تاریخشخصیت ها

عزالدین قسام

شیخ عزالدین القسام رهبر مجاهدان فلسطینی
شیخ عزالدین القسام «رهبر مجاهدین فلسطین» که نقش بسزایی در مبارزه علیه استعمار و اشغالگری داشته و تاثیر زیادی در ترغیب فلسطینیان به مبارزه علیه استعمار و اشغالگری های اسرائیل ایفا کرد. تا اینکه به عنوان یکی از چهره های برجسته و نماد مقاومت عربی و اسلامی شناخته شد.

ایشان عالمی دینی که در روستای جبله سوریه واقع در بخش لاذقیه در خانواده ی مذهبی دیده به جهان گشودو به یکی از چهره های مبارزه و نماد انتفاضه عربی علیه پیامدهای قرارداد منحوس سایکس-پیکو به خصوص بخش مربوط به زمینه سازی برای اشغال فلسطین تبدیل شده و فلسطینیان از وی به رهبر مجاهدین یاد می کنند.

می توان گفت شهید عزالدین القسام به عنوان نماد مقاومت و مخالفت با اشغالگری، نمونه بارز واکنش نسلی بود که رویای آن برای تشکیل مملکت عربی تحت حکومت شریف حسین بر باد رفته بود. و منابع تاریخی اذعان می دارند که ایشان عضو حزب استقلال عربی بوده است.
عزالدین قسام دردانشگاه الازهر مصر تحصیل کرده و به شدت به تعالیم و مفاهیم دینی امام محمد عبده متاثر بوده و در مصر به جنبش ملی مخالف سیاستهای بریتانیا پیوست.

ایشان پس از بازگشت از مصر فعالیت سیاسی را با تربیت دینی جهت دستیابی به اهداف ملی عجین کرده و نخستین تظاهرات در حمایت از مقاومت مردم لیبی در برابر اشغالگری ایتالیا را رهبری کرده و به فعالیتهای سیاسی مبادرت ورزید.

شیخ قسام همچنین از انقلاب «جبل صهیون» به رهبری «عمر البیطار» در سالهای (۱۹۱۹-۱۹۲۰) میلادی حمایت کرده و نیروهای فرانسوی در غیاب قسام حکم اعدام وی را صادر کردند.

پس از شکست این انقلاب در سال ۱۹۲۱ به همراه برخی از رفقای خود به فلسطین بازگشت و در ابتدا شغل معلمی را انتخاب نمود و سپس در مسجد استقلال در محله قدیمی حیفا به عنوان سخنوری طراز اول مشهور شد و از همین مکان دعوت به مبارزه با استعمار انگلیس را پس از پیوستن به جمعیت جوانان مسلمان آغاز کرد و در سال ۱۹۲۶ رئیس این جمعیت شد.

پس از موج مهاجرت یهودیان به فلسطین و بالا گرفتن روند حوادث در سال ۱۹۳۵، شیخ قسام پس از انتقال به جنین همه اعراب را به اتحاد برای مبارزه با گسترش سیاست‌های توسعه طلبانه اسرائیل فراخواند و هسته های مخفی تشکیل داده و به جمع آوری کمک های مالی از مردم برای خرید اسلحه روی آورد.

شیخ قسام پس از رهبری انقلاب علیه بریتانیا و گسترش دامنه صهیونیست‌ها، از یک روستا به روستای دیگر فلسطین نقل مکان می کرد و آخرین روستا یی که در آن سکونت گزید روستای شیخ زاید بود . زیرا زمانیکه از روستای البارد از دست نیروهای انگلیسی متواری شده ، به آنجا پناه برده بود.

اما متاسفانه بعد از چند روز نیروهای انگلیسی شیخ قسام و گروه وی را محاصره کرده و هنگامی که انگلیسیها خواستار تسلیم شیخ عزالدین قسام شده با واکنش تند وی روبرو شده وپاسخ داد که هرگز تسلیم نخواهیم شد. این جهاد در راه خداست و سپس رو به همرزمانش نمود و افزود ای برادران چون شهیدان بمیرید.
نبرد نابرابر به مدت ۶ ساعت به طول انجامید و طی آن ۱۵ نفر از نیروهای نظامی و مهاجم انگلیسی به هلاکت رسیدند. سرانجام پس از ساعت ها مقاومت و پایداری، شیخ عزالدین قسام نیز به دنبال یارانش، یوسف زیباوی، و محمد حنفی مصری، خود نیز شهادت را در آغوش کشید و به ملکوت اعلی پرواز نمود و با خون پاکش درخت تنومند اسلام و نهضت مقاومت اسلامی فلسطین را آبیاری نمود.
شهادت شیخ عزالدین قسام نه تنها موجب یاس مردم فلسطین و خاموشی حرکت جهادی در بین مردم نگردید، بلکه به مبارزات مردم فلسطین شور و حرارتی دیگر بخشید و ابعاد جدیدی از مبارزه مسلحانه و اسلامی را فراروی آنان قرار داد.  

تهیه و گردآوری : عبدالرحمن رسولیان-  بانه

برچسب ها

عبدالرحمن رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن