شخصیت ها

مارتین لوتر

” مارتین لوتر “

مارتین لوتر یکی از تاثیر گذارترین شخصیتهای آیین مسیحیت و پیشوای نهضت اصلاحات پروتستانی ، در سال ۱۵۴۶ میلادی چشم از جهان فرو بست !

در واقع اغلب اصلاحاتی که لوتر در مذهب کاتولیک به وجود آورد و سرانجام به تاسیس مذهب پروتستان انجامید ، با منطق سلیم و ساختار عمومی ادیان آسمانی سازگاری داشت ، ولی او نیز همانند عادت همیشگی کسانی که به تشریع و قانونگذاری می پردازند ، برخی افکار عجیب و غریب برای خودش داشت ، از جمله : اهانت و بدگویی از ادیان دیگر ، ایشان علی رغم اینکه به آزادی باورها دعوت می نمود ، اما اسلام را دینی شیطانی توصیف می کند ، و نوشته است که باید یهودیان را در فشار قرار داده و کلیساهایشان را تعطیل نمود !

از جمله چیزهایی که مارتین لوتر بدان دعوت می کرد این بود که پاپا حق ندارد به تنهایی و به میل خود کتاب مقدس را تفسیر نماید ، او به قسیسان اجازه ازدواج می داد ، همچنین این تصور که مسیح به صلیب کشیده شده و بواسطه اذیت و آزاری که تحمل کرده پیروانش را از گناه پاک می گرداند ، نزد وی باطل بود !

هر چند بنده بدون هیچ شک و گمانی یقین دارم تنها دینی که نزد خداوند پذیرفته می شود فقط اسلام است و غیر از آن در پیشگاه پروردگار جهانیان پذیرفته و مقبول نخواهد شد ، ولی مناسب می دانم که هم اکنون به چند مورد از تعالیم مارتین لوتر اشاره کنم که با آموزه های دین مبین اسلام کاملا هماهنگی دارند !

ــ مارتین لوتر معتقد بود : که دنیا سرای تلاش و عمل بوده و نیز فقر ، راه رسیدن به بهشت نمی باشد ، آنگونه که کلیسا برای به بردگی کشاندن مردم ، آنرا ترویج می داد ، همانطور که یکی از اهداف و آرمانهای بزرگ اسلام نیز اعمار کره خاکی و تحقیق عدالت اجتماعی می باشد !

ــ مارتین لوتر وساطت بین خدا و بندگان را ملغی نموده و به اعتقاد وی رجال کلیسا حلقه وصل میان الله متعال و مردم نمی باشند ، همانگونه که در اسلام و قبل از هزار و چهار صد سال پیش جبرئیل امین ( ع ) این آیه را از جانب خداوند برای پیامبر اکرم ( ص ) آورد : ( واذا سالک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوه الداعی اذا دعان ) ۱۸۶ بقره ” و هنگامیکه بندگانم در مورد من از تو سؤال کردند ، من نزدیکم و دعای دعا کننده را در صورتیکه من را بخواند ، پاسخ می گویم ” !

ــ مارتین لوتر به قسیسان اجازه ازدواج کردن می داد ، در حالیکه در مذهب کاتولیک آنان از ازدواج منع می شدند ، از این طرف هم رسول اکرم ( ص ) فرموده است : ” لا رهبانیه فی الاسلام ” ـ پرهیز نمودن از ازدواج در اسلام جایگاهی ندارد ـ همچنین فرموده است : ” انی اصوم و افطر و اقوم و انام و اتزوج النساء ، فمن اعرض عن سنتی فلیس منی ” ـ من گاهی اوقات روزه می گیرم و زمانی هم افطار می نمایم ، اوقاتی را مشغول خواندن صلاه اللیل خواهم بود و ساعاتی هم به خواب فرو می روم و با زنان نیز ازدواج می کنم ، کسی هم که از راه و روش من اعراض نماید از من نخواهد بود ـ !

ــ مارتین لوتر برای مردم حق مخالفت با کلیسا در ساز و کار اجتماعی قائل بود و در اسلام نیز قبل از هزار و چهار صد سال پیش آنگاه که خلیفه عادل عمر بن خطاب ( رض ) خواست مهریه خانمها را تحدید نماید ، پیر زنی بنام شفاء بنت عبدالله به نشانه اعتراض برخاسته و به وی گفت : ای امیر المؤمنین ؛ خداوند عزوجل می فرماید : ( و ان اردتم استبدال زوج مکان زوج و آتیتم احداهن قنطارا فلا تاخذوا منه شیئا ) ” و اگر تصمیم گرفتید که همسر دیگری به جای همسر خود انتخاب کنید ، و مال فراوانی ( بعنوان مهر ) به او پرداخته‌اید ، چیزی از آن را پس نگیرید ، آیا می خواهید با بهتان و گناه آشکار ، آن را بازپس گیرید ؟!

پس عمر ( رض ) گفت : خانمی از امت رسول الله ( ص ) به حق اصابه کرده و تصمیم عمر در خصوص تحدید مهریه خانمها ، اشتباه می باشد و من به خطای خود اقرار می نمایم !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ـــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
sozimihrab
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن