اصولفقه

فواید استنشاق(آب را در بینی گرداندن)

استنشاق

استنشاق (آب را در بینی گرداندن)

نویسنده: دکتر حسین الراشیدی *

استنشاق یکی از سنت‌های وضو گرفتن است و دارای فوایدی بسیاری است:

از پیامر خدا(صلی‌الله علیه و سلم) روایت شده است که فرمودند: [وَبَالِغْ فِی الاسْتِنْشَاقِ إِلا أَنْ تَکُونَ صَائِماً] (۱) یعنی: «در استنشاق مبالغه کن، مگر آن که روزه باشی.»

از لقیط بن صبره(رضی الله عنه) روایت شده است که فرمود: به پیامبر(صلى الله علیه و سلم) گفتم: ای رسول خدا! مرا از وضو آگاه کن، فرمودند:
«أَسْبِغِ الْوضُوءَ، وَخَلِّلْ بَیْنَ الأَصَابِعِ، وَبَالِغْ فی الاسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَکُونَ صَائِماً»(۲) یعنی: «وضو را کامل انجام بده و بین انگشتان را دست بکش (و بین آنها را بشوی) و در استنشاق (آب را در بینی گرداندن) مبالغه کن، مگر این که روزه باشی»

استنشاق: آب را در بینی گرداندن
والمبالغه فیها : رساندن آب به گلوگاه از راه بینی

سودها و فواید استنشاق:

۱- سوراخ های بینی که راه طبیعی نفس کشیدن است و همیشه باز می باشد، با عمل استنشاق هوای داخل ریه ها:
_ از چرک و گرد و غبار پاک می شود
_ همیشه مرطوب می ماند
_ حرارت آن معتدل می گردد
که این نکات سه گانه از مسائل ویژه و مهمی هستند. زیرا نفس کشیدن از راه غیر طبیعی سبب ورود میکروب و گرد و خاک به ریه ها و خشکی و کم و زیاد شدن حرارت داخل بینی می شود؛ که این عوامل اثر نامطلوبی بر دستگاه مجاری تنفس دارند و سبب ورم و التهاب شدید لوزه ها و گلو و شش‌ها می‌شوند.

۲- ورود آب به داخل بینی تأثیر فراوانی بر بازماندن مجاری تنفسی دارد که مانع تجمع ترشحات انباشته شده می شود و از ورم و التهابات شدید و مزمن که سبب سردردهای شدید است، جلوگیری می‌کند.

۳- معلوم است که استنشاق از ورم و التهاب شدید لوزه ها که افراد بسیاری از دست آن نالانند، جلوگیری می‌کند، بخصوص مسکنِ درد شدید مزمن لوزه ها است و مانع بیماری سنوزیت شدید و مزمن می‌گردد که این روش برای سالیان سال از مجربات است.

۴- استشاق کردن دایم و پیوسته که نمازگزاران با هر وضوی انجام خواهند داد، بیماری‌های بسیاری همچون سرماخوردگی که بخصوص برای سالمندان خطراتی دارد، برطرف می‌کند.

۵- استنشاق حساسیت پرده بینی را کم می‌کند و موجب کمی حساسیت بینی می‌شود.

این سودها و فوائد جزو مسائل مهمی هستند که موجب کاهش ورم و التهابات شدید دستگاه تنفس و لوزه ها و سنوزیت ها و سرماخوردگی ها است و این کاهش ها جزو مسائل ویژه می باشند که با کمی آب در بینی گرداندن در زمان وضو گرفتن ها به فضل پروردگار به این همه سود و فوائد خواهید رسید که از نعمت‌های فراوان خداوند است.

راه درست استنشاق «آب را در بینی گرداندن»:

در زمان وضو گرفتن یک مشت آب را بردارید و سعی کنید آب را از سوراخ بینی داخل بینی کنید و با بالا کشیدن نفس آب را به گلوگاه برسانید و سپس به بیرون فوت کنید و این طریقه را سه بار و یا بیشتر تکرار کنید تا بینی به خوبی باز می شود. شاید در اوائل دچار سردرد شدید و قرمزی چشم و اشک ریزی بخصوص در سنوزیتی ها شود، ولی بعد از گذشت یک هفته در صورت ادامه‌ی آن به حالت عادی برمی گردد و جای نگرانی نیست.

استنشاق برای روزه داران به سبب ورود آب به گلوگاه مکروه است.

مجله الایمان العدد ۳۹ السنه العاشره ۱۴۲۹ و۲۰۰۸ العراق هولیر مقابل مسجد محمود العلاف
مترجم: احمد حسن زاده پیرانشهر
ویراستار: سوزی میحراب
________________________________________
(۱) ابوداود ۱۴۳  ترمذی حاکم وابن خزیمه
(۲) رواه أبوداود۲۳۶۶، والترمذی۷۸۸ وقال: حدیثٌ حسنٌ صحیحٌ و حاکم

* مستشار و متخصص جراح استخوان بیمارستان ملک فهد در برید قصیم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن