اصولقرآن

صبح نَفَس می کشد !

صبح

صبح صادق نفس می کشد…

«فَلَا أُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ الْجَوَارِ الْکُنَّسِ وَاللَّیْلِ إِذَا عَسْعَسَ وَالصُّبْحِ إِذَا تَنَفَّسَ إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ کَرِیمٍ» (تکویر:۱۵-۱۹)

یعنی: «سوگند به ستارگانی که واپس می‌روند (و در پرتو خورشید از دیدگان مردمان پنهان می‌شوند). سیّارگانی که (حرکت می‌کنند و از دیده‌ها) پنهان و مخفی می‌شوند. و سوگند به شب بدان گاه که پشت می‌کند و به آخر می‌رسد (و رو به سوی روشنائی و نور می‌رود)! و سوگند به صبح بدان گاه که می‌دمد (و با طلوع سپیده، چهره‌ی نورانی و پرفروغ خود را به جهانیان می‌نمایاند، و با نسیم حیات‌بخش خویش خفتگان را به حرکت و تلاش می‌کشاند، و از بی‌خبری به بیداری و هوشیاری می‌رساند)! این قرآن، کلام (خدا و توسّط) فرستاده‌ی بزرگواری (جبرئیل نام برای محمّد پیغمبر اسلام، روانه شده) است.»

 خداوند بزرگ سوگند یاد می کند. اینجا حرف (و) برای قسم خوردن است و مشخص است که ذات باری تعالی به چیزی قسم یاد می کند که ارزش قسم خوردن داشته باشد، برای همین خداوند در این آیه به صبح صادق قسم یاد می کند که نفس می کشد. در این عبارت، خداوند صبح طلوع آفتاب را به انسانی تشبیه می کند که نفس می کشد، همچون آمدن نفسی تازه بعد از استراحتی کوتاه و توقفی کم بعد از نفس کشیدن.

ما می دانیم که نفس کشیدن یکی از مهمترین کارهایست که موجودات زنده به وسیله آن هوای تازه (اکسیژن) را برای شش ها می فرستند، شش ها اکسیژن تنفس می کنند و دی اکسیدکربن پس می فرستند. این دم و بازدم تنفس برای انسان مهم و پرارزش است و هیچ انسانی جزء چند دقیقه، قادر نخواهد بود نفسش را حبس کند. حبس نفس برای مدت طولانی مرگ فرد را به دنبال دارد. جسم ما از اکسیژن سود می گیرد و برای سوخت و ساز و طی کردن این مرحله احتیاج به همکاری بسیاری از اعضای بدن دارد.

هنگام صبح و طلوع آفتاب، طبیعت با سیستم طبیعی خود، گیاهان سبز را مجبور به گرفتن گاز دی اکسید کربن می کند (همان گازی که برای سیستم بدن انسان خطرناک است و انسان آن را با تنفس بیرون می زند). زمانی کە طبیعت سرسبز گاز دی اکسیدکربن را می گیرد، اکسیژن سالم را وارد هوا می کند. پس هوای سالم برای تنفس ما، از این طبیعت زیبا گرفته می شود.

حدود ۳۰ درصد اکسیژنی که در هوا وجود دارد، از طبیعت بدست می آید، ۷۰ درصد دیگر را موجودات تک سلولی به وجود می آورند که در دریاها و اقیانوس زندگی می کنند. این اکو سیستم با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند، چون در این مکانیزم الکترون و سلول ها کار اصلی را انجام می دهند، اما می توانیم ببینیم که طبیعت سرسبز چطور به وسیله اکسیژن، نفس کشیدن را برایمان راحت می کند و غذایی کافی برای زنده ماندن بە وجود می آورد.

این طبیعت و اکو سیستم است که مواد شیمیایی موجود را تصفیه می کند. البته در طبیعت میلیونها تصفیه خانه طبیعی وجود دارند که مواد زائد را در خود هضم می کنند و اکسیژن قابل تنفس را تحویل طبیعت می دهند و به وسیله این مواد زائد طبیعی است که نیرو می گیرد و ادامه دار خواهد بود.

روشن است که با این روند خودکار طبیعت که خداوند بزرگ صبح صادق را که (آغاز طلوع آفتاب است) به انسانی تشبیه کرده که نفس می کشد و نشان از ارتباط میان صبح و طلوع خورشید، برای ساخت اکسیژن است. این تنفس زندگی و جنب و جوش طبیعی با برآمدن آفتاب شروع خواهد شد.
این چرخه طبیعت که نظم و نظام دقیق خود را دارد، خیلی مهم است که خداوند به آن سوگند یاد می کند.

مطرح نمودن این موضوع و ربط دادن آن به تنفس انسان، امری بااهمیت است؛ چرا که این نفس کشیدن برای طبیعت هم نعمت بزرگی است. زمین نمی تواند این چرخه را ادامه ندهد، چون بدون این سیستم طبیعت زمین تغییر خواهد کرد و زندگی در آن غیر ممکن خواهد بود. (مانند کره ماه)

همچنین کاربرد (اذا) در آیات سند مهمی است برای آغاز تلاش چرخه طبیعت با برآمدن آفتاب. از روی چیدمان کلمات آیات هم که خداوند ابتدا به طلوع آفتاب اشاره می کند و بعد هم نفس صبح را به شیوه ای زیبا بیان می کند؛ کە این هم بیانگر طلوع و آغاز روشنایی است. بدون این سیستم منظم، هیچ اکسیژنی برای موجودات تولید نخواهد شد.

 اگر دقت کنیم هنگامی که کودک به دنیا می آید، وقتی گریه می کند، تنفسش هم بالا می آید. بنابراین نفس آغاز زندگیست.

چرخه آغاز طلوع خورشید و بیداری موجودات تک سلولی به وسیله ذرات آفتاب و گرفتن مواد آلی و کربوهیدرات از آن و ذخیره کردن آن برای ادامه این چرخه و زندگی این طبیعت و موجودات موجود در اکوسیستم، لازمەی حیات است.

نویسندە: سردار حسن
مترجم: ژیان ابراهیم پور
ویراستار: حسن زادە

برچسب ها
نمایش بیشتر

ژیان ابراهیم پور

استان آذربایجان - سردشت مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن