تاریخشخصیت ها

عمر خیام کی بود؟

پاسخی علمی و نفس‌گیر به دین ستیزان ایرانی که از هر فرصتی برای گرفتن زهر چشم از دین حنیف اسلام بهره می گیرند و جورها به خلق می کنند.

گاهاً می‌ شنویم که امام عمر خیام را شخصیتی شکاک و پر تردید در ذات خداوند معرفی می کنند، باشد که به زعم پوشالین و فرتوت خود وزنه ای در لابلای شخصیت های تاریخی دست و پا کنند.

اما حقیقتا عمر خیام که بود و چه جایگاهی در نگاه محققین و اندیشمندان اهل عدل و علم داشت،؟!

صاحب تاریخ بیهقی، هم عصر عمر خیام رحمه الله بوده و خود او در تاریخ بیهقی تصریح کرده که حدود ۱۷ سال داشته که همراه با پدرش با «عمر خیام» ملاقات کرده است.

او در کتاب دیگرش به اسم «تتمه صوان الحکمه » ترجمه و بیوگرافی عمر خیام را آورده که گوشه هایی از شرح حال وی را ذکر می کنیم:

«الدستور الفیلسوف عمر بن إبراهیم الخیام حجه الحق … وله ضنه بالتصنیف والتعلیم، ولم یصنف إلا مختصراً فی الطبیعیات و رساله فی الوجود و رساله فی الکون والتکلیف وکان عالماً باللغه والفقه والتواریخ…»

«قانوندان  فیلسوف، عمر بن ابراهیم خیام، حجتِ حق است… از تألیف کردن کتاب و تعلیم خودداری می کرد و جز مختصری در علوم طبیعی و رساله ای پیرامون هستی و تکلیف تألیف ننموده است و به لغت و فقه و تاریخ نیز آگاه بوده است». ابوالحسن بیهقی ۵۶۵

خیام در علم قرائت قرآن، زبان زد عصر خود بوده است؛ امام القرااءابو الحسن بن غزال و هم عصر شیخ ،  پس از طرح سؤالی خطاب به ایشان دعا گویان می‌گوید:
«کثر الله فی العلماء مثلک، اجعلنی من أدمه أهلک وارض عنی، فإنی ما ظننت أن واحداً من القراء فی الدنیا یحفظ ذلک ویعرفه فضلاً عن واحد من الحکماء…»
«خداوند علمایی همچون تو را زیاد کند، مرا پیشاپیش اهلت قرار بده و از من راضی شو، براستی که من گمان نمی کردم کسی از قاریان در دنیا این مطلب را از حفظ باشد و آن را بشناسد، چه برسد به یکی از حکماء…».

در وصف این بزرگمرد وارد است که وصیت کرد و سپس به نماز ایستاد و چیزی ننوشید و نخورد و در آخر نماز عشاء سجده کرد و این دعاء را خواند:
«اللهم (إنک) تعلم أنی عرفتک على مبلغ امکانی، فاغفر لی، فإن معرفتی إیاک وسیلتی إلیک‌…»
بار خدایا! براستی تو میدانی که من به اندازه‌ی توانم تو را شناختم، پس مرا ببخش، زیرا معرفتم نسبت به تو وسیله ی من به بسوی توست…».

آن عالم وارسته بعد از آن وفات کرد. (تتمه صوان الحکمه للبیهقی) ۲۳_۲۴

شیخ قفطی رحمه الله (م ۶۴۶هــ)، در وصفش می نویسد:

«عمر خیام، إمام خراسان و علامهٔ زمان است». اخیار العلماء باخیار الحکماء ۱۸۶

سلطان ملکشاه سلجوقی (الب ارسلان) – رحمه الله – که به اتفاق مؤرخین و سیره نویسان، وی در خدمت به دین و عمرانی و … شهره داشته است، همواره از ملازمت و معاونت عمر خیام و در رصدخانه نیشابور کمک گرفته شده است.

در برخی منابع تاریخی عمر خیام، «غیاث الدین»، «امام خراسان» عالم به فقه و… توصیف شده است.

حال باید از نوادگان استیون هاوکینگStephen William Hawking پرسید:
بزرگمردی چون خیام با این همه کمالات چگونه است که مسلمان نما بوده و در ذات احدیت مشکوک و متحیر؟!

اشعاری با مضمون فحش و استهجان نیز که در دسترس است، به اتفاق اهل دین و انصاف متعلق به او نبوده و به ایشان منسوب و جعل شده ، جهت بدنام کردن این دانشمند بوده است.

بدین جهت است که اروپائی ها با حرص‌ و ولع اشعار و تصویر وی همراه با زنان عریان را بر خمره های شراب حک می کنند و بر این کار از هم سبقت می گیرند!!

تهیه و گردآوری: شفیع صادقی
سوزی میحراب

برچسب ها

شفیع صادقی

نویسنده و مترجم آذربایجان غربی ارومیه خطیب و دعوتگر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن