما ، استاد جاسم ، سوالی بپرسم ؛ ولی امیدوارم آن سوال برایتان سوء تفاهم پیش نیاورد !

گفتم : بفرما ؛ گفت : آشکارا می گویم که اینجانب تفاوتی بین ازدواج و رابطه زن و مرد خارج از چارچوب شریعت اسلامی نمی بینم ! و از آنجا که من در خارج درس می خوانم و به من آموزش داده اند که یک پسر جوان باید با دختری رابطه – جنسی – داشته باشد و این یک امر کاملا طبیعی است !  مایلم نظر شما را در این باره بشنوم !

در پاسخ او گفتم : سوال تو خیلی مهم است و من هم به شما پاسخ می دهم .. تو باید به خوبی به اصل موضوع دقت کنی تا تفاوت را دریابی …

 پروردگار ما زمانی که حضرت آدم را آفرید ، او را برای استخلاف خلق کرد ! آیا می دانی استخلاف به چه معنی است ؟ یعنی آبادکردن زمین و برای اینکه آبادانی در جهان تداوم داشته باشد باید تکثیر نسل صورت بپذیرد …

 نیازی به استدلال نیست که زنا با این هدف منافات دارد ؛ چرا که در آن خبری از اسقرار و فرزندآوری و آموزش و مسئولیت پذیری نیست !

دیگر فرق آن دو در این است که ازدواج ارتباطی است دائمی ولی زنا موقت ..

ازدواج ضامن تولید مثل جهت آبادانی زمین است ؛ ولی در زنا چنین گارانتی وجود ندارد ! این از جهت هدف خدا از آفرینش انسان می باشد .

اما اگر از زاویه بهداشتی به این قضیه بنگری درخواهی یافت که میان زنا و ازدواج تفاوت های زیادی وجود دارد ؛ تو نیک می دانی که در اثر ارتباط های نامشروع چه بیماری های مُهلِکی گریبانگیر شخص زناکار می شود ؛ ولی احتمال مبتلا شدن دو زوج به این بیماری ها وجود ندارد !

و از لحاظ روانی  اجازه بدهید گواهی مردی را برایت نقل کنم که روابط غیر مشروع فراوانی داشته است ؛ او  روزی خطاب به من گفت: با صراحت اعلام می دارم که بدلیل عدم ازدواج  و روابط نامشروعی که با زنان داشته ام احساس آرامش و اسقرار نمی کنم!

به جز این مورد زنی نیز که روابط نامشروع فراوانی داشت روزی در باره عوارض این ارتباطات نامشروع  به من گفت که : از افسردگی و انزوای شدید رنج می برد!

آری تفاوت زیادی از لحاظ روانی و بهداشتی و دینی میان ازدواج و زنا وجود دارد…

آن جوان گفت : ولی باید قبول کرد زنا از ازدواج لذت بخش تر است !!!

 در پاسخ او گفتم : هر هوسی که انسان به دنبال آن باشد لذت بخش است ؛ خواه هوس ثروت اندوزی باشد یا هوس ارتباط با زنان و یا هوس غذا و حتی هوس خواب ..

ولی زمانی از یک شخصیت بالا و قوی برخوردار خواهی بود که هوست را کنترل نموده و پروردگارت را از خود خشنود بنمایی..

یکی از زیبایی های دین اسلام و احکام آن این است که هرگز نمی آید به شخصی امتیازی بدهد و در مقابل او را از امتیاز دیگری محروم کند ؛ که این کار ستم به حساب می آید ؛ برای مثال زن دارای دو نوع هوس می باشد : هوس لذت وهوس  مادری … زمانی که مردی با زنی مرتکب زنا می شود ؛ اگر چه هوس لذت را برایش محقق ساخته ؛ ولی او را از هوس مادری محروم نموده است .. و این ستم به زن محسوب می شود …

 این در حالی است که زن در ازدواج به صورت توامان به هر دو لذت و هوس دست می یابد ..

 این یکی از تفاوت های اصلی ازدواج با زناست…

در حالی که مشغول گفتگو بودیم جوانی نظر من را به خود جلب کرد که در گوشه ای ساکت نشسته بود و بدون اینکه در گفتگوها مشارکت داشته باشد با دقت گوش می داد ؛ از او پرسیدم : نظر تو در این باره چیست ؟ چرا در طول این گفتگو  چیزی از تو نشنیدیم !!

پاسخ داد : در حقیقت آنچه من را از ارتکاب زنا باز می دارد علاوه بر ترس از مجازات خدا ، چیزی نیست جز  ترس از مبتلا شدن به بیماری های کشنده !

سپس خطاب به جوانان گفتم : داستان حضرت یوسف علیه السلام و  پاکدامنی وی را همواره سرمشق زندگیتان قرار دهید ..

 البته داستان حضرت مریم علیها السلام و پاکی وی نیز برای دختران جوان می تواند الگوی خوبی باشد..

همچنین به آنان گفتم : سخن پیامبر بزرگوار صلی الله علیه و سلم را رهنمود زندگی خود قرار دهید ؛ آنجا که می فرماید: « من یضمن لی مابین لحییه و فخذیه اضمن له الجنه » هرکس مابین دو ران و دو لبش را از محارم نگهدارد من در روز قیامت ضمانت بهشتی بودن وی را می کنم …   

شک نکنید هرکس مرتکب زنا شود مجازات دنیوی قبل از مجازات اخروی سراغش را خواهد گرفت  ..

من شخصی را می شناسم که همواره مرتکب زنا و فحشا می شد ، به گفته اطرافیانش او وقتی ازدواج نمود به دلیل ابتلا به بیماری نتوانسته بود با همسرش معاشرت کند ؛ این شخص به دفتر این جانب – جاسم المطوع – مراجعه نمود ، او در حالی که گریه می کرد گفت : من از تمام روابط نامشروعی که در طول بیست سال گذشته داشته ام پشیمانم و در اثر همین خلاف کاری هایم است که اکنون روزگارم سیاه شده و از معاشرت با همسرم و همچنین فرزند دارشدن محروم گشته ام!

ترجمه : یوسف ساجدی  

از طريق
یوسف ساجدی
منبع
http://sozimihrab.org/
برچسب ها
نمایش بیشتر

یوسف ساجدی

💠💠💠💠نویسنده و مترجم و مدرس💠💠💠💠 💠فعال مدنی و کارشناس ارشد سیره نبوی 💠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن