اصحابسیره نبوی

مژده های نویدبخش پیامبر صلی الله علیه و سلم به یارانش

مژده های نویدبخش پیامبر

” مژده هایی از جانب رسول خدا ( ص ) که از دنیا و آنچه در دنیاست با ارزش ترند “

پیامبر اکرم ( ص ) به مادر مؤمنان خدیجه ( رض ) فرمود :

ای خدیجه ؛ پروردگارت به طور ویژه تو را سلام می رساند !

پیامبر اکرم ( ص ) به أبیّ بن کعب ( رض ) فرمود :

خداوند به من دستور فرموده است : آیاتی از قرآن را برایت تلاوت نمایم !
أبیّ ( رض ) عرض کرد : ای رسول خدا ( ص ) ؛ خداوند عیناً از من نام بُرد ؟ پیامبر ( ص ) فرمود : آری عیناً نام تو را به من فرمود !

پیامبر اکرم ( ص ) در جنگ اُحد تیرها را در دستان سعد بن ابی وقاص ( رض ) قرار می داده و خطاب به او می فرمود : تیرها را پرتاب کن؛ پدر و مادرم فدایت گردند !

پیامبر اکرم ( ص ) به علی بن ابی طالب ( رض ) فرمود : تو نسبت به من به منزله هارون ( ع ) نسبت به موسی ( ع ) هستی ، تنها با این تفاوت که بعد از من پیامبری نخواهد آمد !

پیامبر اکرم ( ص ) خطاب به بلال حبشی ( رض ) فرمود : چه کاری انجام داده ای که صدای پای تو در بهشت به گوشم رسید ؟!

پیامبر اکرم ( ص ) آن گاه که در غار ثور بود خطاب به ابوبکر ( رض ) فرمود : ای ابوبکر ؛ گمانت چیست درباره دو نفری که سومین آنها خداست ؟!

پیامبر اکرم ( ص ) وقتی که متوجه شد بعضی از یارانش ( رض ) از نازکی ساق پاهای عبدالله بن مسعود ( رض ) به خنده افتاده اند ، فرمود : سوگند به کسی که جانم در دست اوست ، ساق های نحیف و نازک ابن مسعود ( رض ) در میزان خداوند ، از کوه أحد سنگین تر می باشند !

پیامبر اکرم ( ص ) هنگامی که اصحاب ( رض ) را برای بیعت الرضوان فرا می خواند و آنان دست های خود را به سوی پیامبر ( ص ) دراز کرده بودند تا بیعت دهند ، دست راستش را در دست چپ خود گذاشت و فرمود : این هم دست عثمان پسر عفان- که اکنون در ساارت قریش است- می باشد !

پیامبر اکرم ( ص ) درباره سلمان فارسی ( رض ) فرموده است : سلمان یکی از آل بیت من به شمار می آید !

پیامبر اکرم ( ص ) عمر بن خطّاب ( رض ) را مورد خطاب قرار داد و فرمود : سوگند به آن کس که جانم در دست اوست ، هرگز شیطان تو را در راهی نمی بیند مگر اینکه او راه دیگری را در پیش خواهد گرفت !

پیامبر اکرم ( ص ) به معاذ بن جبل ( رض ) فرمود : سوگند به الله تو را خیلی دوست دارم ای معاذ !

پیامبر اکرم ( ص ) آنگاه که صهیب رومی ( رض ) از مکه به مدینه هجرت نمود ، در حالی که قریش تمامی دارائیش را از او سلب کرده بود ، خطاب به وی فرمود : معامله ای با سود زیاد با خدایت انجام داده ای ای ابو یحیی ؛ !

پیامبر اکرم ( ص ) در خصوص دخترش فاطمه ( رض ) فرمود : فاطمه همانند عضوی از لاشه من است ، آنچه که باعث نگرانی اوست ، من را نیز نگران خواهد کرد و هر چیزی که موجب آزار وی گردد ، من را نیز آزار می دهد !

پیامبر اکرم ( ص ) درباره ابو عبیده ابن جرّاح ( رض ) فرمود : هر امتی امینی دارد و امین امت من ابو عبیده بن جراح می باشد !

پیامبر اکرم ( ص ) هنگامی که سعد بن معاذ ( رض ) در خصوص یهودیان بنی قریظه حکم خویش را بیان کرد ، به وی فرمود : حکمی که تو درباره آنان صادر نمودی ، همان حکم خداوند در آسمان می باشد !

پیامبر اکرم ( ص ) هنگامی که یاسر و سمیه و عمار ( رض ) را در حال شکنجه مشاهده می کرد ، می فرمود : ای آل یاسر ؛ صبر داشته باشید به درستی که بهشت جاویدان میعاد گاهتان خواهد بود !

پیامبر اکرم ( ص ) وقتی که دید حسّان بن ثابت ( رض ) اشعارش را در راه دعوت به سوی خدا و دفاع از وی ( ص )به کار می گیرد ، به او فرمود : بجای من آنان را پاسخ گو و ماهیت ننگینشان را برملا ساز و بدان که جبرئیل امین هم با توست !

پیامبر اکرم ( ص ) آنگاه که در میان اصحاب فرمود : هفتاد هزار نفر از امتم بدون بازجویی و عذاب داخل بهشت می شوند ، عکاشه بن محصن ( رض ) عرض کرد : ای رسول خدا ( ص ) ؛ مرا دعا بفرما که یکی از آنان باشم ، پیامبر ( ص ) به او فرمود : تو هم در میان ایشان هستی ای عکاشه ؛ !

پیامبر اکرم ( ص ) در حالیکه ابو موسی اشعری ( رض ) قرآن تلاوت می کرد به وی گوش فرا می داد و آنگاه می فرمود : ای ابو موسی ؛ خداوند نوایی همانند نوای آل داود ( ع ) به تو عطا کرده است !

پیامبر اکرم ( ص ) موقعی که غنایم غزوه حنین را به مسلمانان مکه اختصاص داد ، و متوجه شد که انصار ( رض ) از روش تقسیم غنایم اندوهگین شدند ، به ایشان فرمود : ای جماعت انصار ؛ آیا راضی نمی شوید که مردم گوسفند و شتر با خود برگردانند ، اما شما در حال برگشتن به مدینه ، رسول خدا ( ص ) را به همراه خود داشته باشید ؟!

پیامبر اکرم ( ص ) ما را به عنوان برادر خودش به شمار آورده است ،که می فرماید : برادرانم کسانی هستند که به من ایمان می آورند در حالیکه مرا ندیده اند !


نویسنده : ادهم شرقاوی
مترجم : امید سلیمانی _ بانه

برچسب ها

امید سلیمانی

# استان کردستان- بانه @@ فعال دینی و اجتماعی @@ نویسنده و مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا نظرات خود را با حروف کوردی یا فارسی تایپ کنید
نظرات حاوی مطلب توهین آمیز یا بی احترامی به اشخاص ، عقاید دیگران، و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی شود
نظرات پس از تائید منتشر می شود
بستن