فقه و فتاوی

ضرورت شناخت “اصول فقه” برای دعوتگران

وجوب شناخت اصول فقه برای دعوتگران

نویسنده: یوسف قرضاوی / ترجمه: محمد صالح سعیدی

لازم است که شخص دعوتگر به علم اصول الفقه توجه کند و آن را مورد مطالعه قرار دهد، تا اینکه ادله ای که مورد اتفاق فقهای اسلام هستند مانند کتاب وسنت ، و آنهائی را که مورد اتفاق علما می باشند مانند اجماع و قیاس بشناسد، و همچنین تا دلائلی را که در میان علمای اصول مورد اختلاف هستند و نص صریح بر آنها اشاره نکرده است از قبیل استحسان، و استصلاح و استصحاب و غیره تشخیص دهد.

وقتی که کتاب و سنت دو اصل ، و منبع اساسی هستند پس شخص دعوتگر باید بداند چگونه احکام اسلامی از آنها استنباط می شود؟ و استنباط برای چه کسی جایز، و یا واجب است؟ و تقلید برای چه کسی حلال، و برای چه کسی حرام است؟.

آری اینجاست که درمی یابیم مسائل فقهی بسیارند به گونه ای که بعضی از آنها متفق علیه می باشند و پاره ای نیز متلف فیه،«وَ لِکُل”ّ وِجهَه هُوَ مُوَلّیِهَا» (سوره بقره آیه ۱۴۸) و برای هر گروهی طریقتی (قبله ای) است که روی به سوی آن کند. شخص دعوتگر باید دلیل راحِج و مَرجُوح را از هم تشخیص دهد تا اینکه دلیل راحج را برگزیند و آن را بر دلیل دیگر ترجیح دهد. و اگر توانست کسانی را که دلیل مرجوح را برگزیده اند بر حذر دارد و یا ایشان را قانع سازد.

برای حصول اینگونه آگاهیها هیچ لازم نمی کند که شخص دعوتگر کتاب های مطول و مفصل اصول الفقه را بخواند، چون این کارِ افراد متخصص است، بلکه برای او کافی است که در این زمینه آنقدر مطالعه داشته باشد که آگاهی مختصر و مناسبی در این زمینه پیدا کند ، و برای بدست آوردن چنین امری می تواند کتاب های زیر را مطالعه کند:

کتاب« جنه الناظر» ابن قدامه، و یا کتاب «ارشاد الفحول» شوکانی که مفصل تر می باشد ، و کتاب« اصول الفقه» خضری، و یا کتاب« علم اصول الفقه» تألیف خلاف، را که کتابی است بسیار خوب و قابل فهم مطالعه کند.

در خاتمه باید گفت برای شخص دعوتگر زیبنده است که بر قسمتی از تاریخ فقه اسلامی و تاریخ پیدایش مذاهب و تحولات و تطورات آنها آگاهی و شناخت داشته باشد، و همچنین بر علت غلبه جمود و تقلید بر اجتهاد و استنباط را در دوران اخیر بشناسد و آن را درک کند، در این زمینه کافی است که کتاب « تاریخ التشریع الاسلامی» تألیف (خضری )و یا کتاب« خلاصه تاریخ التشریع الاسلامی» تألیف (خلاف) را مطالعه کند.

————————

نام کتاب: دانستنیهای لازم برای مُبلغ       تألیف: یوسف قرضاوی / ترجمه: محمد صالح سعیدی / نشر احسان

نوگرا

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن