اندیشهدعوت اسلامی

موضع گیری و همدری به موقع

در سال ۲۰۰۱ میلادی بازیکن نیجریه ” اکیم امولادی ” که برای تیم ” تریفیسو ” در لیگ فوتبال باشگاههای ایتالیا بازی می کرد ، در همه بازیها از طرف بازیکنان تیم های حریف و احیانا از جانب هم تیمی هایش بواسطه سوت کشیدن و آوازهای نژاد پرستانه مورد اهانت و تمسخر قرار می گرفت !

درصورتی که از طرف رفقایش اقدامی انجام نمی گرفت و آن را در حدی متوقف نمی کردند ، احتمال داشت که این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند ، آنان منتظر دخالت فیفا و ابراز نگرانی اتحادیه ایتالیا نماندند ، بلکه در مسابقه ای که با تیم ” جنوی ” داشتند ، در اقدامی کم سابقه کلیه بازیکنان هم تیمیش در حالی به میدان بازی آمدند که چهره های خود را به نشان همدردی با ( اکیم امولادی ) رنگ سیاه زده بودند و هر کدام از آنها پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود : همه ما ( اکیم امولادی ) هستیم !

چند روز قبل در قزاقستان خانم معلمی تمامی دانش آموزان محجبه را از کلاس اخراج کرد ، روز آینده همه دانش آموزان غیر محجبه در حالیکه حجاب کرده بودند سر کلاس حاضر شدند تا اینکه پیامی باشد ، از جهتی برای خانم معلم که متوجه اشتباه خود شده و از آن بازگشت نماید و از طرفی هم برای همکلاسیهای محجبه کلاس ، که عملا بدانان بگویند : ما همه هم نواییم ما هم مثل شماییم !

غسان کفانی می گوید : قضیه فوت شخصی ، بیشتر از اینکه به مرده مربوط شود ، به بستگان و باز ماندگان وی ارتباط خواهد داشت !

در واقع تنها قضیه فوت اینگونه نیست ، بلکه هر قضیه ای هم که در آن ظلمی واقع شود ، به دیگران نیز ارتباط پیدا می کند !

زمانیکه بقیه مردم از ستمدیدگان دفاع می کنند ، در حقیقت و در وهله اول از انسانیت خود و ثانیا از خودشان دفاع نموده اند ، آنکسیکه از مظلومان دفاع نمی کند ، برای مراحل بعدی خودش را نیز در معرض قربانی شدن قرار داده و مدافعی هم نخواهد داشت !

هنگامیکه شخصی به ناحق زندانی می شود ، بیشتر به اشخاص خارج از زندان تعلق دارد تا اینکه به فرد زندانی ، زیرا زندگی طبق این معادله در جریان می باشد که می گوید : روزی خورده شدم که در آن گاو سیاه خورده شد !

شخصی که خودش از مسکن و امکانات معالجه و غیره برخوردار است و تنها نظاره گر کسانی است که حق خود را در این موارد مطالبه می کنند ، بدترین موضع را اتخاذ نموده است !

کسیکه خودش مورد هجوم و اهانت نژاد پرستی قرار نگرفته ، و در خصوص ستمدیدگان نژادی و قومی سکوت اختیار می کند ، شریک این ظلم و اهانت خواهد بود !

ارزشها و اصولی وجود دارد که حفاظت از آنها لازم و ضروریست ، زیرا حقیقت انسان چیزی جز این ارزشها و اصول نمی باشد !

آنکس که به اصول و ارزشهای اخلاقی و انسانی باور دارد ، ذاتا و صرف نظر از هویت و ماهیت ظالم و یا مظلوم ، مخالف سرسخت زندانی کردنهای ناروا ، ستمهای نژادی و یا هر گونه بی عدالتی خواهد بود !

عامل اساسی بدتر شدن اوضاع و حتی به فساد و ویرانی کشیده شدن کره زمین ، بی تفاوتی و موضع نگرفتن بموقع انسانها در خصوص قضایایی است ، که سر انجام بدانان نیز تعلق و ارتباط پیدا کرده و عاقبت تاثیرات منفی آن قضایا ، دامن و گریبان آنها را هم خواهد گرفت !

نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی ــ بانه

از طريق
امید سلیمانی
منبع
www.sozimihrab.org
برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن