فتاویفقه

عیدی دادن به بچه ها ! آری یا خیر ؟!

چندین قاعده اصولی و شرعی داریم که به ما می آموزد نباید بی جهت اموری را حلال یا حرام بدانیم ؛ چرا که این دو امر ، خط قرمز به شمار آمده و تنها خدا و پیامبران حق دارند وارد این دو حیطه شده و قانون گذاری نمایند..

✅اینک به نقل دو نمونه از اصول فوق می پردازیم که عبارت است از:

” حرام ، آن چیزی است که توسط خدا حرام اعلام شده است” و ” اصل در هر کاری این است که حلال باشد مگر خلاف آن ثابت شود “

علمای اسلام بر این دو اساس قوانین زیبای شریعت را وضع نموده اند…

متاسفانه امرزه چیزهای زیادی وجود دارد که عده ای از ما جوانان و رهبران احساسی آن را بر مردم حرام می کنیم در حالی علمای شریعت در اوج سخت گیری آن را مکروه ـ کاری که عدم انجام آن بهتر است ـ به شمار آورده اند!

این کار اشتباه است ؛ ما – مفتیان و دعوتگران – صد در صد باید پایبند موازین شریعت باشیم و گر نه همانگونه که امروزه با چشمان خود می بینیم دُچار بدبختی و هرج و مرج خواهیم شد.

گویا ابن تیمیه گفته است : هر کس یک تخم مرغ به عنوان نوروزانه ـ عیدی ـ به کسی بدهد ، کافر می شود.

در پاسخ و توضیح این گفته می گویم : اگر به شرایط زمانی صدور این فتوا توسط اَبَر دانشمند مجاهد و نستوه ـ ابن تیمیه ـ بنگریم درخواهیم یافت که : مغول ها سرزمین مسلمین ؛ همانا شام را اشغال کرده و قوانین دیارشان را زیرپا گذاشته بودند و قوانین مغول ها در سرزمین شام جاری و ساری بود و آنان با انگیزه ای شیطانی اقدام به دادن عیدی و نوروزاه می کرده اند !

آری در این شرایط ـ حساس سیاسی ـ شیخ الاسلام به صدور این فتوای شجاعانه ! مبادرت ورزیده است.

✅از سخن شیخ الاسلام نتیجه باید گرفت : مادامی که دادن عیدی به نیت، بستگی دارد و ملت کورد مسلمان پاک سرشت ـ تو بخوان مسلمان کورد ! ـ با نیت صدقه و دورشدن اعضای خانواده و از دنیا رفتگانشان از بلایا ، عیدی می دهد ، به گونه ای که اگر از تک تک کوردانی که عیدی می دهند بپرسی :چرا به بچه ها عیدی می دهی؟ این گونه پاسخ خواهد داد ؛ بنابراین دادن نوروزانه کوردان مورد تایید شریعت می باشد.

پیامبر بزرگوار صلی الله علیه و سلم می فرماید: ؛ اگر با هدیه دادن یک حبه خرما هم باشد برای شادکردن دل مردم تلاش کنید .

🔹تو دقت کن به آن خانواده هایی که برای دریافت عیدی، بچه ها زنگ منزلشان را به صدا در می آورند ؛ ولی در را بر آنان باز نمی کنند یا آنان را طرد می کنند ؛ چه حال و روزی برای این بچه ها پیش می آید ؟ این فرزندان معصوم هرگز این بی مهری را فراموش نکرده و از آن همواره به عنوان خاطره ای تلخ یاد می کنند!

🔹علاوه بر این باید گفت: اسلام ، به جز ابن تیمیه ی عالِم ، هزاران دانشمند فرهیخته دیگر را تربیت نموده که مثل ابن تیمیه فکر نمی کنند ؛ از جمله آنان علمای کورد زبان که خیلی زیبا به مساله “دادن عیدی” نگریسته و آن را مُباح می دانند.

✴️از دیدگاه علمای کوردستان تجلیل از آداب و سُنن قومی مادامی که با مبانی و اصول دین مخالف نباشد ، وظیفه ای است ملی و البته دینی و مقابله با آن آداب و رسوم کاری است ناروا و باعث تعجب!

❗️ بسیاری از ما که خود را دلسوز ملت و دین می پنداریم با این آداب و رسوم مقابله می کنیم و به گمان خود با این کار داریم به دین خدمت می کنیم ؛ ولی اطمینان داشته باشید که این کار ما هیچ ربطی به اسلام ندارد ؛ و صرفاً از برداشت اشتباه ما از نصوص دینی سرچشمه می گیرد!

❇️ چند خواهش از دعوتگران

ـ در هیچ شرایطی نمایندگی خدا و دین را یدک نکشیم و بی جهت گسترەی مُحرّمات را توسعە ندهیم.

ـ بیایید تمام تلاش ها و زحماتمان را بر این متمرکز کنیم که مردم در دایرەی اسلام ماندگار بمانند و نگذاریم مردم از دین فرار کرده که بعدها با هزار واویلا و فغان نتوانیم جلودارشان باشیم!

ـ بیایید در این واپسین ایام سال به بچه ها و فرزندانمان عیدی بدهیم و به آنان بقبولانیم که ملت کورد علیرغم تنگدستی توام با ستمدیدگی همواره اهل سخاوت بوده است.

✅ولی ، دادن عیدی زمانی ناپسند است که این کار با نیتی آلوده و دین ستیزانه انجام شود ؛ در غیر این صورت عادتی است مبارک و ارزشمند.

🔻ناگفته نماند مردم ، در برخی مناطق کوردستان در دادن عیدی زیاده روی کرده و پول های زیادی را برای این کار هزینه می کنند و حتی بعضی ها پول قرض می گیرند! که این گونه هزینه ها و تصرفات اضافی ، حرام می باشد .
اصل عادت عیدی دادن حرام نیست بلکه هزینه های اضافی که عده ای متحمل می شوند کاری ناروا و حرام است و باید این عادت پسندیده را از این حواشی ناپسند پاک نمود

نویسنده : سعدی مرادی ـ بانه
ترجمه : سەوزە حیدری ـ بانە

از طريق
سه وزه حیدری
منبع
sozimihrab
برچسب ها

سه وزه حیدری

@ مترجم وشاعر @ آذزبایجان غربی - مهاباد ☑ دانشجوی روان شناسی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن