تاریخشخصیت ها

عزالدین قسام

شیخ عزالدین القسام رهبر مجاهدان فلسطینی
شیخ عزالدین القسام «رهبر مجاهدین فلسطین» که نقش بسزایی در مبارزه علیه استعمار و اشغالگری داشته و تاثیر زیادی در ترغیب فلسطینیان به مبارزه علیه استعمار و اشغالگری های اسرائیل ایفا کرد. تا اینکه به عنوان یکی از چهره های برجسته و نماد مقاومت عربی و اسلامی شناخته شد.

ایشان عالمی دینی که در روستای جبله سوریه واقع در بخش لاذقیه در خانواده ی مذهبی دیده به جهان گشودو به یکی از چهره های مبارزه و نماد انتفاضه عربی علیه پیامدهای قرارداد منحوس سایکس-پیکو به خصوص بخش مربوط به زمینه سازی برای اشغال فلسطین تبدیل شده و فلسطینیان از وی به رهبر مجاهدین یاد می کنند.

می توان گفت شهید عزالدین القسام به عنوان نماد مقاومت و مخالفت با اشغالگری، نمونه بارز واکنش نسلی بود که رویای آن برای تشکیل مملکت عربی تحت حکومت شریف حسین بر باد رفته بود. و منابع تاریخی اذعان می دارند که ایشان عضو حزب استقلال عربی بوده است.
عزالدین قسام دردانشگاه الازهر مصر تحصیل کرده و به شدت به تعالیم و مفاهیم دینی امام محمد عبده متاثر بوده و در مصر به جنبش ملی مخالف سیاستهای بریتانیا پیوست.

ایشان پس از بازگشت از مصر فعالیت سیاسی را با تربیت دینی جهت دستیابی به اهداف ملی عجین کرده و نخستین تظاهرات در حمایت از مقاومت مردم لیبی در برابر اشغالگری ایتالیا را رهبری کرده و به فعالیتهای سیاسی مبادرت ورزید.

شیخ قسام همچنین از انقلاب «جبل صهیون» به رهبری «عمر البیطار» در سالهای (۱۹۱۹-۱۹۲۰) میلادی حمایت کرده و نیروهای فرانسوی در غیاب قسام حکم اعدام وی را صادر کردند.

پس از شکست این انقلاب در سال ۱۹۲۱ به همراه برخی از رفقای خود به فلسطین بازگشت و در ابتدا شغل معلمی را انتخاب نمود و سپس در مسجد استقلال در محله قدیمی حیفا به عنوان سخنوری طراز اول مشهور شد و از همین مکان دعوت به مبارزه با استعمار انگلیس را پس از پیوستن به جمعیت جوانان مسلمان آغاز کرد و در سال ۱۹۲۶ رئیس این جمعیت شد.

پس از موج مهاجرت یهودیان به فلسطین و بالا گرفتن روند حوادث در سال ۱۹۳۵، شیخ قسام پس از انتقال به جنین همه اعراب را به اتحاد برای مبارزه با گسترش سیاست‌های توسعه طلبانه اسرائیل فراخواند و هسته های مخفی تشکیل داده و به جمع آوری کمک های مالی از مردم برای خرید اسلحه روی آورد.

شیخ قسام پس از رهبری انقلاب علیه بریتانیا و گسترش دامنه صهیونیست‌ها، از یک روستا به روستای دیگر فلسطین نقل مکان می کرد و آخرین روستا یی که در آن سکونت گزید روستای شیخ زاید بود . زیرا زمانیکه از روستای البارد از دست نیروهای انگلیسی متواری شده ، به آنجا پناه برده بود.

اما متاسفانه بعد از چند روز نیروهای انگلیسی شیخ قسام و گروه وی را محاصره کرده و هنگامی که انگلیسیها خواستار تسلیم شیخ عزالدین قسام شده با واکنش تند وی روبرو شده وپاسخ داد که هرگز تسلیم نخواهیم شد. این جهاد در راه خداست و سپس رو به همرزمانش نمود و افزود ای برادران چون شهیدان بمیرید.
نبرد نابرابر به مدت ۶ ساعت به طول انجامید و طی آن ۱۵ نفر از نیروهای نظامی و مهاجم انگلیسی به هلاکت رسیدند. سرانجام پس از ساعت ها مقاومت و پایداری، شیخ عزالدین قسام نیز به دنبال یارانش، یوسف زیباوی، و محمد حنفی مصری، خود نیز شهادت را در آغوش کشید و به ملکوت اعلی پرواز نمود و با خون پاکش درخت تنومند اسلام و نهضت مقاومت اسلامی فلسطین را آبیاری نمود.
شهادت شیخ عزالدین قسام نه تنها موجب یاس مردم فلسطین و خاموشی حرکت جهادی در بین مردم نگردید، بلکه به مبارزات مردم فلسطین شور و حرارتی دیگر بخشید و ابعاد جدیدی از مبارزه مسلحانه و اسلامی را فراروی آنان قرار داد.  

تهیه و گردآوری : عبدالرحمن رسولیان-  بانه

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالرحمن رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن