اندیشهدعوت اسلامی

شیعه وسنی باید نگرش خود را نسبت به هم تغییر دهند!

دکترعلی قره داغی

جلوگیری از ریخته شدن خون شیعه وسنی به دستان همدیگر و حفظ مال وناموس و تلاشی جانانه جهت پیشگیری از جنگ وخصومت مسلمین برضدهم ،فرمان وامری الهی است. لذا لازم است تمامی مسلمین با هرنوع مذهبی ، پاییند این دستورخدایی باشند ؛ ولی متاسفانه آنچه امروز در میدان واقعی مشاهده می شود،چیز دیگری است؛ بویژه درعراق این اختلاف بسیار گسترده و به جنگی تاریخی تبدیل شده که قربانیان این درگیری ها بالغ بر ده ها هزار انسان بوده است.

اهل سنت براین باورندعائشه (رض) بانویی راستگو ودختر مردی صدیق مانند ابوبکر و مادر مسلمانان است و راوی احادیث بسیاری بوده وهمزمان با ذکراسم او رضی الله عنها گفته می شود؛ اما در انظار و باور بسیاری از برادران شیعه او زنی خطاکار و مورد نفرت است؛ علاوه بر بسیاری از یاران پیامبر (ص)بویژه هرسه خلیفه (ابوبکروعمرو و عثمان)هم ازسوی برادران شیعه متهم به ارتکاب گناهانی شده اند و مورد نفرت هستند. این در حالی است که نزد اهل سنت بعد از پیامبران ، خلفا از بهترین ابرار و همراه اسم انان رضی الله عنهم به کار برده می شود و اگربحث ابوبکر به میان آید به عنوان خلیفه راشد و راستگوی پیامبر،همچنین سایرخلفا نیز به همین ترتیب یاد می شوند.

مشکل بزرگ ومنشا ان اینجاست که شخصیتی که نزداهل سنت دارای چنین منزلت وجایگاهی باشد، نزد اهل تشیع مورد نفرت و دشنام و تهمت قرارگیرد

یکی دیگر از مسائل مورد اختلاف ، انتقال رهبری وسپردن آن به ابوبکر ازسوی پیامبراست ؛ که نزداهل سنت امری جا افتاده و توسط اهل حل وعقد صورت گرفته و از این طریق ابوبکر منصب رهبری مسلمین را دریافت نموده است ؛ امری که ازارشادات پیامبر استنباط شده است ؛ زیرا درایام بیماری و بستری بودن ، پیامبر مدام به یارانش توصیه می نمود که باید ابوبکر امامت نماز را انجام دهد و مسلمانان به او اقتدا نمایند.
ولی اکثریت اهل تشیع به عکس آن معتقدند که تعیین خلیفه بنا بر وصیت و شایستگی نبوده؛ بلکه نقشه عمر و ابوبکر بوده تا از خلافت علی جلوگیری کنند!

آنچه بیشتر جای نگرانی است وجود چندها کانال ماهواره ای است که شبانه روزمشغول پخش ناسزاگویی و بی حرمتی علیه همدیگرند ، امری که شعله ور ساختن آتش جنگ و فتنه وهموار کردن راه کشتار و نابودی همدیگر را به دنبال داشته و دارد.
از جانبی دیگر افراطی های اهل سنت هم علیه تشیع تکفیر و نفرت را راه انداخته و آنان را متهم می کنند که به قرآن موجود ایمان ندارند؛ بلکه می گویند: قرآن بزرگ تر و بیشتری نزد فاطمه بوده و در زمان پیامبر جمع آوری و تا دوران ابوبکر هم در دسترس بوده تا اینکه در دوران عثمان قرآن کنونی باز نویسی شده است!!

من نمی خواهم در اینجا وارد تحلیل این بحث شوم ، زیرا در رسانه های صوتی وتصویری به تفصیل بحث می شود وجنگ سنگینی بین طرفداران متعصب دو مذهب یادشده در شبکه های اجتماعی راه اندازی شده و سیلی از نفرت و ناسزا علیه همدیگر جاری ساخته اند.

در واقع هرکدام سعی بر این دارند تا مذهب دیگری را تغییر دهد، به همین منظور توطئه ای طراحی شده و در مقیاس وسیعی پشتیبانی می شود ؛ برای نمونه مسلمانان آفریقا همگی بر مذهب مالکی بوده وهیچ مشکلی هم نداشتند و علیه تبشیری های مسیحی به خوبی مقاومت کرده اند ؛ ولی در این اواخر شاهد متفرق شدن آن ها هستیم و در واقع به دو گروه شیعه وسنی تقسیم شده اند و رو در روی هم و به ضد یکدیگر تبدیل شده اند. همچنین در نیجیریه و چندین جای دیگر چنین معضل بزرگی ایجاد شده است.

آنچه گل ولای این معرکه را غلیظ تر کرده این است که شیعه و سنی در موضع گیری هایشان روز به روز از هم بیشتر فاصله گرفته اند؛ به ویژه درعراق و سوریه اهل سنت عراق بر این باورند که حکمرانان تشیع طرح و نقشه ریشه کن و اخراج اجباری سنی ها از عراق را در دست دارند و تظاهراتهای انبار و موصل و صلاح الدین علیه این دسیسه راه اندازی شد.
اما درایران ولبنان و خلیج موضوع متفاوت است ؛ تشیع از سوی ایران و سایر قدرت ها پشتیبانی همه جانبه مادی ومعنوی شده و اقدامات سنگین تری در این راستا صورت گرفته و حتی از جهت نظامی وهمکاری تسلیحاتی و نیروی انسانی پشتیبانی می شوند ودرهمین راستا ایران از رژیم اسد حمایت کرده و از سقوط آن جلوگیری کرده است. در مقابل سنی ها از مردم سوریه حمایت می کنند که مورد تهاجمات مرگبار قرارگرفته اند و در بحرین هم وضعیت به همین صورت است .
درمقابل این وضعیت ناهموار لازم است ما پایبند اصول همبستگی و تقریب بمانیم که ذیلا بیان می شود.

۱-رعایت بندهای ذیل و جلوگیری از ایجاد اختلال درآن ها توسط هرکدام از طرفداران شیعه وسنی .
۲-ممنوع وحرام دانستن ریختن خون وتصرف در مال و سامان یکدیگر و ناروا شمردن بی حرمتی به هم بر مبنای قرآن؛ زیرا پیامبر خدا ریختن خون مسلمان به دست مسلمان را حرام اعلام نموده است.
۳-همکاری و تبادل کتب مفید و اجرای طرح های پسندیده و برگزاری اجتماعات وسیمینارها وتلاش برای تحقق اتحاد صادقانه درراستای نهادن سنگ زیر بنای برادری به جای تهاجم علیه هم .
۴-نهایت استفاده از مصوبات و سفارشات کنگره تقریب مذاهب که جامعه جهانی نیز بدین منظور آن را منتشر نموده است ؛ همچنین توصیه های مجامع فقهی در این مورد را مد نظر قرار دهند.

۵-ارائه و مدنظر قرار دادن نقاط مشترک جهت کاستن فاصله ها.

۶-آگاه نمودن مسلمانان در سطحی گسترده نسبت به خطرات جنگ دینی و مذهبی که از دسیسه های یهودی وغرب بوده وروشنگری وتنویر افکارعمومی نسبت به تقریب حقیقی که به نفع مسلمانان وامت اسلام تمام خواهد بود و دراین راستا از طریق تربیت و آماده سازی از خانه و مساجد تا دانشگاه و سایر مراکز پرورشی اقدام شود.

۷- در همزیستی به آگاهی محض اکتفا نشود بلکه از آن فراتر رفته و به فرهنگی عمومی و باز و قابل درک برای آحاد مؤمنین تبدیل شود.

۸-تعیین ومعرفی مجموعه ای از کتاب ها که نقاط مشترک طرفین را بیان و با روحی صادقانه چاره مشکلات را بیابند که این امر جز با نیتی پاک وپسندیده و شیوه ای جذاب و آرام و هدفمند میسر نمی شود.

به امید تحقق این امر الهی.

ترجمه :عبدالله حسن زاده بوکان

از طريق
عبدالله حسن زاده
منبع
sozimihrab
برچسب ها

عبدالله حسن زاده

@نویسنده و مترجم @ آذزبایجان غربی - بوکان @ شغل : مبلغ و دعوتگر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن