اندیشهدعوت اسلامی

فعالیت گروهی و جمعی برای دین!

آیا کار جمعی مذموم است؟

برخی از مردم تصور می کنند که گرایش فکری یا سیاسی به حزب و حرکتی از آزادی عقل می کاهد و قدرت فکر و اندیشه را تعطیل و مجال نو آوری و خلاقیت را از انسان می ستاند  و آن را به شدت نکوهش کرده و فردگرایی را مجالی برای استقلال و آزادی و مدالی برای کسب عزت و شرف خود می دانند.
در حالی که واقعیت خلاف این است زیرا تنهایی اسیر فکر و نظرات خود بودن و استفاده نکردن از عقل و علم دیگران و در کوزه ماندن و به دریا نپیوستن است.
و اگر انساب فکری و سیاسی به جنبشیی به خاطر پایبندی به مجموعه ای از اصول و مبادی مذموم باشد پس باید با دیده ای نحس به دین داری نگریست و الحاد وبی دینی را ستایش کرد ؛ زیرا فرد ملحد خود را ملزم به هیچ عقیده و اخلاقی نمی داند و گوشش بدهکار هیچ امر و نهی نیست در حالی که دین داری مجموعه ای از قوانین بوده وانسان ملزم به رعایت آن است.
 اگر به خاطر پذیرفتن مجموعه ای از اصول و قواعد، کار جمعی قابلیت تقبیح کردن را داشته باشد باید ادارات و سازمان های دولتی اعم از مدارس و دانشگاه و بیمارستان و موسسات و انجمن ها ی مردم نهاد و …. را هم نکوهش کرد؛ چون همه دارای استراتژی و ضوابط خاص خود بوده و کارمندان و کارکنان ملزم به رعایت تمام مفاد آنند.
پس منصفانه نیست که حرکت جمعی را با وجود تاکیدات و تاییدات دینی و بهره بردن از خرد جمعی و رستن از کوزه و رسیدن به دریا را به خاطر پذیرفتن مجموعه ای اصول و قواعد نکوهش کرد و حرکت فردی که دین آن را به رسمیت نمی شناسد و پیامبر(ص)، امت را از آن برحذر داشته و شاید دارای کمترین برکتی برای خود ودیگران باشد تنها به بهانه ی آزادی فکر و اندیشه ستود.
البته گر چه هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند اما کار گروهی و سازمانی هر گز با فعالیت های فردی قابل مقایسه نبوده و فعالیت جمعی بی شک از اجر و پاداش و برکت و صواب بیشتری بر خوردار است .
 تصور این که فعالیت در چهار چوب گروه و جماعت آزادی را از انسان سلب می کند، بینش درستی نیست؛ زیرا هیچ حزب و جنبشی نمی تواند استقلال و آزادی افراد آزاد اندیش را سلب و هرگز تنهایی و رهایی از قیود جمعی بودن برای انسان های پرز و سر افکنده آزادی را به ارمغان نمی آورد.


منبع : کانال تلگرامی ا.د .وصفی ابو زید 

تر جمه و اضافات : عبدالرحمن رسولیان بانه

برچسب ها

عبدالرحمان رسولیان

@ استان کردستان- شهرستان بانه @ نویسنده - مترجم @ فعال دینی و امام جمعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود

همچنین ببینید

بستن
بستن