رمضانعبادات

سه فرصت طلایی در رمضان

الحمد لله والصلاه والسلام علی رسول الله(ص) وبعد:

درماهی مبارک وبزرگ قرار داریم که سه جمله از پیامبر (ص) مرا هوشیار وبیدار کرد ؛

۱- عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِیمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ (بخاری)

۲- عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ : عَنْ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ قَامَ لَیْلَهَ الْقَدْرِ إِیمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ (بخاری)

۳- عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ : أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إِیمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِه  (بخاری)

این سه فرصت بزرگی هستند که هر کدام از آن ها سبب بخشش گناهان می شود وباید بر هر کدام از آنها تدبر و تامل کنیم.

عده کثیری از مردم هستند که رمضان بر آنها می گذرد ولی از هیچ یک از فرصت های آن استفاده نمی کنند (پناه برخدا )

وخطرناک تر از آن اینکه بعضی از مردم روزه می گیرند وحتی نماز شب هم می خوانند وشاید شب قدر هم بیدار باشند ؛ اما با وجود آن بخشیده نمی شوند (پناه برخدا) ؛ چون روزه می گیرند ، اما روزه را طبق حدیث ایمانا واحتسابا (مؤمنانه وحساب شده) (دقیق) نگرفته اند ؛ بلکه به صورت عادت وهمگام با دیگران روزه گرفته اند، یا اینکه به خاطرکوچک ترین علتی خود را ناراحت وعصبانی وپریشان می کنند.

بر احوال بعضی از انسان ها در پایان روز فکر کن که چقدر درد آور است ؛ احتمالا شب قدر را بیدار مانده اما نه طبق حدیث و (ایمانا واحتسابا) بلکه صیام و قیامشان به خاطر همراهی با مردم بوده و اگر هم (ایمانا) باشد ؛ ولی احتمالاً مخلصانه و(احتسابا) نبوده و بدین وسیله ارزش کارشان از بین می رود…

گاهی خود را سرزنش می کند که چرا امام جماعت سجده را این همه طول می دهد؟! یا اینکه از وضعیت دمای مسجد (سیستم سرمایشی) راضی نیست یا در همراهی کردن با اهل منزل در برپایی نماز به صورت جماعت تنبلی به خرج داده  و بدین وسیله جماعت را ترک می کند و گاهی نیز شب قدر را همراه با مردم احیا می کند اما نه به صورت “ایمانا واحتسابا” …

اما در مقابل کسانی هستند که شب قدر را با پاکی ظاهر و باطن و در حالی که گناهانشان بخشوده شده است پشت سر می گذارند ؛ چرا که روزه و قیامشان  ” ایمانا و احتسابا” بوده است .. خداوند اجر این عده از انسان ها  را در شب قدر نه تنها کم نمی کند ؛ بلکه در بین او و عذاب  دوزخ فاصله می اندازد ومقامش را بالا می برد وتکریمش می کند و این فضل الله متعال است که بر هر کس بخواهد می دهد .

پیامبر (ص) می فرماید :  عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ : أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : ……. فَمَنْ کَانَ مِنْ أَهْلِ الصَّلَاهِ دُعِیَ مِنْ بَابِ الصَّلَاهِ وَمَنْ کَانَ مِنْ أَهْلِ الْجِهَادِ دُعِیَ مِنْ بَابِ الْجِهَادِ وَمَنْ کَانَ مِنْ أَهْلِ الصِّیَامِ دُعِیَ مِنْ بَابِ الرَّیَّانِ وَمَنْ کَانَ مِنْ أَهْلِ الصَّدَقَهِ دُعِیَ مِنْ بَابِ الصَّدَقَهِ فَقَالَ أَبُو بَکْرٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ بِأَبِی أَنْتَ وَأُمِّی یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا عَلَى مَنْ دُعِیَ مِنْ تِلْکَ الْأَبْوَابِ مِنْ ضَرُورَهٍ فَهَلْ یُدْعَى أَحَدٌ مِنْ تِلْکَ الْأَبْوَابِ کُلِّهَا قَالَ نَعَمْ وَأَرْجُو أَنْ تَکُونَ مِنْهُمْ (بخاری)

(در بهشت هشت در وجود دارد که از هردر گروه خاصی فراخوانده می شوند تا وارد آن شوند) …. هرکس اهل نماز باشد از در صلاه فراخوانده می شود ، هر کس اهل جهاد باشد از در جهاد فراخوانده می شود ، هر کس اهل صدقه باشد از در صدقه فراخوانده می شود  و هر کس اهل روزه باشد از در الریان فراخوانده می شود ، حضرت ابوبکر (رض)فرمود : ای رسول خدا پدر و مادرم فدایتان اگر کسی بخواهد از همه درها فراخوانده شود چه کار باید بکند و آیا امکان دارد شخصی از همه درها به داخل بهشت فراخوانده شود؟! پیامبر (ص) فرمود : بله و امیدوارم تو ای ابوبکر همان کس باشی.

به همین مناسبت امیدوارم که برادران ما در سراسر جهان که با مال و جان جهاد می کنند ودر همین حال روزه هستند و نماز می خوانند و زکات می دهند ؛ از تمامی درها فراخوانده شوند تا وارد بهشت شوند.

هدف همراهی با فرصت های رمضان است؛ کسانی هستند که گناهانشان بخشیوه می شود چون روزه را طبق حدیث و ” ایمانا واحتسابا” گرفته اند و یا اینکه گناهانشان بخشوده می شود چون قیامشان (تراویح) مومنانه وحساب شده بوده است و چون لیله القدر را “ایمانا واحتسابا” احیا کرده اند از آتش جهنم مبرا شده و در درجات بهشت قرار می گیرند .. از خداوند خواستارم که ما و شما را از نجات یافتگان قرار دهد .

نکته مهم این است اگر ما فرصتی چون زندگی در دوستان را از دست دادیم و خواستیم با چیز دیگری آن را جبران کنیم ؛ قسم به خدا این ممکم نیست و باید اعتراف کنیم که همه ی فرصتها را از دست داده ایم واین معنی واقعی محروم شدن است ..

در حدیث آمده که «رغم انف من ادرکه رمضان ولم یغفر له» (امام احمد) وای بر حال کسی که رمضان را درک کند اما گناهانش بخشوده نشود.

اگر به ما گفته شود شخصی سه بار درخواست شغل آسانی کرده ولی به علت تنبلی و یا جدی نبودن ویا فعالیت نداشتن آن را از دست داده است آیا چنین شخصی شایستگی رفاقت را دارد ؟

من کسانی را می شناسم که در دهه ی آخر رمضان هستند ولی  فاصله بین آن ها و حرام چند متر بیشتر نیست ؛ قرائت امام را گوش داده و  با مسلمانان نماز می خواند ولی چندین گناه را همزمان مرتکب می شوند و در نزدیکی حرم نشسته اند ؛ ورق بازی می کنند، سیگار می کشند، مواد مخدر (شیشه) مصرف می کنند، حرف های لهو و لعب می زنند و…  چه حرام وگناهی بزرگ تر از این؟

متاسفانه گروهی هستند که نه تنها در ماه رمضان به خدا نزیک نشده بلکه از الله دور می شوند ؛ من ازآمار یکی از مراکزسازمانی اطلاع دارم و از آنچه که مربوط به مشکلات زنان جوان وافزایش مشکلات در ماه رمضان بوده تعجب کردم. (پناه بر الله)

پس از خدا بترس ای بنده خدا وماه رحمت را دلیلی علیه خود قرار مده و فرصت های موجود در این ماه را که خیلی بیشتر از سه فرصتند غنیمت بشمار وآن ها را از دست نده و اگر بعضی از آنها از دست رفته اند هنوز بعضی دیگر باقی مانده اند، از آنها استفاده کن  چون کار نیک به فرجام آن وابسته است .

دکترناصر العمر

ترجمه: حمزه بیغال(پاوه-دوریسان)

رمضان ۱۴۴۱

از طريق
حمزه بیغال
منبع
http://sozimihrab.org/
نمایش بیشتر

حمزه بیغال

استان کرمانشاه - پاوه - دوریسان نویسنده و مترجم فعال و دعوتگر دینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن