تاریخ

شبکه های اجتماعی و ضررهای آن!

جامعه‌شناسان بر این باورند که آگاهی در مورد استفاده صحیح از شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین مساله‌ای است که باید در این زمینه به آن توجه شود.

محمد کریم خانی_بنیاد Kaiser Family در تازه‌ترین مطالعه خود به این نتیجه رسیده که نوجوانان ۸ تا ۱۸ سال در هر روز به‌طور میانگین هفت ساعت از رسانه‌های اجتماعی و ابزارهای سرگرمی استفاده می‌کنند که این رقم برای یک هفته ۵۰ ساعت محاسبه می‌شود.

زمانی که این افراد مقابل نمایشگر دیجیتالی قرار می‌گیرند، میزان فعالیت بدنی آنها تقریبا به صفر می‌رسد، از ملاقات حضوری با همسن و سالان خود غافل می‌شوند، گفت‌وگو با اعضای خانواده را کنار می‌گذارند و بحث و تبادل نظر با افراد خانواده در آنها مشاهده نمی‌شود.

 بسیاری از کودکانی که عضو شبکه‌های اجتماعی هستند اضافه وزن دارند و مرکز Kaiser در بررسی خود متوجه شده است که مهارت‌های یادگیری این افراد نسبت به همسالان‌شان با سرعت کمتری رشد می‌کند.

 این مرکز می‌گوید: کودکانی که به‌طور مداوم در شبکه‌های اجتماعی حضور می‌یابند، زمانی که در مقابل گروه‌های دوستانه یا اعضای خانواده قرار می‌گیرند از نظر روانی غایب هستند و به‌خوبی نمی‌توانند ارتباطات حضوری خود را مدیریت کنند.
البته باید توجه داشت که این مساله فقط مربوط به کودکان نمی‌شود ؛ بسیاری از مواقع پیش آمده که والدین هنگام صرف شام در کنار اعضای خانواده متوجه صدای تلفن همراه خود شده‌اند و به‌سرعت رمز نمایشگر را باز کرده‌اند تا متوجه شوند چه کسی برای آنها پیام فرستاده است.

والدینی که نگران حضور فرزندان خود در شبکه‌های اجتماعی هستند، در بسیاری از موارد زمانی که با دوستان خود دور هم جمع می‌شوند، دایم در حال بررسی گوشی هوشمند هستند و هر چند دقیقه یک‌بار سراغ آن می‌روند.

 این اتفاقات و مثال‌های مشابه آن نشان می‌دهد که شبکه اجتماعی روی تک‌تک اعضای خانواده تاثیر گذاشته و آنها را به خود وابسته کرده است.

@تاثیرات خانوادگی
دنیای امروز با تغییرات مستمر پیش می‌رود و اگر یک لحظه بایستید و نگاهی به اطراف خود بیندازید، متوجه خواهید شد تمام اتفاقات مرتبط با زندگی روزمره شما نسبت به یک‌دهه قبل تغییر اساسی کرده است ؛ این روزها در بیشتر خانواده‌ها اینترنت در قالب یک ابزار روزمره و کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدون توجه مردم، توانسته روی روابط خصوصی آنها هم تاثیرگذار باشد.

 از مهم‌ترین تاثیرات اینترنت در زندگی روزمره مردم می‌توان به تغییر در نحوه برقراری ارتباط اشاره کرد. البته این تغییرات تا اندازه زیادی مثبت بوده است و برای مثال باعث شده اعضای یک خانواده که فرزندشان در کشور دیگری زندگی می‌کند،‌ به‌راحتی بتوانند با او ارتباط برقرار کنند و حتی تصویر او را در آن واحد ببینند. اما در بخش دیگر همین روابط اینترنتی و ابزارهای مرتبط مشکلاتی را هم به همراه داشته و برخی تاثیرات منفی ناشی از حضور در همین ابزارهای اجتماعی آنلاین روی خانواده‌ها باقی مانده است.
باید اعتراف کرد که برقراری ارتباط سریع و ایمن با کسی که در نقطه دیگری از کره زمین قرار گرفته است بسیار مفید محسوب می‌شود و حتی آن را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مزایای اینترنت دانست ؛ اما در شرایطی که اعضای خانواده در کنار یکدیگر قرار دارند بخش اعظم زندگی آنها به گشت‌وگذار اینترنتی اختصاص می‌یابد تا زمان اندکی برای گفت‌وگوی حضوری باقی بماند، این مساله می تواند اندکی نگران‌کننده باشد.
جامعه‌شناسان بر این باورند که ارتباطات مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی بیشترین تاثیر خود را در روابط خانگی برجا می‌گذارند.

 دلیل اصلی تاثیرات مذکور این است که اعضای یک خانواده ترجیح می‌دهند اتفاقات مهمی را که در طول روز برای آنها صورت می‌گیرد روی شبکه‌های رسانه‌ای و فضاهای اجتماعی به‌اشتراک بگذارند و اتفاقات شخصی زندگی خود را عمومی کنند. علاوه بر این حتی دیده شده والدین روی صفحات اجتماعی متوجه شدند که فرزندشان باردار است یا نامی را برای نوزادش در نظر گرفته است. اگرچه این مثال‌ها در ظاهر چندان هم بد به‌نظر نمی‌رسد، اما واقعیت این است که تک‌تک اتفاقات مذکور می‌تواند روابط میان اعضای خانواده را تخریب کند و در نهایت سردی میان آنها را موجب شود.
اینترنت در بسیاری از مواقع موجب شده تصور کنیم که ارتباطات بیشتر و گسترده‌تری با اطرافیان خود داریم. اما منتقدان به این نتیجه رسیده‌اند که افزایش کمی ارتباطات که به‌واسطه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی صورت گرفته، از کیفیت ارتباطات انسانی کاسته است و این مساله طی چند سال آینده می‌تواند به یک نگرانی جدی تبدیل شود.

 فرزندان این روزها ترجیح می‌دهند صحبت تلفنی کوتاه‌تری با والدین خود داشته باشند و حتی اگر پدر یا مادرشان در سایتی مانند فیس‌بوک عضویت نداشته باشند، با فرا رسیدن اتفاقات مختلف مانند روز مادر یا تولد پدر، در صفحه اجتماعی خود به آنها تبریک می‌گویند و به‌عبارت دیگر اتفاقی مانند تولد اعضای خانواده را بدون حضور آنها، با دوستان اجتماعی خود به‌اشتراک می‌گذارند.

@ حریم شخصی
فیس‌بوک فعالیت خود را در قالب سایت اینترنتی عمومی مخصوص دانشجویان و فضاهای دانشگاهی آغاز کرد و طولی نکشید که به یک ابزار اجتماعی برای عموم مردم تبدیل شد. دیگر شبکه‌های اجتماعی نیز هر کدام یک هدف اختصاصی برای خود در نظر گرفتند و با این وجود موفق شدند طیف گسترده‌ای از کاربران جهانی را تحت پوشش خود قرار دهند.

این روزها بیش از ۳/۱ میلیارد نفر از مردم در فیس‌بوک صفحه اختصاصی دارند و یک‌سوم ساکنان کره خاکی عضو انواع مختلف شبکه‌های اجتماعی هستند و البته باید توجه داشت که در این جمع بزرگ والدین، کودکان و به‌طور کلی اعضای خانواده‌ها حضور دارند.
نوجوان و جوانان بیش از دیگر گروه‌های سنی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و اگرچه در بسیاری از موارد والدین فعالیت آنها را زیر نظر می‌گیرند، اما فرزندان هم ترجیح می‌دهند در مورد نوع فعالیت‌های خود توضیحی به آنها ندهند. این رفتارها موجب می‌شود حریم شخصی در بسیاری از موارد به خطر بیفتد. کودکان بدون آنکه از عواقب فعالیت‌های اجتماعی خود در اینترنت مطلع باشند، عکس‌های شخصی خود را با دیگران به‌اشتراک می‌گذارند، درباره تاریخ سفر خود و اعضای خانواده توضیح می‌دهند، اطلاعاتی را در مورد شغل و میزان درآمد والدین منتشر می‌کنند و در مجموع مواردی را به‌صورت عمومی ارایه می‌دهند که می‌تواند عاملی برای تهدید حریم شخصی آنها باشد.
به هر حال، این روزها مطالعات گسترده در نقاط مختلف جهان آغاز شده است تا معایب شبکه‌های اجتماعی در روابط خانوادگی مشخص شود. اما نکته مهم برای ما این است که بدانیم چگونه می‌توانیم از این ابزار اینترنتی به‌درستی بهره ببریم و بدون آنکه استفاده از آن را برای فرزندان خود به‌طور کامل ممنوع بدانیم، نحوه به‌کارگیری صحیح از آن را به فرزندان آموزش دهیم؟

 شبکه‌های اجتماعی این روزها به یکی از بزرگ‌ترین عوامل برای زیرپا گذاشتن حریم شخصی تبدیل شده‌اند ‌و والدین همواره نگران آن هستند که امنیت فرزندشان به‌واسطه حضور در این فضا دچار مشکل نشود.

 فرزندان جدا از اینکه در چه گروه سنی قرار دارند، همواره می‌توانند با این تهدیدها مواجه شوند و خطرات اجتماعی در فضای مجازی آنها را تهدید کند.
بنیاد Kaiser بر اساس بررسی خود می‌گوید: که برقراری ارتباط نزدیک با دوستان و اعضای خانواده مهم‌ترین دلیل مردم برای حضور در شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود و در ۵۵ درصد موارد گفته شده که افراد تنها به این دلیل برای خود صفحه اختصاصی درست می‌کنند و ۴۱ درصد کاربران هم خواندن آخرین اتفاقات و اخبار در مورد دوستان و اطرافیان خود را دلیل اصلی برای حضور مستمر در شبکه‌های اجتماعی دانسته‌اند. با این توضیح می‌توان متوجه شد که برای اعضای خانواده بزرگ شبکه‌های اجتماعی هم کیفیت ارتباط با اعضای خانواده اهمیت زیادی دارد و اگر این مساله به‌درستی مدیریت شود، نتایج قابل قبولی به‌دست می‌آید.

 

 

(منبع:عصرارتباط)

 تهیه : سه وزه حیدری

نمایش بیشتر

سه وزه حیدری

@ مترجم وشاعر @ آذزبایجان غربی - مهاباد ☑ دانشجوی روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن